Арифи: Ќе воспоставиме една смена во основните училишта

Тетовската градоначалничка и кандидатка за нов мандат Теута Арифи порача дека во сферата на образованието се планира наставниот процес во основните училишта да биде само во една смена. Покрај подобра инфраструктура се планира и воведување на нови или унапредување на наставните процеси. -Ќе продолжиме со процесот на воспоставување учење во една смена во основните училишта …

Арифи: Ќе воспоставиме една смена во основните училишта Read More »

Кој град е ова, госпоѓо Арсовска Çfarë qyteti është kjo zonja Arsovska

За кој град во пораката од билбордот велите, модерен и европски град, госпоѓо Арсовска, за Скопје? Но зад вашиот насмеан лик на постерот, не се гледа ништо освен – види небо…! Нема ништо препознатливо од „наше Скопје“, за кое говорите, ниту во наменски подотвениот рекламен видео спот за изборите. Во него се залагате за модерно …

Кој град е ова, госпоѓо Арсовска Çfarë qyteti është kjo zonja Arsovska Read More »

Бајден: Проширувањето на ЕУ да продолжи и да ја вклучи и Северна Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и нагласил дека процесот на проширување треба да продолжи со земјите од Западен Балкан и да ја вклучи Северна Македонија, објави денеска на својот официјален твитер налог американската амбасадорка Кејт Мари Брнз. – Бајден и нагласил …

Бајден: Проширувањето на ЕУ да продолжи и да ја вклучи и Северна Македонија Read More »

38 проценти од целата популација во Северна Македонија е вакцинирана

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 5.246 дози вакцини, од кои 1.253 се аплицирани како прва доза, 3.897 се ревакцинирани, а 96 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 4 октомври вкупно се вакцинирани 791.141 граѓани, ревакцинирани се 737.979, а трета доза примиле 96 граѓани. 53% од граѓаните над 40 годишна возраст се …

38 проценти од целата популација во Северна Македонија е вакцинирана Read More »

АПЕЛ ЗА ПОМОШ: Семејството трага по Трајан Трајановски (84), исчезнал во четвртокот во Катланово

Осумдесет и четиригодишниот Трајан Трајановски исчезнал во четвртокот во околината на Катланово. Облечен е во жолт дуксер, сини тренерки и црна капа. Семејството трага по Трајан и замолува секој што има каква било информација да ги контактира на телефонскиот број 070 384 470.

ВИДЕО | ЦИВИЛ: Институциите да превенираат насилство во изборниот процес

Невладината ЦИВИЛ апелира до политичките партии и нивните поддржувачи, како и од соодветните институции, да преземат итни мерки за превенција од насилство во изборниот процес. Во својот изборен рапорт од ЦИВИЛ, истакнуваат дека во текот на вчерашниот ден МВР известиле за обид за физички напад со метален предмет врз градоначалникот на Лозово, Ацо Велковски од …

ВИДЕО | ЦИВИЛ: Институциите да превенираат насилство во изборниот процес Read More »

Симовски за СП: Секој слободно се попиша, пописот ја отсликува реалноста

Секој граѓанин по своја слободна војла ја изрази својата етничка припадност на пописот и никој никому не му вршел никакви притисоци по ова прашање, вели директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски за „Слободен печат“, прашан да ги коментира ставовите на бугарскиот претседател Румен Радев дека на пописот им се вршел притисок на луѓето …

Симовски за СП: Секој слободно се попиша, пописот ја отсликува реалноста Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Мицотакис – Пендаровски: Потврдена грчката поддршка за ЕУ перспективата на Северна Македонија

Веројатно сме најдобро подготвена земја кандидат во историјата на Европската Унија. Значи потребна ни е, заслужуваме реална можност за да ги започнеме преговорите и се потпираме на вас, на вашата поддршка, како и секогаш, рече претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски на почетокот на средбата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од …

ФОТО+ВИДЕО | Мицотакис – Пендаровски: Потврдена грчката поддршка за ЕУ перспективата на Северна Македонија Read More »

Пријавена корупција во штипска апелација, Судскиот совет ќе утврдува одговорност на судиите откако ќе прими барања од оштетените

Претставници на граѓанската иницијатива „Стоп за криминалот во судството“ денеска во Судскиот совет пријавија корупција во Апелациониот суд Штип и во Врховниот суд. Тие, како што информираат од Судскиот совет, на денешниот состанок ја известија претседателката на Судскиот совет Павлина Црвенковска и членовите на советот за конкретни случаи од подрачјето на Апелациониот суд Штип во …

Пријавена корупција во штипска апелација, Судскиот совет ќе утврдува одговорност на судиите откако ќе прими барања од оштетените Read More »