ВИДЕО | Натпревар за паметење: Зубац испиша историја во НБА

Хрватот Ивица Зубац го одигра најдобриот натпревар во неговата кариера со кој влезе во историјата со учинок со кој можат да се пофалат само најголемите центри во историјата на најсилната кошаркарска лигса. Клиперси славеа над Индијана, а Зубац постигна 31 поен, додавајќи уште неверојатни 29 скока, три асистенци и блокади. Перфктен беше од линијата за …

ВИДЕО | Натпревар за паметење: Зубац испиша историја во НБА Read More »

Петровиќ: Моите играчи беа одлични, имаа контрола на целиот натпревар против Мега

Момците во „сино-бело го издржаа притисокот, го оставија срцето на терен и на крајот заедно со навивачите, ја прославија значајната победа над Мега МИС од Србија (94:82), втора сезонава во АБА-лигата. Тренерот на МЗТ, Александар Петровиќ вели дека неговиот тим одигра одлично и дека имаше контрола на целиот натпревар. – Тоа што се договоривме, момците …

Петровиќ: Моите играчи беа одлични, имаа контрола на целиот натпревар против Мега Read More »

ВИДЕО: МЗТ Скопје Аеродром ја совлада Мега за втора победа сезонава во АБА лигата

Во осмото коло од АБА лигата составот на МЗТ Скопје Аеродром на домашен терен во СЦ „Јане Сандански“ славеше со 94:82 против Мега Баскет. Македонскиот шампион ја прекина серијата од три порази во низа и после втората победа е на 10 место со 10 бодови. За „металците“ на денешниот дуел Американецот Ајви имаше 15 поени, …

ВИДЕО: МЗТ Скопје Аеродром ја совлада Мега за втора победа сезонава во АБА лигата Read More »

Американецот со НБА искуство Квартермен ќе настапува за Феникс 2010

Тим Квартермен е нов играч на Феникс 2010, 28-годишниот Американец кој со себе носи и НБА искуство настапувајќи за Хјустон и Портланд ќе носи „виолетово-жолто“ до крајот на сезоната. Настапува на бековската позиција и неговото искуство ќе биде непроценливо за младите кошаркари на Феникс 2010. Колеџ кариерата ja поминува во дресот на престижниот Универзитет на …

Американецот со НБА искуство Квартермен ќе настапува за Феникс 2010 Read More »

Последните 10 минути беа лоши за македонските кошаркарки против Германија

Македонската женска сениорска кошаркарска репрезентација ги одигра своите најдобри, 20-25 минути во квалификациите за ЕП 2023, но и тоа не беше доволно да се стигне до сензационален резултат, да се победи против Германија која триумфираше во Скопје со 47:71 (16:18, 19:9, 9:19, 3:25). Одлично им париравме на Германките од самиот почеток на средбата. Делувавме доста …

Последните 10 минути беа лоши за македонските кошаркарки против Германија Read More »

ВИДЕО: Пелистер ја оствари и четвртата победа сезонава во АБА 2 лигата

Кошаркарскиот клуб на Пелистер слави и по четвртипат оваа сезона во АБА 2 лигата. На вториот турнир во Сараево (БиХ) македонската екипа триумфираше над Горица со резултат 100:91. Битолскиот состав има четири победи во пет натпревари, доволно за приклучок со врвот на табелата и оние екипи кои засега се без пораз. Пелистер на денешниот меч …

ВИДЕО: Пелистер ја оствари и четвртата победа сезонава во АБА 2 лигата Read More »

Македонскиот репрезентативец Магдевски потпиша за Донар Гронинген

Андреј Магдевски одлучи кариерата да ја продолжи во Холандија каде ќе ги брани боите на Донар Гронинген. Македонскиот репрезентативец до сега настапуваше за нашиот актуелен шампион МЗТ Скопје Аеродром. Претходно пред да се пресели во СЦ „Јане Сандански“ беше дел од белградски Партизан (Србија), шпанскиот Ринкон и Плоешти од Романија. Холанѓаните објавуваат дека во 2021 …

Македонскиот репрезентативец Магдевски потпиша за Донар Гронинген Read More »

МЗТ против Мега ја прекинува лошата серија на резултати во АБА лигата

МЗТ Скопје Аеродром ги загуби претходните три натпревари во регионалното натпреварување, а денеска од 21.00 часот во СЦ „Јане Сандански“ има за цел да ја прекине низата на порази. Нов ривал на играчите на Александар Петровиќ е српскиот состав на Мега, македонскиот шампион во изминатиот период се раздели со Еван Максвел и Андреј Магдевски, а …

МЗТ против Мега ја прекинува лошата серија на резултати во АБА лигата Read More »

Да им дадеме поддршка на девојките: Влезот за Македонија – Германија ќе биде слободен

Женската сениорска репрезентација на Македонија во недела навечер, ќе го одигра својот четвртти натпревар од квалификациите за Евробаскетот кој во 2023 година ќе се игра во Израел и Словенија. На 27. ноември, во салата на СРЦ „Кале“ ни гостува една до најдобрите репрезентации на европскиот континент, Германија. За таа цел, и во оваа прилика, Македонската …

Да им дадеме поддршка на девојките: Влезот за Македонија – Германија ќе биде слободен Read More »

ВИДЕО | Теодосиќ збесна: Тргна физички да се пресмета со судијата Дамир Јавор

Вчерашниот натпревар во Евролигата помеѓу Виртус Болоња и Анадолу Ефес (80:85) предвреме заврши за српскиот кошаркар Милош Теодосиќ. Теодосиќ заработи исклучување во последната четвртина откако тргна да се пресмета со судиите. Србиот протестираше за една спорна ситуација, па Словенецот Дамир Јавор му досуди техничка грешка. Таквата одлука на Јавор беше причина Теодосиќ да збесне. Тргна …

ВИДЕО | Теодосиќ збесна: Тргна физички да се пресмета со судијата Дамир Јавор Read More »