Како да го научите вашето дете да јаде зеленчук и овошје?

Сигурно веќе знаете за сите благодати од редовното јадење овошје и зеленчук, но вашето дете не сака ни да ги проба, а вие немате стратегија. Не очајувајте, бидејќи постојат неколку начини на кои можете да си помогнете Прво не паничете, бидејќи вообичаено е децата да се нервозни – одбиваат одреден вид храна или добиваат соодветна …

Како да го научите вашето дете да јаде зеленчук и овошје? Read More »

Нов рекорд во медицината: Близнаци родени од ембриони замрзнати пред 30 години

Во американската сојузна држава Тенеси се родени близнаци од ембриони замрзнати пред повеќе од 30 години. Ова е веројатно нов рекорд за најдолго замрзнати ембриони досега од кои успешно се родени бебиња. Ембрионите биле чувани на минус 128 Целзиусови степени во течен азот од 22 април 1992 година. Рејчел Риџвеј, мајка на четири деца од …

Нов рекорд во медицината: Близнаци родени од ембриони замрзнати пред 30 години Read More »

Јапонски метод за штедење кој совршено функционира: Измислен од новинарка во далечната 1904 година

Дизајниран е од првата жена новинарка во Јапонија, Хани Мотоко, во далечната 1904 година, а според многумина кои го пробале, овој метод на штедење пари навистина функционира – дури и кај оние кои сакаат да трошат и да купуваат. Според „Bright Side“, првиот чекор е да направите табела во тетратка – не во мобилен телефон …

Јапонски метод за штедење кој совршено функционира: Измислен од новинарка во далечната 1904 година Read More »

Пет грешки кои ги правиме при купување стан: Едната од нив може да ве доведе до извршител

Купувањето стан е многу важна одлука и со себе носи голем број на обврски кои треба да се исполнат пред да ги добиеме клучевите во наши раце. Имено, во сиот тој хаос често забораваме да обрнеме внимание на навидум мали, но многу важни предмети кои подоцна би можеле да ни го расипат уживањето во имотот …

Пет грешки кои ги правиме при купување стан: Едната од нив може да ве доведе до извршител Read More »

ВИДЕО | Новороденче од Бразил проодело: Бабицата во шок

Во болница во Санта Круз, во јужната бразилска држава Рио Гранде ду Сул штотуку родено бебе го шокирало медицинскиот персонал. По раѓањето следува и првото бањање на новороденчето, но ова бебенце уште од првиот ден почнало да се противи. Медицинската сестра, непосредно по завршувањето на породувањето, се обидела да го избања бебето, но тоа цврсто …

ВИДЕО | Новороденче од Бразил проодело: Бабицата во шок Read More »

Најидеалните места за огледало во домот: Над работното биро и спроти мијалникот

Огледалата во просторот може да играат повеќе улоги, кои ќе зависат од самиот избор на огледалото и местото на негово поставување. Тие овозможуваат визуелни интервенции во просторот, а со тоа негова естетска корекција. Со нив ентериерот може да биде поширок, подолг или повисок.  Исто така, огледалото е одличен елемент за декорација на простори и успешно …

Најидеалните места за огледало во домот: Над работното биро и спроти мијалникот Read More »

Доколку ги сушите пешкирите на радијатор, правите голема грешка

Дали пешкирите ја изгубија мекоста што ја имаа кога ги купивте? Многу е веројатно дека погрешно ги перете и сушите. Можеби никогаш не ви паднало на ум ако воопшто постои соодветен начин за миење крпи. Дизајнерката на пешкири Луси Акорид тврди дека треба да размислиме како ги переме. По некое време, тие ја губат мекоста …

Доколку ги сушите пешкирите на радијатор, правите голема грешка Read More »

Зимско чистење на тепихот: 3 природни средства против дамки и нечистотии

Темелното чистење на теписите најчесто го пролонгираме за пролет. Меѓутоа, сигурно нема да чекате да дојдат пролетните денови за направите едно длабинско чистење на теписите во вашиот дом. Отстранувањето на дамките и непријатните мириси можете да го направите во три чекори со помош на три ефикасни природни средства. Пред да се подготвите за чистење на …

Зимско чистење на тепихот: 3 природни средства против дамки и нечистотии Read More »

Во зима испраната облека замирисува: Трикови како брзо да ја исушите и да не мириса на мувла

Сите сакаат кога облеката е свежо испрана. Едно од најубавите чувства е кога, по туширање, ќе облечеме чисти и мирисливи алишта. Сепак, во текот на зимските денови е многу тешко да се постигне тоа бидејќи нема доволно сонце, а влажноста е превисока. Сушењето алишта во затворен простор во зима има уште еден недостаток: во одреден …

Во зима испраната облека замирисува: Трикови како брзо да ја исушите и да не мириса на мувла Read More »

Што значи правилото „три минути“ што секој родител треба да го применува?

Кога ќе го земете вашето дете од училиште или градинка, како го поминувате времето со него потоа? Кога ќе се вратите дома од работа и ќе го видите вашето дете, како се поздравувате? Со едноставното правило „три минути“, психолозите велат дека ќе направите многу за сигурноста на вашето дете кое така ќе се чувствува сакано. …

Што значи правилото „три минути“ што секој родител треба да го применува? Read More »