• Ви Препорачуваме

Ахмети: Ковачевски разговара со Таравари за влез во Влада, ресорите се мала работа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, изјави дека во тек се преговори на премиерот Димитар Ковачевски и в.д.претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари за можен влез на опозициската партија во Владата. Тој не коментираше дали ДУИ би се откажала од министерства за Алијанса да стане дел од Владата и рече дека тоа се ситни прашања …

Ахмети: Ковачевски разговара со Таравари за влез во Влада, ресорите се мала работа Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Ивица Боцевски: Европската сага на Македонија трае од ерата на комунизмот

Во 1989 година, тогашните властодршци на земјава кои произлегуваа од Сојузот на комунисти на Македонија, дадоа насоки целокупното законодавство да се прилагоди на европското и тоа најдоцна до 1991 година. Ова за гледачите на „Утрински печат“ го појасни политичкот аналитичар Ивица Боцевски, кој додаде и дека првиот договор меѓу Југославија и Европската економскаска заедница (ЕЗ) …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Ивица Боцевски: Европската сага на Македонија трае од ерата на комунизмот Read More »

Ковачевски најави Закон за плати во јавниот сектор: Не е тоа спејсшатл технологија

Откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја објави аферата „Паразити“ наведувајќи ги имињата и платите на директорите и други јавни функционери од јавните претпријатија, премиерот Димитар Ковачевски најави Закон за плати во јавниот сектор за чија подготовка кој ќе бидат задолжени министерката за труд и социјала Јованка Тренчевска и министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити кои …

Ковачевски најави Закон за плати во јавниот сектор: Не е тоа спејсшатл технологија Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Орце Данчевски: Шахот е најдобрата игра за нашите деца

Беше навистина тешко да се убедат надлежните за да се воведе шахот во образовниот систем, вели Орце Данчевски, по чија програма од оваа училишна година, шахот е факултативен предмет во прво и во второ одделение во основните училишта во Македонија. – Првиот обид го имавме во 2011 година, кога по препорака на ЕУ шахот мораше …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Орце Данчевски: Шахот е најдобрата игра за нашите деца Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален

Како дете не ги сакав игрите во кои се повикуваше на војна, но заборавив во желбите да посакам мир, пишува во својата најнова стихозбирка „Празно место“, македонската поетеса Снежана Стојчевска, која денеска беше гостин во „Утрински печат“. – Сега стравот е пореален, бидејќи како веќе да влегуваме во трета светска војна. Прво беше пандемијата со …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Дефокус на Русија од Украина – Казахстан би можел да му забие нож во грб на Путин?

Како поминува времето и војната во Украина се засилува, така во светската јавност започнаа шпекулациите за тоа како и на кој начин Русија планира да се извлече од авантурата наречена Украина. Москва се соочи со жесток отпор на Укрaинците и пред сѐ одлучноста на НАТО земјите-сојузнички, да ја поддржат и помогнат да се одбрани од …

ВИДЕО | Андоновиќ: Дефокус на Русија од Украина – Казахстан би можел да му забие нож во грб на Путин? Read More »

ИНТЕРВЈУ Саво Манојловиќ, лидер на движењето „Крени промени“ во Србија: Уредувањето на општеството е прашање на волја, организација и стратегија, сè друго е изговор

Кога неодамна ја доби наградата од Правниот факултет на Универзитетот во Белград за најдобар докторат по уставно право и политички систем, Манојловиќ рече дека кога поединец ја окупира партијата, а партијата целото општество, се уништуваат институциите. Тогаш во парламентот нема пратеници, туку коњите на Калигула. Дали ситуацијата во српското општество е монополизирана до толкава мера …

ИНТЕРВЈУ Саво Манојловиќ, лидер на движењето „Крени промени“ во Србија: Уредувањето на општеството е прашање на волја, организација и стратегија, сè друго е изговор Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Хајредини: На времето немаше шанса да ургирам да поминат камиони на царина и по цена да не бидам министер!

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини е чест критичар на економските текови и на буџетите. Во моментов во собраниска процедура е Предлог-буџетот за 2023 година. На приходната страна Буџетот ќе тежи 4,6 милијарди евра, или 12,6 проценти повеќе од сегашниот, а на расходната 5,3 милијарди евра или 14,8 проценти повеќе. Хајредини вели дека на расходната …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Хајредини: На времето немаше шанса да ургирам да поминат камиони на царина и по цена да не бидам министер! Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Возачите со предупредување: Ако не ни се исплатат парите, наместо со 30, Скопје ќе биде блокирано со 220 автобуси

Приватните автобуски превозници, денеска на крстосницата пред Т.Ц. Мавровка паркираа 30 автобуси во знак на револт од неисплаќањето на долгот кој кон нив го има ЈСП „Скопје“. Превозниците на протестот најавија дека освен со блокади на сообраќајниците, правдата ќе ја бараат и институционално за што веќе имаат ангажирано адвокатска канцаларија. Приватните превозници од „Макекспрес“ и …

ФОТО+ВИДЕО | Возачите со предупредување: Ако не ни се исплатат парите, наместо со 30, Скопје ќе биде блокирано со 220 автобуси Read More »

ПРАШАЊЕ НА НЕДЕЛАТА: Дали ќе ги прифатите препораките од Владата за штедење струја?

„Слободен печат“ минатата недела спроведе анкета меѓу своите читатели на прашање „Дали ќе ги прифатите препораките од Владата за штедење струја“? Според резултатите, 69,93 % од гласачите се изјасниле со „Да“, додека пак 30,07 % од нив се изјасниле со „Не“. Ново прашање на неделата на страната на „Слободен печат“ од секој понеделник.