• Хроника

Расчистен обид за убиство во Велешта, истрага против едно лице

Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 1, а во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. На 23 ноември, во Велешта, осомничениот се обидел да лиши од живот лице со кое …

Расчистен обид за убиство во Велешта, истрага против едно лице Read More »

Косовската полиција трага по криминалец за кој верува дека се крие во Македонија

Косовксата полиција започна акција против осомничен Косовец за сторено кривично дело „перење пари“. Како што наведуваат од полицијата, се верува дека осомничениот побегнал во Северна Македонија. „Полициски истражители од Управата за истраги за економски криминал и корупција, поточно од Секторот за финансиски истраги, на 24.11.2022 година во Гнилане извршија контролна акција во куќата и просториите …

Косовската полиција трага по криминалец за кој верува дека се крие во Македонија Read More »

Рекорден број казни во еден ден: Речиси илјада возачи ја прекорачиле брзината

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 953 возачи. Од нив 64 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а …

Рекорден број казни во еден ден: Речиси илјада возачи ја прекорачиле брзината Read More »

Во Скопје казнети 177 возачи, 80 за брзо возење

На територија на град Скопје вчера се изречени вкупно 177 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 80 санкции, 14 мерки возење без возачка дозвола, 21 санкција за возење под дејство на алкохол. Изречени се четири мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), три санкции за нерегистрирани возила…

Несреќа во Маџари: Девојче итно пренесено во Ургентен по струен удар од вагон

Во 13.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на Железничка Станица – Маџари, над еден од вагоните, дошло до струен удар, при што со повреди се здобила 17-годишна малолетничка, информираат од Министерството за внатрешни работи за телевизија Сител. На лице место излегле полициски службеници, Противпожарна бригада и Итна медицинска помош. Малолетничката била пренесена во …

Несреќа во Маџари: Девојче итно пренесено во Ургентен по струен удар од вагон Read More »

Сообраќајна несреќа на „Партизанска“, 28-годишен скопјанец се здоби со тешки телесни повреди

Министерството за внатрешни работи извести дека денес, во 2.20 часот по полноќ, било пријавено дека во Скопје на крстосницата од бул.„Партизански одреди“ со ул. „Ангел Динев“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.М. (41) од с. Грчец – скопско, и патничко моторно возило „нисан кашкаи“ …

Сообраќајна несреќа на „Партизанска“, 28-годишен скопјанец се здоби со тешки телесни повреди Read More »

Трагедија во струмичко: Загина маж кој удрил со трактор во метална шипка

Министерството за внатрешни работи извести дека вчера (26.11), во 16.16 часот, било пријавено дека на нива, атар на с. Моноспитово – струмичко, Ј.Ј.(63) додека извршувал земјоделски работи со трактор удрил во метална шипка од пластеник и притоа се здобил со повреди, по што починал на местото на настанот. Извршен бил увид од Јавен обвинител и …

Трагедија во струмичко: Загина маж кој удрил со трактор во метална шипка Read More »

Приведени крадци од Скопје

По преземени оперативни мерки и активности од страна на полициски службеници од ЕВР Центар и Бит Пазар, на 25.11.2022 лишени од слобода биле Џ.М.(18) и Д.М.(20) од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека истиот ден на Кеј „Димитар Влахов” во Скопје извршиле разбојничка кражба врз С.Б.(26) и му одзеле пари, соопшти Министерството за внатрешни …

Приведени крадци од Скопје Read More »

Приведен дилер од Скопје, пронајдена дрога во неговиот дом

На 26.11.2022 во 22.45 часот, полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода Г.Н.(44) од Скопје. При претрес во неговиот дом на подрачјето на Гази Баба, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана, дигитална вага со остатоци од марихуана и семки од канабис. Тој бил задржан во …

Приведен дилер од Скопје, пронајдена дрога во неговиот дом Read More »

Санкционирани 154 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден продолжиле со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 154 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 48 санкции, 13 мерки за возење без возачка дозвола, 18 санкции за возење под дејство на алкохол. Изречени се …

Санкционирани 154 возачи во Скопје Read More »