Ѓоковиќ под еден услов ќе остане без првото место на АТП листата

По година и пол доминација, Новак Ѓоковиќ би можел да остане без првото место на АТП листата, а за тоа всушност да се случи, потребно е да се исполни еден голем услов. „Индијан Велс“, ќе се игра од 7 до 17 октомври, кој со посебно внимание ќе се гледа и во домот на најдобриот светски …

Ѓоковиќ под еден услов ќе остане без првото место на АТП листата Read More »

Алжирскиот џудист кој не сакаше да се бори со Израелец е суспендиран на десет години

Алжирецот Фети Нурин одби да се бори со израелскиот џудист на Олимписките игри во Токио и за тоа заработи тешка казна. Светската џудо федерација го суспендира Нурин дури до 2031 година. Нурин во првото коло требаше да се бори со Мохамед Абдалрасол од Судан и доколку славеше во наредната рунда ќе се сретнеше со Тохар …

Алжирскиот џудист кој не сакаше да се бори со Израелец е суспендиран на десет години Read More »

Руските спортисти за освоените медали на Игрите во Токио наградени со пари, ордени и автомобили БМВ

Вкупно 129 автомобили од марката БМВ им се доделени на руските спортисти кои освоија медали на Игрите, објави Александер Катушев, претседател на Фондот за поддршка за олимпизмот. Освојувачите на златни медали добија на подарок БМВ Х5, освојувачите на сребрени медали добија БМВ Х3 со различни конфигурации, додека спортистите кои освоија бронзени медали во Токио добија …

Руските спортисти за освоените медали на Игрите во Токио наградени со пари, ордени и автомобили БМВ Read More »

Повеќе од 800 лица биле позитивни на корона за време на Олимписките и Параолимписките игри во Токио

Вкупно 863 лица кои биле акредитирани за Олимписките и Параолимписките игри во Токио биле позитивни на коронавирус, објави организаторот. Како што објави јапонската државна телевизија НХК, 547 лица биле заразени за време на Олимписките игри, а 316 на Параолимписките игри во Токио. Тие биле позитивник на коронавирус пред, за време и по натпреварувањата. Меѓу заразените …

Повеќе од 800 лица биле позитивни на корона за време на Олимписките и Параолимписките игри во Токио Read More »

Свечено затворени Параолимписките игри

Со свечена церемонија на Олимпискиот стадион во Токио и официјално беа затворени Параолимписките игри. На свечената церемонија присуствуваше и принцот Акишино кој е брат на царот Нарухито, а повторно не беше дозволено присуство на навивачи на стадионот. – Многу пати помисливме дека овие Игри не можат да се одржат. Имавме многу непроспиени ноќи – изјави …

Свечено затворени Параолимписките игри Read More »

Наковска Бикова со многу проблеми во последниот трет настап во Токио

Единствената македонска спортистка Оливера Наковска Бикова го имаше и последниот трет настап на Параолимписките игри во Токио, Јапонија, кои завршуваат в недела. Денеска на олимпиското стрелиште во Асака се одржа последната пиштолска дисциплина П4-Малокалибарски пиштол слободен избор на 50 метри. Наковска Бикова го заврши мечот со 509 кругови и се пласира на 26 место. Како …

Наковска Бикова со многу проблеми во последниот трет настап во Токио Read More »

ВИДЕО: Фудбалските вештини на италијанската спортска водителка Дилета Леота

Фудбалерите на Јувентус славеа во градското дерби против Торино во саботата со минимален резултат 1:0 во италијанската Серија А. Херој на „Старата дама“ беше Мануел Локатели, кој го постигна единствениот гол на крајот од натпреварот и на тој начин му донесе три важни бода на својот клуб. Судирот на градските ривали го следеше најпознатата италијанска …

ВИДЕО: Фудбалските вештини на италијанската спортска водителка Дилета Леота Read More »

Перез негира дека сè ќе биде решено на 1 јануари околу Мбапе

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез зборуваше за потенцијалното доаѓање на Килијан Мбапе во „кралскиот“ клуб. Францускиот фудбалер вчера во изјава за „РМЦ“ рече дека побарал од ПСЖ да си замине во летниот преоден рок и дека не сака да го продолжи договорот со клубот. ПСЖ залудно му нуди многу пари за да ја продолжи …

Перез негира дека сè ќе биде решено на 1 јануари околу Мбапе Read More »

Фановите на УЕФА не веруваат во нова победа на Македонија против Германија

Во следниот период ќе продолжат натпреварите од квалификациите за Светското првенство 2022, а македонската А репрезентација се подготвува за дуелите против Лихтенштајн и Германија. Нашите најдобри фудбалери на 11 октомври во Скопје на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје ќе ги пречекаат Германците (20.45 часот). За овој натпревар ФФМ веќе ги објави цените на билетите …

Фановите на УЕФА не веруваат во нова победа на Македонија против Германија Read More »

ВИДЕО: Од натпревар во затвор – брутално претепан бразилски судија

Бразилскиот фудбалер Вилијам Рибеиро беше приведен после бруталниот напад врз главниот судија во еден од нисколигашките натпревари. Во овој меч играа екипите на Сао Паоло РС и Гуарани, Рибеиро ги загуби нервите на почетокот од второто полувреме. Незадоволен од одлуката на судијата, веднаш физички го нападна главниот арбитар Родриго Кривелар. Соиграчите и противниците спречија поголем …

ВИДЕО: Од натпревар во затвор – брутално претепан бразилски судија Read More »

У19: Селекторот Беари го објави списокот на играчите за дуелите со Турција

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ќе одигра два контролни натпревари против соодветната селекција на Турција. На ФФМ тренинг центарот „Петар Милошевски“ – Скопје, избраниците на селекторот Дашмир Беари првиот дуел против Турција ќе го одиграат на 8 октомври во 14.00 часот. Втората контролна пресметка е закажана за 11 октомври со почеток во 14.30 …

У19: Селекторот Беари го објави списокот на играчите за дуелите со Турција Read More »

Прв предизвик за македонскиот селектор Бајиќ во ФИБА Лигата на шампионите

Селекторот на најдобрата македонска кошаркарска репрезентација Драган Бајиќ со својата Игокеа вечерва (18.30 часот), го пречекува солунски ПАОК. По Евролигата, оваа седмица ќе стартуваат натпреварите и од ФИБА Лигата на шампионите, особено интересна доколку се знае дека учествува и босанската екипа на Игокеа, која со успех ја предводи стратегот на нашите најдобри кошаркари. Тимот од …

Прв предизвик за македонскиот селектор Бајиќ во ФИБА Лигата на шампионите Read More »

Ново правило во НБА: Невакцинираните кошаркари нема да бидат платени, Ирвинг може да остане без 15 милиони долари

НБА лигата и Унијата на кошаркари денеска постигнаа договор според кој секој кошаркар кој ќе пропушти натпревар бидејќи не е вакциниран, нема да биде платен за тој натпревар. Според медиумите во САД, повеќе од 90 проценти од кошаркарите во НБА лигата се вакцинирани, но и понатаму има одреден број на играчи кои одбиваат да се …

Ново правило во НБА: Невакцинираните кошаркари нема да бидат платени, Ирвинг може да остане без 15 милиони долари Read More »

МЗТ Скопје падна во Битола, Пелистер го доби првото големо дерби

Кошаркарите на Пелистер славеа на првото големо дерби во новата сезона во Суперлигата откако со 82:79 го совладаа актуелниот шампион МЗТ Скопје. „Металците“ во дуелот на екипите кои ќе играат во АБА2 лигата, настапија десеткувани, тренерот Дарко Радуловиќ не можеше да смета на седум кошаркари, но и покрај тоа три четвртина беа рамноправен противник. Домаќинот …

МЗТ Скопје падна во Битола, Пелистер го доби првото големо дерби Read More »

ВИДЕО: Ајверсон е воодушевен од Лилард: Тој е како сериски убиец, ќе направи сè за да ве победи

Ален Ајверсон кој е еден од најдобрите 50 кошаркари во историјата на НБА лигата,  има само пофални зборови за бекот на Портланд треилблејзерс, Демиен Лилард. Ајверсон чиј прекар е „одговор“ поради начинот на кој играше, обожува да го гледа Лилард на НБА паркетите и во подкастот за „Бличер рипорт“ тврди дека бекот на Портланд толку …

ВИДЕО: Ајверсон е воодушевен од Лилард: Тој е како сериски убиец, ќе направи сè за да ве победи Read More »

Димитријевиќ втор стрелец во новиот триумф на Валенсија

Денеска во четвртото коло од најсилната шпанска кошаркарска лига Валенсија стигна до вториот триумф сезонава на гостувањето кај Баскет Сарагоса со резултат 70:76. Во победата придонес македонскиот плејмејкер Ненад Димитријевиќ кој беше втор стрелец со 16 поени, 4/8 од поле, 8/8 од слободните фрлања (пет асистенции), за 23 минути и 40 секунди поминати на паркетот. …

Димитријевиќ втор стрелец во новиот триумф на Валенсија Read More »

Металург подобар од Струга за прва радост сезонава

Ракометарите на Металург конечно ја остварија првата победа во домашниот шампионат откако во петтото коло со 27:22 ја совладаа Струга. Воведните минути поминаа во рамноправна игра во која и двете екипи имаа свои моменти, се до серијата на Металург од 5:1 со која тимот од Автокоманда поведе со 11:6 и водството не го испушти до …

Металург подобар од Струга за прва радост сезонава Read More »

Трагедија во Охрид, почина млад ракометар

Македонскиот спорт денеска е завиен во црно откако животот го загуби младиот ракометар на ГРК Охрид, Јован Николоски. Станува збор за 17-годишно момче кое настапуваше за младинските категории на РК Охрид, а раководството на „сино-белите“ попладнево ја потврди трагичната вест. „Со длабока тага и неверување ја добивме веста за смртта на нашиот Јован Николоски. Јован …

Трагедија во Охрид, почина млад ракометар Read More »

Вардар 1961 ја оправда фаворитската улога против Бутел

Играчите на Вардар 1961 предводени од тренерот Веселин Вујовиќ денеска продолжија со успешните игри и победи сезонава во Суперлигата откако на гостински терен со 27:34 славеа над Бутел. „Црвено-црните“ во текот на целиот натпревар имаа контрола наврезултатот, вечерва настапија без првотимците браќата Њокас, Тото, Гаџа, Дијало.. По првите 10 минути од дуелот Вардар имаше минимална …

Вардар 1961 ја оправда фаворитската улога против Бутел Read More »

Е. Пелистер и Пролет им се вратија на победите во ракометната Суперлига

Е. Пелистер после поразот во дербито од Вардар 1961, денеска забележа триумф во ракометната Суперлига од петтото коло дома убедливо над Радовиш со 42:22. Во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола домаќините после првите 30 минути водеа со 19:10. Кај стрелците во триумфот Граџан осумпати се запиша во листата на стрелците, а еден погодок помалку …

Е. Пелистер и Пролет им се вратија на победите во ракометната Суперлига Read More »

Гаџа понекогаш го нервира Вујовиќ, Кудуз ќе биде подготвен за Монпелје

Вардар 1961 после три кола оваа сезона во Лигата на шампионите моментно го дели првото место со Пик Сегед во рамките од групата „А“ со по пет бодови. Играчите на тренерот Веселин Вујовиќ се во мини серија од две победи и навивачите на овој клуб дека истата ќе продолжи и на 13 октомври кога во …

Гаџа понекогаш го нервира Вујовиќ, Кудуз ќе биде подготвен за Монпелје Read More »

Ѓоковиќ под еден услов ќе остане без првото место на АТП листата

По година и пол доминација, Новак Ѓоковиќ би можел да остане без првото место на АТП листата, а за тоа всушност да се случи, потребно е да се исполни еден голем услов. „Индијан Велс“, ќе се игра од 7 до 17 октомври, кој со посебно внимание ќе се гледа и во домот на најдобриот светски …

Ѓоковиќ под еден услов ќе остане без првото место на АТП листата Read More »

Герасимовски со национален рекорд на пливачкиот митинг „Делфин спринт“

Како што известуваат од ПВК Орион – Скопје, нивниот пливач Василиј Герасимовски постави нов рекорд на меѓународниот пливачки митинг „Делфин спринт“. Во дисциплината 50 метри слободни, категорија помлади пионери Герасимовски имаше резултат 28,15 секунди. На тој начин го поправи својот стар рекорд кој беше со време од 28,63 секунди. Покрај рекордот ПВК Орион ја започна …

Герасимовски со национален рекорд на пливачкиот митинг „Делфин спринт“ Read More »

Нуров се бори за бронзен медал на Светското првенство во борење

Македонскиот борач Магомедгаџи Нуров во категоријата до 97 кг. ќе се обиде со медал да се врати од Светското првенство кое се одржува во Осло, Норвешка. Во своите први две борби, Нуров запиша победи над Литванецот Лукас Красаускас со 17:6 (квалификации) и Полјакот Радослав Баран (3:1) во осминафиналето. Следуваше пораз во четвртфиналната фаза од Американецот …

Нуров се бори за бронзен медал на Светското првенство во борење Read More »

Ѓоковиќ сепак нема да ја брани титулата на „Австралија опен“?

Само вакцинирани тенисери и тенисерки ќе можат да настапат на грен слем турнирот „Австралија опен“, како што веќе е најавено. Неизвесно дали првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ ја брани титулата во Мелбурн. На таа тема зборуваше тенискиот експерт Богдан Обрадовиќ за српските медиуми откри дека тој и Новак имаат слично размислување на темата вакцинација. – …

Ѓоковиќ сепак нема да ја брани титулата на „Австралија опен“? Read More »

Каратистката Недев го освои второто место на Европскиот куп во Катовице

Во категоријата кати за деца (8-9 години) на Европскиот куп во Катовице, Камелија Недев се закити со среброто. Македонската каратистка успеа да дојде до второто место, а на првата позиција се најде Наоми Роха од Израел. Покрај Камелија Недев, на овој Европски куп во традиционално карате партиципира и Дејан Недев во сениорска конкуренција. Учествоа зедоа …

Каратистката Недев го освои второто место на Европскиот куп во Катовице Read More »