Мистеријата на писмото што може да го промени текот на војната: Путин преку првиот човек на руската одбрана му испрати порака на Ким и сега целиот свет се плаши од неговиот одговор

Владимир Путин/Фото: EPA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Рускиот претседател Владимир Путин по секоја цена се обидува да ги зајакне врските со другите сојузници, откако дојде до одредено заладување на односите со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган. Оваа теза ја потврдува и неговиот последен потег – одлуката да испрати писмо со мистериозна содржина до севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун, а преку првиот човек на руската одбрана – министерот Сергеј Шојгу, кој неодамна пристигна во Северна Кореја со јасна мисија.  Имено, Шојгу одржал средба со претседателот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, а како што пренесуваат медиумите тие биле срдечни еден кон друг во текот на целата средба, анализира nova.rs.

„За време на разговорите тие потсетија на длабоката историја на пријателството меѓу двете земји и разговараа за прашања од заеднички интерес во областа на националната одбрана и безбедност“, јави севернокорејското радио „Гласот на Кореја“.

Истите медиуми објавија дека Шојгу на Ким му предал писмо од рускиот претседател.

На крајот од посетата, Шојгу изрази благодарност до севернокорејскиот лидер што покажа гостопримство и големо внимание на делегацијата, и покрај неговиот презафатен распоред. Ким Јонг Ун зборуваше за прашања од „заеднички интерес“ поврзани со борбата против „насилството и самоволието на империјалистите“, борбата за суверенитетот и интересите на двете земји, меѓународната правда и мир, пишува српска Нова.

Зошто е опасно Ким и Путин да имаат заеднички интереси?

Инаку, меѓународната заедница е повеќе од загрижена за оваа посета и има валидни причини за тоа. Општо познато е дека Северна Кореја претставува сериозна нуклеарна закана и активно го тероризира светот речиси секој ден со лансирање балистички ракети кои можат да погодат цели каде било во светот.

Исто така, лидерот на оваа земја, Ким Џонг Ун, често се заканува со масовно уништување, главно на Запад. Значи, тој го има истиот непријател како Путин – но многу поубиствено оружје од него.

Дополнително, тие очигледно имаат заеднички намери, кои Путин ги реализираше со инвазијата на Украина и прекинувањето на сите билатерални врски со Западот.

Исто така, треба да се потсети дека Северна Кореја ја поддржа Москва по нападот на Украина, вклучително и признавањето на анектираните делови на Украина, што повеќето членки на Обединетите нации го нарекоа нелегален потег.

Северна Кореја веќе и дава оружје на Москва?

Исто така, постојат индиции дека посетата на Шојгу и писмото на Путин до Ким всушност претставуваат само продлабочување на соработката за размена на оружје за која се шпекулираше од почетокот на војната во Украина.

Имено, на крајот на март оваа година Белата куќа дозна дека Русија активно се обидува да набави оружје од Северна Кореја во замена за помош во храна и вода.

Неколку месеци подоцна, Стејт департментот објави и информација дека Пјонгјанг ја вооружува паравоената група Вагнер која неодамна му забоде нож во грб на Путин, кога тие започнаа вооружен марш кон Москва и презедоа контрола над два руски града. Според тогаш објавените информации, на крајот на декември, следбениците на Евгениј Пригожин, кој по обидот за пуч мораше да побегне од Русија во соседна Белорусија, презеле пратка со оружје од Северна Кореја, наменета за руските сили во Украина.

„Вагнер бара ширум светот добавувачи на оружје за да ги поддржат неговите воени операции во Украина. Можеме да потврдиме дека Северна Кореја минатиот месец му испорача на Вагнер противпешадиски ракети и ракети на Русија“, изјави тогаш Џон Кирби, портпарол на Советот за национална безбедност на Белата куќа.

Мистеријата на возот кој тајно влезе во Русија

Сепак, најголем страв предизвика мистериозен воз, кој во ноември минатата година се обиде незабележано да влезе на руска територија, преку границата меѓу овие две земји на исток.

Тоа беше прв пат по неколку години севернокорејски воз да влезе во Русија, а интересно е што тоа се случи само два дена откако САД соопштија дека имаат информации кои покажуваат дека Пјонгјанг тајно ја снабдува Русија со артилериски гранати за војната во Украина.

Претходно, Северна Кореја постојано тврдеше дека го затворила мостот за пријателство Туманганг, единствената копнена врска меѓу земјите, во февруари 2020 година за време на пандемијата на коронавирус.

Но, во извештајот од железничкиот премин јасно е забележано дека на 5 ноември воз со три вагони и 30 локомотиви влегол на територијата на Русија.

Тогаш Москва категорично ги отфрли овие наводи, а Пјонгјанг тврдеше дека станува збор за воз на локалната ветеринарна служба во кој се превезуваат коњи.

Сепак, до ден денес ниту Русија ниту Северна Кореја не зборуваа поконкретно за овие наводи, а прашањето за размената на оружје меѓу овие две земји и нивната понатамошна употреба на фронтот останува обвиткано со мистерија.

Дали ќе има промена во оваа практика по писмото на Путин и посетата на Шојгу се чини дека не зависи од руската страна, туку од одлуката на Ким.

(nova.rs)

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот