„Victoria’s Secret“ со нов градник за мастектомија: Заедно со Стела Макартни во борба против ракот на дојка

„Victoria’s Secret“ лансира нова линија на градници за мастектомија во заедно со модната дизајнерка Стела Макартни во кампања за борба против ракот на дојка овој октомври. Градникот е дел од пошироката кампања за овој октомври кој е месец за свесност за ракот на дојка. Кампањата има за цел да зборува за знаците на препознавање и …

„Victoria’s Secret“ со нов градник за мастектомија: Заедно со Стела Макартни во борба против ракот на дојка Read More »

ФОТО | Малиот рај на Јуле во Драчево: Вака се ужива во хобито од младоста

Денес сме во населбата Драчево во преубавиот двор на Јулијана Шероска-Мисиркоска, домаќинка, сопруга и мајка на две деца. Нашата соговорничка со одгледување на цвеќе се занимава, како што нагласува – исклучиво од хоби, од својата 15 годишна возраст. – За уредување на мојот двор одговорноста е моја, но имам значителна помош и од мојот сопруг …

ФОТО | Малиот рај на Јуле во Драчево: Вака се ужива во хобито од младоста Read More »

ФОТО | Сончев ден во сончевиот двор на Ленка Стојановска: И да е студено, само со еден поглед на оваа убавина сонце ќе ве огрее!

Денес, во сончевото Скопје, уживаме во населбата Радишани, во сончевиот двор на Ленка Стојановска, кој се простира на 250 квадратни метри. Ленка по професија е педагог, а со цвеќарство се занимава поинтензивно со стапувањето во брак, пред 24 години. Аирлија, и за многу години! Имено, Ленка и сопругот имаат заедничката љубов кон цвеќето и заедно …

ФОТО | Сончев ден во сончевиот двор на Ленка Стојановска: И да е студено, само со еден поглед на оваа убавина сонце ќе ве огрее! Read More »

Разговор со Ивана Трајаноска, авторка на романот „Деса“: Со секој женски лик во романот ја славам жената и нејзината (не)моќ

Низ историјата на македонската книжевност има многу женски ликови кои се столбови и темелници на архетипот на жената во наш општествен и патријархален контекст. Патријархатот како систем има универзални закони, но во секоја култура се локализира, па кај нас е изразен во очекувањето од жените да бидат поклонички на родовите улоги и се разбира прво …

Разговор со Ивана Трајаноска, авторка на романот „Деса“: Со секој женски лик во романот ја славам жената и нејзината (не)моќ Read More »

Шокантни податоци: Секоја петта жена носи исти гаќи со денови, последиците се опасни

Истражувањето во кое учествуваа повеќе од 1.000 жени, спроведено од „Дерм ревју“- платформа за нега на кожата – покажало дека 21 отсто од испитаничките носат исти гаќи „неколку дена“. Шокантно е што секоја петта жена носи исти гаќи три или повеќе дена. Ова значи дека валканата навика е многу почеста отколку што мислат луѓето. Некои …

Шокантни податоци: Секоја петта жена носи исти гаќи со денови, последиците се опасни Read More »

ФОТО | Штипската бајка на Јадранка: Цвеќињата му даваат живот на мојот живот!

Во овој врнежлив период, ви носиме сончеви вести од Штип, од дворот на госпоѓа Јадранка Лепиткова Стаменкова, која по професија е домаќинка. Вели дека не работи од здравствени причини. Но, затоа оваа цветна дама се грижи и за дворот и за сè околу куќата. – Задоволство наоѓам токму во дворчето. Меѓудругото, се грижам и за …

ФОТО | Штипската бајка на Јадранка: Цвеќињата му даваат живот на мојот живот! Read More »

Разговор со Мери Арсова, македонската Агата Кристи: Најдобрите идеи ги добивам под туш или пред спиење

Младата авторка Мери Арсова ја објави својата прва книга, и тоа – од жанрот трилер. Романот со многу интересна корица, и уште поитригантен наслов, „Опасна игра“, во издание на  Арс Либрис“ (дел од „Арс Ламина – публикации“) беше претставен на Саемот на книгата 2021, на т.н. „Ноќ на домашни трилери“. Во својот дебитантски роман ни носиш непредвидлива крими-трилер приказна. Зошто …

Разговор со Мери Арсова, македонската Агата Кристи: Најдобрите идеи ги добивам под туш или пред спиење Read More »

Единствени козметичко-дерматолошки услуги во Македонија: Најголем дел од ефектите се видливи уште веднаш по третманите

Центарот за естетска дерматологија при клиничката болница „Жан Митрев“ е сеопфатен медицински и козметичко-дерматолошки оддел, кој нуди целосен спектар на медицинска и хируршка нега, како и естетско подобрување. Разговараме со д-р Александра Лазаревска и со д-р Анџелка Илиева, кои ни ги претставија професионалните услуги што ги нудат. Кои козметички третмани ги нудите за подобрување на …

Единствени козметичко-дерматолошки услуги во Македонија: Најголем дел од ефектите се видливи уште веднаш по третманите Read More »

ФОТО | Приказна од Скопје која ќе ве разнежни: Мистер, зашто е со манири и Клауд зашто личи на пуфкаст бел облак

Активистката Маја Поповска цели 12 години се занимава со спасување, лекување и вдомување на улични мачки, од 2014 година го раководи нејзиното здружение „Енџелкетс санктуари“ (Angelcats Sanctuary) со седиште во сопствениот дом, каде што секојдневно престојуваат меѓу дваесет и триесет мачки, а понекогаш, на одредено време и по некое куче. Овојпат оваа спасителка на хендикепирани …

ФОТО | Приказна од Скопје која ќе ве разнежни: Мистер, зашто е со манири и Клауд зашто личи на пуфкаст бел облак Read More »