Регионална акција: Во четврток ќе бидат засадени 100 платани и јавори во Кисела Вода

Вкупно 800 дрвја ќе бидат засадени на 1 декември во повеќе градови во регионот, вклучително и во Скопје, во општина Кисела Вода, во рамките на регионалната акција „Дрво на пријателството“ што ја спроведува Европскиот фонд за Балкан во соработка со AirCare/Мој Воздух во Македонија и други локални партнери во сите земји од регионот на Западен …

Регионална акција: Во четврток ќе бидат засадени 100 платани и јавори во Кисела Вода Read More »

Советниците изгласа, Арсовска не доби збор: Социјално загрозените граѓани ќе добијат еднократна помош за трошоците за струја

Граѓаните од социјално ранливите семејства ќе добијат еднократна парична помош во износ од 1100 денари за изминат месец за покривање на дел од потрошената струја. Ова беше изгласано денеска во Советот на Град Скопје, а во рамките на дискусијата беше предложен и амандман од советниците на ВМРО-ДПМНЕ, со кои се предложија и прифатија две измени …

Советниците изгласа, Арсовска не доби збор: Социјално загрозените граѓани ќе добијат еднократна помош за трошоците за струја Read More »

Центарци со пензии помали од 17.518 денари ќе добијат финансиска инјекција до Нова година

Градоначалникот на Центар Горан Герасимовски изјави дека пензионерите кои ќе се пријават на јавниот повик за доделување еднократна финансиска поддршка ќе ја добијат до крајот на месец декември. Станува збор за доделување на финансиска помош во висина од 3.300.000 денари на пензионери жители на Општина Центар чии пензии се со висина не поголема од 17.518 …

Центарци со пензии помали од 17.518 денари ќе добијат финансиска инјекција до Нова година Read More »

Пајаци и блокатори за 220 возила во Општина Центар

Јавното претријатие „Паркинзи на Општина Центар” и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје, за седум дена санкционираа 220 непрописно паркирани возила, што го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. За ова денеска информираа од Одделението за односи со јавност при ЈП Паркинзи на Општина Центар. Во периодот од 21.11. до 27.11.2022 …

Пајаци и блокатори за 220 возила во Општина Центар Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Возачите со предупредување: Ако не ни се исплатат парите, наместо со 30, Скопје ќе биде блокирано со 220 автобуси

Приватните автобуски превозници, денеска на крстосницата пред Т.Ц. Мавровка паркираа 30 автобуси во знак на револт од неисплаќањето на долгот кој кон нив го има ЈСП „Скопје“. Превозниците на протестот најавија дека освен со блокади на сообраќајниците, правдата ќе ја бараат и институционално за што веќе имаат ангажирано адвокатска канцаларија. Приватните превозници од „Макекспрес“ и …

ФОТО+ВИДЕО | Возачите со предупредување: Ако не ни се исплатат парите, наместо со 30, Скопје ќе биде блокирано со 220 автобуси Read More »

ВИДЕО | Јовановски за Арсовска: Некому му е краток паметот, а долг јазикот

Откако градоначалничката Данела Арсовска ги обвини приватните превозниците дека пет години немаат прикажано продажба на билети и дека немаат фискални апарати, па поради тоа сториле тежок криминал, тие одговорија дека станува збор за лага затоа што во возилата на „Слобода превоз“ и „Макескпрес“ не се продаваат билети, туку во автобусите на ЈСП „Скопје“. Првиот човек …

ВИДЕО | Јовановски за Арсовска: Некому му е краток паметот, а долг јазикот Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Што барала Арсовска на тајна средба со Ковачевски во Владата минатата недела?

ВМРО-ДПМНЕ реагира на соопштението на СДСМ во врска со денешниот сообраќаен хаос во Скопје. Наместо СДС и Данела Арсовска да прават политика од хаосот во град Скопје веднаш да се исплатат заостанатите долгови кон приватните превозници. Кога Арсовска има пари за неуспешен пи-ар, тогаш може да најде пари и за превозниците. Наместо да ги прогласува …

ВМРО-ДПМНЕ: Што барала Арсовска на тајна средба со Ковачевски во Владата минатата недела? Read More »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа и хаос со превозот во Скопје

Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ го доведе во колапс јавниот превоз и создаде хаос во функционирањето на Град Скопје. Новата работна недела Скопјани ја започнаа со сообраќаен метеж, блокирани улици, велат од СДСМ во нивното денешно соопштение. Приватните автобуски превозници не возат поради неисплатени милионски долгови од страна на Градот Скопје. Скопјани се приморани да ги користат …

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа и хаос со превозот во Скопје Read More »

Скопските сообраќајници под блокада на приватните превозници

Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз денеска од 7:00 часот со повеќе од 30 автобуси протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај „Мавровка”, односно булеварот „Гоце Делчев” и булеварот „Крсте Петков Мисирков”. Од приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз” велат дека не е утврдено времетраењето на протестот бидејќи се планира да …

Скопските сообраќајници под блокада на приватните превозници Read More »

Николоски: Арсовска да најде решение со превозниците и да не прави политика од тоа

Во вечерашното гостување во емисијата  „Тема на денот“, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски истакна дека градоначалничката Данела Арсовска треба да најде решение со превозниците и да не прави политика од тоа. „Скопјани и сите кои го користат Јавниот превоз во Град Скопје заслужуваат брз и ефикасен јавен превоз и нив не ги интересира што се …

Николоски: Арсовска да најде решение со превозниците и да не прави политика од тоа Read More »