Пленковиќ: Негирањето на хрватскиот јазик во српски учебник е срамно и недозволиво

 Негирањето на хрватскиот јазик во учебник на Република Србија е срамно и недозволиво, порача денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, додавајќи дека тоа ќе му го пренесе и на српскиот претседател Александар Вучиќ. – Амбасадата, Министерството за надворешни работи и сите релевантни служби имаат јасна задача да протестираат против српските институции. Сметаме дека тоа е срамна …

Пленковиќ: Негирањето на хрватскиот јазик во српски учебник е срамно и недозволиво Read More »

На удар претежно невакцинирани, болниците во Србија брзо се полнат

Седницата на Српскиот кризен штаб за борба против коронавирусот денеска одржува седница на која ќе се разгледува актуелната состојба со бројот на заразени и починати од Ковид , вакцинацијата и што друго може да се направи во борбата против ширење на инфекцијата . Како една од мерките,  српските епидемиолози предлагаат скратување на работното време и …

На удар претежно невакцинирани, болниците во Србија брзо се полнат Read More »

ФОТО+ВИДЕО | На денешен ден пред 21 година беше урнат режимот на Милошевиќ

Поминаа 21 година од уривањето на режимот на Слободан Милошевиќ, на 5 октомври 2000 година во Белград. Демократската опозиција на Србија ги повика граѓаните да се соберат пред Сојузното собрание, со цел да се спротивстават на големата изборна кражба што Федералната изборна комисија ја изврши по наредба на Слободан Милошевиќ. Протестите во центарот на Белград …

ФОТО+ВИДЕО | На денешен ден пред 21 година беше урнат режимот на Милошевиќ Read More »

Хрватски експерт објаснува зошто падна фејсбук и кога може да се врати: Ова не е хакерски напад

– Ова не е хакерски напад, туку човечка грешка со конфигурацијата на DNS системот на Фејсбук, објаснува Марко Ракар, експерт за комуникација и ИТ, за jutarnji.hr. Повеќе од три часа апликациите Фејсбук, Инстаграм и Ватсап се недостапни за корисниците и сето тоа не се знае до кога може да потрае. Во еден момент, дури и …

Хрватски експерт објаснува зошто падна фејсбук и кога може да се врати: Ова не е хакерски напад Read More »

ФОТО: Како во најлошиот сон, жена од Ужице пронашла змии на вториот кат во куќата

Пред некој ден, кога една постара жена од Ужице, Мира, се јавила кај Арсенија Хаџи Басура и му рекла дека многу змии ја гризнале во собата на вториот кат од куќата, единствениот овластен ловец на змии од областа Златибор помислил дека дамата фантазира. Добро му е познато дека се работи за голем страв, бидејќи во …

ФОТО: Како во најлошиот сон, жена од Ужице пронашла змии на вториот кат во куќата Read More »

Поради растот на цената на струјата низ целиот свет се најавуваат отпуштања и затворања на фабрики

Српскиот пазар на електрична енергија беше целосно либерализиран во 2015 година, но државата се уште ги регулира цените за домаќинствата. Поради глобалната енергетска криза, српската економија веќе се соочува со се поскапи киловати. Најавено е и формирање работна група која ќе предлага мерки за заштита. На берзата се тргува со електрична енергија, а цената експлодираше …

Поради растот на цената на струјата низ целиот свет се најавуваат отпуштања и затворања на фабрики Read More »

Лидерите на ЕУ само ќе ги обноват своите гаранции за идно членство на Западен Балкан

Лидерите на Европската унија ќе можат да ја обноват својата гаранција за идно членство на шесте балкански земји во среда на самитот во Словенија, откако амбасадорите на ЕУ ги надминаа поделбите, соопштија двајца официјални претставници на ЕУ. По неколку недели несогласување околу формулацијата на декларацијата за самитот во среда на лидерите на ЕУ и Балканот, …

Лидерите на ЕУ само ќе ги обноват своите гаранции за идно членство на Западен Балкан Read More »

Од дронови и снајпери до електрошокови е новото оружје на албанската Национална гарда

Албанската влада објави дека донесла одлука за опремување на Националната гарда со оружје и невропарализирачки средства. Владата сугерира дека ова ново оружје ќе го користи Националната гарда во случај на протести за менаџирање со толпи. Во Службен весник е објавена целосната одлука со сите видови оружје што ќе се најде на списокот со средства што …

Од дронови и снајпери до електрошокови е новото оружје на албанската Национална гарда Read More »

Досега се пријавени 12 кандидати за претседателските избори во Бугарија

Дванаесет претседателски кандидатски двојки беа регистрирани во Централната изборна комисија на Бугарија како независни кандидати последниот ден определен со закон. Конечниот број на сите учесници на претседателските избори ќе стане јасен до 12 октомври, јави БНТ. Според дописникот на МИА од Софија, трите парови за претседателски кандидати, кои беа номинирани од Иницијативните одбори, но добија …

Досега се пријавени 12 кандидати за претседателските избори во Бугарија Read More »