Ахмети: Ковачевски разговара со Таравари за влез во Влада, ресорите се мала работа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, изјави дека во тек се преговори на премиерот Димитар Ковачевски и в.д.претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари за можен влез на опозициската партија во Владата. Тој не коментираше дали ДУИ би се откажала од министерства за Алијанса да стане дел од Владата и рече дека тоа се ситни прашања …

Ахмети: Ковачевски разговара со Таравари за влез во Влада, ресорите се мала работа Read More »

ВИДЕО | Сексуално вознемирување: Професори од УКИМ на студентки им се обраќале со „злато“, „кукле“ и „маче“

Сексуалното вознемирување не е ретка појава, но сензитивноста на темата, ниското ниво на свест и нормализирањето на проблемот го прави сексуалното вознемирување табу-тема чие решение не е доволно достапно. Сексуалното вознемирување дефинирано како несакано внимание, физичко или вербално, врз жени и мажи се среќава во сите сфери на општеството, па оттука и на универзитетите. Во …

ВИДЕО | Сексуално вознемирување: Професори од УКИМ на студентки им се обраќале со „злато“, „кукле“ и „маче“ Read More »

Има напредок во санкционирање на насилниците врз жени и девојчиња, но има уште многу работа

Проблемот со семејното насилство е актуелен и 68 отсто од жртвите за психичко, физичко или економско малтретирање се жени, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој денеска се обрати на трибината „Мултисекторски пристап за ефикасна заштита на жени и девојчиња изложени на насилство”, во организација на Македонскиот полициски синдикат и невладината организација „ЕХО”, што …

Има напредок во санкционирање на насилниците врз жени и девојчиња, но има уште многу работа Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Ивица Боцевски: Европската сага на Македонија трае од ерата на комунизмот

Во 1989 година, тогашните властодршци на земјава кои произлегуваа од Сојузот на комунисти на Македонија, дадоа насоки целокупното законодавство да се прилагоди на европското и тоа најдоцна до 1991 година. Ова за гледачите на „Утрински печат“ го појасни политичкот аналитичар Ивица Боцевски, кој додаде и дека првиот договор меѓу Југославија и Европската економскаска заедница (ЕЗ) …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Ивица Боцевски: Европската сага на Македонија трае од ерата на комунизмот Read More »

Пет лица повредени во сообраќајката кај Пробиштип, патот е пуштен за сообраќај

Пет лица се повредени во сообраќјната несреќа, која се случи околу 12.20 часот кај местото викано Перово долче на патот Пробиштип-Кратово. Според првичните информации од СВР-Штип, едно возило излетало од коловозот, во кое се превезувале пет лица, од нив четворица се хоспитализирани во Кратово, а едно лице во болницата во Куманово. Увидот од страна на …

Пет лица повредени во сообраќајката кај Пробиштип, патот е пуштен за сообраќај Read More »

Ковачевски најави Закон за плати во јавниот сектор: Не е тоа спејсшатл технологија

Откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја објави аферата „Паразити“ наведувајќи ги имињата и платите на директорите и други јавни функционери од јавните претпријатија, премиерот Димитар Ковачевски најави Закон за плати во јавниот сектор за чија подготовка кој ќе бидат задолжени министерката за труд и социјала Јованка Тренчевска и министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити кои …

Ковачевски најави Закон за плати во јавниот сектор: Не е тоа спејсшатл технологија Read More »

Жителите на Македонска Каменица денес без вода за пиење

Поради настанат дефект на главна водоводна линија од системот за снабдување со вода, граѓаните на Македонска Каменица во текот на денешниот ден ќе бидат без потребните количини на вода за пиење, информираа од Јавното претпријатие „Камена Река”. Како Јавно претпријатие задолжено за одржување на водоснабдителниот систем и непречено снабдување со чиста и здрава вода за …

Жителите на Македонска Каменица денес без вода за пиење Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Орце Данчевски: Шахот е најдобрата игра за нашите деца

Беше навистина тешко да се убедат надлежните за да се воведе шахот во образовниот систем, вели Орце Данчевски, по чија програма од оваа училишна година, шахот е факултативен предмет во прво и во второ одделение во основните училишта во Македонија. – Првиот обид го имавме во 2011 година, кога по препорака на ЕУ шахот мораше …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Орце Данчевски: Шахот е најдобрата игра за нашите деца Read More »

Патот Пробиштип – Кратово во прекин поради сообраќајка кај „Перово долче”

Регионалниот пат Пробиштип – Кратово од 12:25 часот е во прекин поради случена сообраќајна несреќа кај местото „Перово долче”. Сообраќајот на оваа регионална патна делница е во прекин и во двата правца, информира АМСМ.

Почна реконструкцијата на објектите на Универзитетот „Мајка Тереза” во касарна „Илинден”

Во касарната „Илинден” во Скопје денеска почна реконструкцијата на објектите во кои ќе биде сместен Универзитетот „Мајка Тереза” (УМТ). Ректорот на Универзитетот „Мајка Тереза” во Сопје, Изет Зеќири информира дека Универзитетот дозволата за реконструкција ја добил во мај, додека во ноември почнале да работат на елиминација на објектите кои се сметаа за руинирани. Тој потенцира …

Почна реконструкцијата на објектите на Универзитетот „Мајка Тереза” во касарна „Илинден” Read More »