Луди ритуали: Бизарните навики на славните личности

Тие биле многу успешни во своите професии, но од некои свои бизарни навики никогаш не се откажале.Посебни ритуали, но и малку чудни, се поврзувани со славните личности, а нив ги откриваат нивните биографи и блиски соработници. Писателката Патриша Хејсмит јадела едно исто јадење речиси секое утро – сланина со јајца. Секоја сесија за пишување ја …

Луди ритуали: Бизарните навики на славните личности Read More »

Најубавата Југословенка живееше како во бајка, но заврши како во античка трагедија

Никој во земјите од поранешна Југославија, дури и додека живеевме во заедничка држава, не го постигна успехот на убавата Никица Мариновиќ од Дубровник, која беше прогласена за прва придружничка на изборот за Мис на светот во 1966 година во Лондон. Животот на оваа убава Хрватка личеше на бајка, но по холивудските заплети, заврши како во …

Најубавата Југословенка живееше како во бајка, но заврши како во античка трагедија Read More »

Уметникот кој ги прекршил правилата: Интересни факти за врвниот Рембрант

Рембрант Херменсон ван Рејн е највлијателниот холандски сликар и еден од најголемите сликари во европската историја на уметноста воопшто. Во биографскиот речник Чемберс пишува: „Ниеден уметник немал толкава комбинација на способности, енергија и сила“. „Неговиот однос спрема човештвото е полн со човечко сочувство и емоции“. Рембрант живеел во таканареченото Златно доба на Холандија и бил …

Уметникот кој ги прекршил правилата: Интересни факти за врвниот Рембрант Read More »

Фатална љубов: Песната „Ти само буди довољно далеко“ е посветена на познатата белграѓанка

Култната песна „Ти само буди довољно далеко“ („Ти само биди доволно далеку“) е посветена на една од најубавите девојки во поранешна Југославија, пишува „Стил“. Таа е родена како Јелена Петровиќ, но за време на студиите го променила името во Јелена Тинска и никогаш повеќе не го сменила презимето. Таа била една од најфаталните жени во …

Фатална љубов: Песната „Ти само буди довољно далеко“ е посветена на познатата белграѓанка Read More »

Незаборавни љубовни приказни кои ја променија историјата

Љубовта секогаш е проследена со малку магија, без оглед кога и каде се случува. Едноставно, вашиот свет се менува. Љубовта ги трансформира луѓето. А секоја љубов, е приказна за себе. Историјата е полна со фасцинантни љубовни приказни. Љубовници кои се соочиле со огромни препреки, одлуки кои им помогнале да ги надминат или да им подлегнат …

Незаборавни љубовни приказни кои ја променија историјата Read More »

Решена мистеријата напишана на експресионистичката слика на Едвард Мунк

Националниот музеј на Норвешка заклучи дека речиси незабележителниот, но и непријатен натпис на познатото дело „Вресок“ е напишано од самиот уметник Едвард Мунк, соопштија денеска од музејот. Малата и едвај видлива реченица напишана на една од најпознатите светски слики беше причина за многу претпоставки во светот на уметноста. Натписот „Ова може да го наслика само …

Решена мистеријата напишана на експресионистичката слика на Едвард Мунк Read More »

Животната приказна на Локица Стефановиќ: Танцувала со Здравко Чолиќ, а момците биле луди по неа

Лепосава Стефановиќ е една од најпознатите танчарки на нашите простори, омилената Локица на југословенската публика. Оваа русокоса убавица била инспирација за голем број девојчиња ширум Југославија кои сакале да танцуваат како неа, а станала препознатлива по своите настапи со пејачот Здравко Чолиќ, пишува „Glossy“. Локица е родена во Белград, на последниот ден од месец март …

Животната приказна на Локица Стефановиќ: Танцувала со Здравко Чолиќ, а момците биле луди по неа Read More »

Новинарка кажала шега за Тито, завршила на Голи Оток: Бевме опкружени со море, а жедни до лудило

Јосип Броз Тито е симбол на едно време за кое постарите генерации ќе речат дека било многу поубаво од денес. Народот бил посреќен, имало ред и дисциплина и сите со гордост се поклонувале на таткото на тогашна Југославија која важела за светска сила. Во чест на Тито се напишани и отпеани многу песни. Една од …

Новинарка кажала шега за Тито, завршила на Голи Оток: Бевме опкружени со море, а жедни до лудило Read More »

ФОТО | Што прават денес: Југославија беше маѓепсана од сестрите Баруџија

Љубителите на поп сцената на поранешна Југославија сигурно се сеќаваат на убавите сестри Изолда и Елеонора Баруџија. На врвот на својата слава, се „пензионираа“ и секоја се посвети на својата кариера. Сестрите Баруџија беа едни од најпознатите и најпопуларните пејачки во поранешна Југославија, а денес живеат далеку од центарот на вниманието. Изолда живее во Германија со …

ФОТО | Што прават денес: Југославија беше маѓепсана од сестрите Баруџија Read More »

ФОТО | Работен логор или здрава навика? Зошто децата во советските градинки спиеле надвор на минус 10 степени

Иако не можеме а да не се затрепериме додека ги гледаме фотографиите, тоа било вообичаена практика во советските градинки. Децата спиеле надвор и летo и зима! Дали спиењето надвор било опасно за децата? Новинарите од порталот „Russia Beyond“ проучувале документ од 1985 година насловен „Санитарни правила и прописи за градинките“. Тој бил одобрен од највисоките …

ФОТО | Работен логор или здрава навика? Зошто децата во советските градинки спиеле надвор на минус 10 степени Read More »