Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд? Read More »

Милан Мариќ, актер: Бата и Љубиша во едно, верзија 4.0

Да ги снимиш улогите во ТВ-сериите на криминалецот Лука („Беса“), агентот на српската БИА (Безбедносно-информативна агенција) Лазар Станојевиќ („Државен службеник“), и верно да го „симнеш“ ликот на српскиот политичар Чеда Јовановиќ („Семејство“) во рок од две години, не е мал подвиг. Уште поголем подвиг е во истиот период да го доловиш и ликот на Тома …

Милан Мариќ, актер: Бата и Љубиша во едно, верзија 4.0 Read More »

Џони Деп ќе глуми во шестото продолжение на „Pirates of the Caribbean“

Франшизата „Pirates of the Caribbean“ е една од најуспешните во филмската индустрија, а од 2003 година и почетокот на снимањето, па се до денес секое ново продолжение предизвикува големо внимание кај јавноста.   View this post on Instagram   A post shared by Pirates of the Caribbean (@pirates.ofthe.caribbean) Американскиот актер Џони Деп ќе се појави …

Џони Деп ќе глуми во шестото продолжение на „Pirates of the Caribbean“ Read More »

ФОТО | Николас Кејџ непрепознатлив во новата улога за филмот „Dream Scenario“

Американскиот актер и продуцент Николас Кејџ моментално го снима филмот „Dream Scenario“ во Торонто и фановите се изненадени од неговата трансформација бидејќи тој целосно се смени за улогата.   View this post on Instagram   A post shared by Darryl Edge (@cageragepod) Во комедијата „Dream Scenario“ , на норвешкиот режисер и сценарист Кристофер Боргли, Кејџ …

ФОТО | Николас Кејџ непрепознатлив во новата улога за филмот „Dream Scenario“ Read More »

Харисон Форд ќе го подмладат со визуелни ефекти во „Indiana Jones 5“

Харисон Форд ќе се појави во млада верзија во петтото продолжение на безвременскиот блокбастер „Indiana Jones“. Холивудската ѕвезда (80) во претстојниот филм ја репризира улогата на славниот археолог авантурист, најверојатно за последен пат, и ќе биде далеку помлад со помош на визуелни ефекти за да изгледа како во оригиналната трилогија. Технологијата се користи само во …

Харисон Форд ќе го подмладат со визуелни ефекти во „Indiana Jones 5“ Read More »

Пред 28 години на денешен ден беше емитувана првата епизода на „К-15“

На денешен ден, пред точно 28 години, беше емитувана првата епизода на македонската хумористична емисија „К-15“. Духовитите фрази и конверзации на ликовите Миле Паника, Тошо Малерот и Цацко Конопишки бргу станаа дел од популарната култура кај нас, а кратките хумористично-сатирични скечови беа најгледаната програма во сабота навечер. Создавачите на емисијата, Бранко Огњановски, Васко Тодоров и …

Пред 28 години на денешен ден беше емитувана првата епизода на „К-15“ Read More »

Берлинале 2023: Почесна фестивалска „Златна мечка“ за Стивен Спилберг

Меѓународниот филмски фестивал во Берлин ќе му оддаде почит на Стивен Спилберг со почесната фестивалска „Златна мечка“ за животно дело. Последниот филм на Спилберг „The Fablemans“, неговиот полуавтобиографски поглед на растењето како тинејџер опседнат со филм во Аризона и Северна Калифорнија, исто така ќе биде прикажан на Фестивалот, кој ќе трае од 16 до 26 февруари …

Берлинале 2023: Почесна фестивалска „Златна мечка“ за Стивен Спилберг Read More »

Два милиони прегледи за десет часа: Излезе нов трејлер за „Avatar: The Way of Water“

Објавен е нов трејлер за долгоочекуваниот филм „Avatar: The Way of Water“, кој за само десет часа собра два милиони прегледи на платформата Јутјуб. Трејлерот ја прикажува епската битка меѓу племето Нејви и луѓето и ни дава мал увид на тоа што ќе нѐ очекува во киносалите од 16 декември, датумот кога ќе почне да …

Два милиони прегледи за десет часа: Излезе нов трејлер за „Avatar: The Way of Water“ Read More »

„Мајка ми не одгледа лицемер“: Брендан Фрејзер ги бојкотира „Златните глобуси“

Уште неколку недели нѐ делат од објавувањето на номинациите за наградата „Златен глобус“, но еден од можните кандидати за најдобар актер веќе ја објави својата намера да го бојкотира настанот. Брендан Фрејзер, кој добива најдобри критики во кариерата за неговата улога во „The Whale“ на Дарен Аронофски, изјави за GQ дека нема да присуствува на …

„Мајка ми не одгледа лицемер“: Брендан Фрејзер ги бојкотира „Златните глобуси“ Read More »

ВИДЕО | Актерот Мајкл Џеј Фокс е добитник на почесен Оскар

Вчеравечер се одржа 13. издание на свеченото доделување на Гувернеровите награди, во организација на Академијата за филмски уметности и науки. Годинашната хуманитарна награда „Џин Хершолт“ отиде во рацете на актерот Мајкл Џеј Фокс, за неговата хуманитарна активност со која собра 1,5 милиони долари за истражување на Паркинсовата болест. На Фокс му беше дијагностицирана Паркинсова болест …

ВИДЕО | Актерот Мајкл Џеј Фокс е добитник на почесен Оскар Read More »