Федерер и пензиониран најмногу заработува во „белиот спорт“

Еден од најдобрите на сите времиња, Роџер Федерер иако пред два месеци се пензионираше од активното играње тенис сепак заработува најмногу од „белиот спорт“. Швајцарецот имаше долгогодишна соработка со „Најк“ , а во 2018 година потпиша договор на десет години со „Уникало“ со вредност од 100 милиони долари, така од овој спонзор ќе добива пари …

Федерер и пензиониран најмногу заработува во „белиот спорт“ Read More »

Македонец обезбеди подиум на Светскиот ТЦР куп: Давидовски со историски успех во Џеда

Виктор Давидовски влегува во легендите на македонскиот автомобилизам со нов фантастичен успех во неговата кариера. Успеа да го освои второто место во втората трка од финалниот Гран-при викенд во рамките од FIA WTCR Светското првенство кој се одржа во Џеда, Саудиска Арабија. Македонецот кој настапува за „Comtoyou Racing“ се најде на втората позиција со својот …

Македонец обезбеди подиум на Светскиот ТЦР куп: Давидовски со историски успех во Џеда Read More »

Ѓорческа поразена во финалето на турнирот во Грција

Денеска во финалниот меч за трофејот на турнирот во Ираклион, Грција, загуби македонската тенисерка, осмата носителка Лина Ѓорческа. Нашата натпреварувачка е поразена од Русинката Екатерина Макарова со резултат 2:1 во сетови. Макарова го освои првиот сет со 6:4, возврати Ѓорческа со израмнување откако беше подобра во вториот сет со 7:5. Победничката се дозна во решавачкиот …

Ѓорческа поразена во финалето на турнирот во Грција Read More »

Македонскиот автомобилист Давидовски од првиот ред на последната трка во Џеда

Виктор Давидовски овој викенд настапува на финалниот гран при викенд од Светското првенство (WTCR), кој се одржува на патеката во Џеда, Саудиска Арабија. Во саботните квалификации македонскиот автомобилист успеа да оствари пласман во втората квалификациска сесија, а во неа го зазема деветтото место со време кое беше за нешто повеќе од половина секунда побавно од …

Македонскиот автомобилист Давидовски од првиот ред на последната трка во Џеда Read More »

Двоен триумф на Марко Блажевски во Твинго Купот

Третата сезона на единствениот тркачки куп во Македонија, Twingo Cup што се одржува во организација на АКК Рено Спорт Скопје и со огромна помош на Аутомотив Груп заврши со двоен триумф на Марко Блажевски кој успеа да ја освои титулата за 2022 година. На патеката Серес во Грција се одржаа последните две трки од вкупно …

Двоен триумф на Марко Блажевски во Твинго Купот Read More »

Продолжи со одличната форма: Ѓорческа ќе игра за нова титула во Грција

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа обезбеди пласман во финалето на ИТФ фјучерсот во Ираклион Грција. Ѓорческа минатата недела го освои пехарот на ова место и сега ќе има шанса да стигне до нова титула. Денес во финалето Ѓорќеска беше подобра од Романката Мириам Бјанка Булгару со 2:0 во сетови. Ова полуфинале беше реприза на минатонеделното …

Продолжи со одличната форма: Ѓорческа ќе игра за нова титула во Грција Read More »

Јуниорите на Алкалоид со најмногу медали на екипното првенство во шах

На 19 и 20 ноември во Скопје се одржа екипното младинско првенство на Македонија во шах, каде што претставниците на ШК Алкалоид освоија најмногу медали во сите конкуренции. Екипите беа поделени по возрасни категории, при што јуниорите на најтрофејниот шаховски колектив освоија медали во секоја конкуренција каде што настапија. На крајот, ШК Алкалоид имаше „шест …

Јуниорите на Алкалоид со најмногу медали на екипното првенство во шах Read More »

Македонската тенисерка Ѓорческа во полуфиналето на турнирот во Грција

Денеска во четвртфиналето на турнирот во Ираклион, Грција, македонската тенисерка Лина Ѓорческа оствари нова победа. Нашата натпреварувачка која е осма носителка на турнирот, триумфираше над Софиа Рочети од Италија со 2:0 во сетови. Ѓорческа убедливо го доби првиот со 6:1, а нејзината противничка успеа да освои четири во вториот сет. Македонката за пласман во големото …

Македонската тенисерка Ѓорческа во полуфиналето на турнирот во Грција Read More »

Виландер: Не го споредувајте Алкараз со Ѓоковиќ, Надал и Федерер

Матс Виландер изјави дека најдобриот играч на светот, Карлос Алкараз, не треба да се споредува со Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер. Шпанскиот тенисер Алкараз ја заврши сезоната на врвот на АТП-листата иако не настапи на завршниот Мастерс во Торино, Италија. – Карлос можеби нема да биде запаметен како најдобар до сега, но сигурно …

Виландер: Не го споредувајте Алкараз со Ѓоковиќ, Надал и Федерер Read More »

Ѓорческа без многу борба до четвртфиналето во Грција

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа денес одигра само четири гема, нејзината противничка Деа Херџелаш го предаде мечот поради повреда. Одлично тргна Ѓорческа, направи два брејка, додека Херџелаш не успеваше да фати ритам, а освен тоа се соочи и со болки, па го предаде мечот на македонската тенисерка. Ѓорческа за место во полуфиналето ќе игра против …

Ѓорческа без многу борба до четвртфиналето во Грција Read More »