ЕУ бара Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

Европската унија денеска ја повика Црна Гора веднаш да ја прекине блокадата на институциите и да ја нормализира ситуацијата во земјата. Потсетуваме и инсистираме сите политички чинители да се воздржат од секакви дејствија кои би можеле дополнително да ја продлабочат институционалната криза во државата и да го нарушат функционирањето на демократските институции. Тие треба да …

ЕУ бара Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите Read More »

Унгарија и догодина може да ги ограничи цените на горивото

Унгарија наредна година може да ги ограничи цените на горивото само доколку продолжат да пристигнуваат испораките на нафта од Русија и ако енергетската компанија МОЛ продолжи со преработка во рафинеријата Сажаломбата без прекин, предупреди владата. Пред една година, владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан ги ограничи цените на горивото за да ги заштити граѓаните од …

Унгарија и догодина може да ги ограничи цените на горивото Read More »

Украинец и Унгарец уапсени на Прешево-Табановце со 268.000 евра

Српската полиција на граничниот премин Прешево -Табановце ги уапсила украинскиот државјанин В.П.(37) и унгарскиот државјанин П.К.(42), кај кои пронашле 268.000 евра, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи на Србија. Унгарецот и Украинецот се осомничени за перење пари и задржани во притвор до 48 часа. Прекршокот бил откриен кога на редот за контрола на излез од …

Украинец и Унгарец уапсени на Прешево-Табановце со 268.000 евра Read More »

Во Србија од 1 јануари поскапува струјата за 8 и гасот за 11 отсто

Агенцијата за енергетика на Србија одобри поскапување на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година. Од почетокот на 2023 година цената на киловат час струја ќе биде повисока за домаќинствата за осум проценти, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек по 400 киловати …

Во Србија од 1 јануари поскапува струјата за 8 и гасот за 11 отсто Read More »

Блинкен со честитка за Албанија по повод 110-годишнината од независноста

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска им ја честиташе на граѓаните на Албанија 110-годишнината од независноста и воедно и 100-годишнината од американско-албанските дипломатски односи и широкото, силно партнерство. – Чест ми е да во иметот на САД да ја честитам незавсноста. САД се горди што одбележуваме 100 години од воспоставувањето дипломатски односи. Почестени сме што …

Блинкен со честитка за Албанија по повод 110-годишнината од независноста Read More »

Мицотакис ќе се сретне со кралот Чарлс Трети, прва средба по преземањето на тронот

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, кој е во посета на Лондон, вечерва ќе се сретне со кралот Чарлс Трети, што ќе биде прва нивна средба по преземањето на тронот на престолонаследникот во септември годинава. Мицотакис и неговата сопруга ќе бидат примени од Кралот Чарлс Трети во кралската резиденција во Виндзор, а грчки владини извори потсетиле дека …

Мицотакис ќе се сретне со кралот Чарлс Трети, прва средба по преземањето на тронот Read More »

Разбиен „суперкартелот” одговорен за третина од кокаинот во Европа, запленети над 30 тони дрога

Во координирани акции спроведени помеѓу 8 и 19 ноември низ Европа и Обединетите Арапски Емирати е разбиен таканаречениот „суперкартел” за трговија со дрога, соопшти денеска Европол. Во акцијата се уапсени 49 осомничени членови на картелот што контролираше речиси третина од трговијата со кокаин во Европа. Обемот увезен кокаин во Европа под контрола на осомничените бил …

Разбиен „суперкартелот” одговорен за третина од кокаинот во Европа, запленети над 30 тони дрога Read More »

ИНТЕРВЈУ Саво Манојловиќ, лидер на движењето „Крени промени“ во Србија: Уредувањето на општеството е прашање на волја, организација и стратегија, сè друго е изговор

Кога неодамна ја доби наградата од Правниот факултет на Универзитетот во Белград за најдобар докторат по уставно право и политички систем, Манојловиќ рече дека кога поединец ја окупира партијата, а партијата целото општество, се уништуваат институциите. Тогаш во парламентот нема пратеници, туку коњите на Калигула. Дали ситуацијата во српското општество е монополизирана до толкава мера …

ИНТЕРВЈУ Саво Манојловиќ, лидер на движењето „Крени промени“ во Србија: Уредувањето на општеството е прашање на волја, организација и стратегија, сè друго е изговор Read More »

Македонецот осомничен за трговија со 15 авганистански мигранти останува во притвор во Софија

По барање на Окружното обвинителство во Софија, судот го задржа во притвор македонски државјанин кој се сомничи дека илегално им помагал на странци да влезат во земјата, соопшти прес-центарот на Окружното обвинителство на Софија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, македонскиот државјанин Б.Д. кривично се гони затоа што на 25.11.2022 година околу 07:45 …

Македонецот осомничен за трговија со 15 авганистански мигранти останува во притвор во Софија Read More »

Се бараат поголеми бенефиции за бебињата во Црна Гора

Пратениците од Демократска Црна Гора и Демос до собраниска процедура поднесоа предлог за измени на Законот за детска и социјална заштита. Тие предвидуваат дека надоместоците за новороденчиња треба да бидат 900 евра, односно за семејствата корисници на материјално обезбедување 1.000 евра. Борис Богдановиќ, претседател на Клубот на пратениците Демократи-Демос, рече дека еднократниот надоместок е определен …

Се бараат поголеми бенефиции за бебињата во Црна Гора Read More »