Вилијам Шетнер ќе биде најстариот човек кој ќе лета во вселената

Вистинскиот Капетан Кирк ќе оди во вселената – и ќе биде најстариот жител на планетата Земја кој ќе лета надвор во вселената. 90-годишниот легендарен актер Вилијам Шетнер ќе му се придружи на Џеф Безос на вториот цивилен лет во вселената на 12 октомври. Актерот, кој ја одглуми легендарната улога на Капетан Џејмс Кирк во ТВ …

Вилијам Шетнер ќе биде најстариот човек кој ќе лета во вселената Read More »

Барак Обама со искрена објава за Мишел: Не можам да го замислам животот без тебе

Барак и Мишел Обама ја прославија својата 29-годишнина од брак и си посветија емотивни објави на своите инстаграм-профили. Поранешниот американски претседател Барак Обама (60) и неговата жена, поранешната прва дама, Мишел (57) си разменија пораки и „емоџи“ срциња во објави по повод годишнината од нивна силна љубов и брак. „Среќна годишнина, Мишè! Во текот на …

Барак Обама со искрена објава за Мишел: Не можам да го замислам животот без тебе Read More »

20 знаци кои покажуваат дека сте добра мајка

Мајките чувствуваат голем притисок дека мора да бидат „совршени“ како жените во книгите за родителство. Меѓутоа, да се биде добра мајка нема никаква врска со убедувањето на децата да јадат зеленчук или да заспијат во одредено време (иако и тоа е многу важно). Важно е како се снаоѓате во тешките моменти на родителството. И запаметете, …

20 знаци кои покажуваат дека сте добра мајка Read More »

Психолог Елеонора Панчевска: Пандемијата си го направи своето – несигурните деца станаа уште понесигурни, грижливите уште погрижливи

Забрана за контакти, физичко растојание, хигиенски мерки, карантин, затворени училишта и градинки, работа со скратено работно време… За повеќето луѓе, животот драстично се промени од март 2020 година. Тоа остава последици, меѓу другото, и на менталното здравје. Психолозите и психијатрите предупредуваат на последиците од изолацијата и од затворените училишта врз менталното здравје на децата и …

Психолог Елеонора Панчевска: Пандемијата си го направи своето – несигурните деца станаа уште понесигурни, грижливите уште погрижливи Read More »

Есента, коронакризата и здравјето на вашето дете: Имунолошкиот систем е првата одбранбена линија од вирусите

Нема потреба да се плашите кога вашето дете ќе оди во градинка или во училиште во периодот на здравствена криза. Заедно со добро избалансиран појадок, послужете му на вашето детенце и ГЕ КИДС. Знаевте ли дека функцијата на имунолошкиот систем се нарекува имунолошки одговор и вклучува серија одбранбени реакции против туѓи тела, како што се …

Есента, коронакризата и здравјето на вашето дете: Имунолошкиот систем е првата одбранбена линија од вирусите Read More »

Oсум бебиња починале од последици на задушување, компанијата повлекува три милиони перници од продажба

Компанијата „Боупи“ повлекува од пазарот повеќе од три милиони перници за новороденчиња во облик на гнездо, откако производот е поврзан со осум смртни случаи на задушување на доенчиња. Смртните случаи се случиле помеѓу декември 2015 и јуни 2020 година, објави во четвртокот американската Комисија за безбедност на потрошувачките производи. Новороденчињата, наводно, се задушиле „откако биле …

Oсум бебиња починале од последици на задушување, компанијата повлекува три милиони перници од продажба Read More »

„Victoria’s Secret“ со нов градник за мастектомија: Заедно со Стела Макартни во борба против ракот на дојка

„Victoria’s Secret“ лансира нова линија на градници за мастектомија во заедно со модната дизајнерка Стела Макартни во кампања за борба против ракот на дојка овој октомври. Градникот е дел од пошироката кампања за овој октомври кој е месец за свесност за ракот на дојка. Кампањата има за цел да зборува за знаците на препознавање и …

„Victoria’s Secret“ со нов градник за мастектомија: Заедно со Стела Макартни во борба против ракот на дојка Read More »

ФОТО | Малиот рај на Јуле во Драчево: Вака се ужива во хобито од младоста

Денес сме во населбата Драчево во преубавиот двор на Јулијана Шероска-Мисиркоска, домаќинка, сопруга и мајка на две деца. Нашата соговорничка со одгледување на цвеќе се занимава, како што нагласува – исклучиво од хоби, од својата 15 годишна возраст. – За уредување на мојот двор одговорноста е моја, но имам значителна помош и од мојот сопруг …

ФОТО | Малиот рај на Јуле во Драчево: Вака се ужива во хобито од младоста Read More »

ФОТО | Сончев ден во сончевиот двор на Ленка Стојановска: И да е студено, само со еден поглед на оваа убавина сонце ќе ве огрее!

Денес, во сончевото Скопје, уживаме во населбата Радишани, во сончевиот двор на Ленка Стојановска, кој се простира на 250 квадратни метри. Ленка по професија е педагог, а со цвеќарство се занимава поинтензивно со стапувањето во брак, пред 24 години. Аирлија, и за многу години! Имено, Ленка и сопругот имаат заедничката љубов кон цвеќето и заедно …

ФОТО | Сончев ден во сончевиот двор на Ленка Стојановска: И да е студено, само со еден поглед на оваа убавина сонце ќе ве огрее! Read More »

Разговор со Ивана Трајаноска, авторка на романот „Деса“: Со секој женски лик во романот ја славам жената и нејзината (не)моќ

Низ историјата на македонската книжевност има многу женски ликови кои се столбови и темелници на архетипот на жената во наш општествен и патријархален контекст. Патријархатот како систем има универзални закони, но во секоја култура се локализира, па кај нас е изразен во очекувањето од жените да бидат поклонички на родовите улоги и се разбира прво …

Разговор со Ивана Трајаноска, авторка на романот „Деса“: Со секој женски лик во романот ја славам жената и нејзината (не)моќ Read More »

Шокантни податоци: Секоја петта жена носи исти гаќи со денови, последиците се опасни

Истражувањето во кое учествуваа повеќе од 1.000 жени, спроведено од „Дерм ревју“- платформа за нега на кожата – покажало дека 21 отсто од испитаничките носат исти гаќи „неколку дена“. Шокантно е што секоја петта жена носи исти гаќи три или повеќе дена. Ова значи дека валканата навика е многу почеста отколку што мислат луѓето. Некои …

Шокантни податоци: Секоја петта жена носи исти гаќи со денови, последиците се опасни Read More »

Цел свет пука сеир: Погледнете ги најсмешните реакции за падот на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап

Трите апликации Фејсбук, Инстаграм и Ватсап – кои се во сопственост на Фејсбук и работат на заедничка инфраструктура – вчера целосно престанаа да работат, кратко пред 18 часот. Други производи што се дел од истото семејство апликации, како што е Фејсбук Воркплејс, исто така престанаа да работат. Корисниците на Фејсбук едноставно видоа дека нивниот прелистувач …

Цел свет пука сеир: Погледнете ги најсмешните реакции за падот на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап Read More »

ВИДЕО | Симпсонови на пистата кај Баленсијага: Марџ е новата модна икона

Модната куќа „Balenciaga“ се шегуваше на сопствена сметка на претставувањето на својата последна пролет/лето 2022 колекција во Париз која беше во многу необична форма – специјална епизода на легендарната анимирана серија „The Simpsons“. Брендот „Balenciaga“ не испушти да се „пофали“ со елитниот статус кој го носи како марка, високите цени кои ги има и приватните …

ВИДЕО | Симпсонови на пистата кај Баленсијага: Марџ е новата модна икона Read More »

Виц на денот: Број

Влав пишува порака на друг влав: – Јани, не можам да ти го најдам бројот, те молам ѕвони ми ти! По некое време добива порака: – Си го сменив телефонот, и јас ти го немам бројот.

Виц на денот: Исхрана

Трпе оди на преглед за висок притисок. – Не треба да јадеш месо. – А што да јадам? – Па, сливи, грозје, круши… – Јас тоа го пијам, кажи што да јадам?!

Виц на денот: Резиме

Трпе на интервју за работа. Директорот го прашува: – Во резимето ви пишува дека сте женет и имате 5 деца? – Точно. – А со рацете знаете ли нешто да правите?!

ВИДЕО | Симпсонови на пистата кај Баленсијага: Марџ е новата модна икона

Модната куќа „Balenciaga“ се шегуваше на сопствена сметка на претставувањето на својата последна пролет/лето 2022 колекција во Париз која беше во многу необична форма – специјална епизода на легендарната анимирана серија „The Simpsons“. Брендот „Balenciaga“ не испушти да се „пофали“ со елитниот статус кој го носи како марка, високите цени кои ги има и приватните …

ВИДЕО | Симпсонови на пистата кај Баленсијага: Марџ е новата модна икона Read More »

ВИДЕО | Најновиот филм на Питер Торнварт внесува освежување во хорор жанрот: „Крв-црвено небо“ го балансира хаосот со мајчинска нежност

Иако вампиризмот е тема која е безброј пати обработувана во филмскиот свет, Торнварт успева во тоа да создаде нешто оригинално и доста поразлично од досегашните филмови за вампири. Љубителите на хорор жанрот се во постојана потрага по следниот филм што ќе успее да ја замрзне крвта во нивните вени. Публиката знае да биде високо критична …

ВИДЕО | Најновиот филм на Питер Торнварт внесува освежување во хорор жанрот: „Крв-црвено небо“ го балансира хаосот со мајчинска нежност Read More »

ФОТО | Ќе има нова сезона на „Преспав“: Ула и Коста ќе добијат деца?

Обожавателите на серијата „Преспав“ добија доказ кој посебно ги израдува. Популарната ТВ-серија ќе добие ново продолжение – шесто по ред. Имено, на фејсбук-страницата и на инстаграм-профилот на „Преспав“ е објавено дека за новата сезона во тек е пријавување за кастинг на две момчиња. Се бараат две момчиња за улогите на Ѓоко и Боко кои ќе …

ФОТО | Ќе има нова сезона на „Преспав“: Ула и Коста ќе добијат деца? Read More »

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Како и секој претходен и иден петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“. Викендите секогаш се резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии …

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд? Read More »

Спогодба од милиони долари: Скарлет Јохансон и „Дизни“ се договорија за „Black Widow“

Студиото „Волт Дизни“ и Скарлет Јохансон се спогодија во легалната битка за изданието на филмот на Марвел „Black Widow“. Пред два месеци Јохансон покрена тужба кон куќата Дизни, обвинувајќи ги за прекршување на договорот за стриминг на филмот на платформата „Disney+“, кој бил пуштен додека филмот сè уште се прикажуваше во кино салите. „Драго ми …

Спогодба од милиони долари: Скарлет Јохансон и „Дизни“ се договорија за „Black Widow“ Read More »

Вилијам Шетнер ќе биде најстариот човек кој ќе лета во вселената

Вистинскиот Капетан Кирк ќе оди во вселената – и ќе биде најстариот жител на планетата Земја кој ќе лета надвор во вселената. 90-годишниот легендарен актер Вилијам Шетнер ќе му се придружи на Џеф Безос на вториот цивилен лет во вселената на 12 октомври. Актерот, кој ја одглуми легендарната улога на Капетан Џејмс Кирк во ТВ …

Вилијам Шетнер ќе биде најстариот човек кој ќе лета во вселената Read More »

ВИДЕО: Бен Афлек за Џенифер Лопез: Дали се согласува дека е добра актерка?

Бен Афлек имаше многу симпатична реакција кога го слушна името на Џенифер Лопез на црвениот килим. Месеци откако се повторно заедно, Бен Афлек и Џенифер Лопез не се обидуваат да ги скријат среќата, задоволството и симпатијата еден кон друг. На сличен начин, Бен не успеа да ја прикрие насмевката кога името на Лопез беше спомнато …

ВИДЕО: Бен Афлек за Џенифер Лопез: Дали се согласува дека е добра актерка? Read More »

„Си дозволив пороци, целосно се изгубив“: Тони Цетински зборува за пријателството со Тоше Проески и верата

Тони Цетински беше гостин на телевизијата „Лаудато“ каде зборуваше за неговото прифаќање и практикување на верата. Пејачот рече дека неговата баба Марија, која била голем верник, тајно го крстила во два часот наутро. „Тајно ме крсти во Новиград во времето на комунизмот. Имаше таков договор со свештеник. Отиде да ме крсти и јас сум благодарен …

„Си дозволив пороци, целосно се изгубив“: Тони Цетински зборува за пријателството со Тоше Проески и верата Read More »

ФОТО | Били Ајлиш и Најк издизајнираа нови „одржливи“ патики

Били Ајлиш и Најк повторно се здружија за дизајнирање на нова колекција на одржливи патики. Пејачката договори нова соработка со гигантот за патики за два нови Air Jordan модели кои се стопроцентно вегански и се изработени од 20 проценти рециклирани материјали. Монохроматските патики доаѓаат во неон зелена и беж боја, двете бои кои се карактеристични …

ФОТО | Били Ајлиш и Најк издизајнираа нови „одржливи“ патики Read More »

Лепа Лукиќ сакала да се самоубие: Се заканував на мојата мајка

Музичката икона од локалната сцена Лепа Лукиќ во текот на животот сакала и била сакана, но во тинејџерските години сакала толку силно што била подготвена да се самоубие за забранета љубов. Во неодамнешна ТВ изјава Лепа Лукиќ ќе раскаже за младоста и љубовта која ја понела да се заканува на својата мајка со самоубиство, драматични …

Лепа Лукиќ сакала да се самоубие: Се заканував на мојата мајка Read More »

Цвеќиња што се јадат: Раскош и здравје на чинија

Цвеќињата за јадење не се новина, бидејќи цветната кујна се користела во антички Рим, а во културите на Кина, Блискиот Исток и Индија сѐ уште е составен дел од исхраната. Цветните салати за јадење станаа вистински тренд. И не само што изгледаат многу необично и привлечно, туку имаат посебна арома и се многу здрави. Цветовите …

Цвеќиња што се јадат: Раскош и здравје на чинија Read More »

Никогаш не ги бројат калориите: Зошто Кинезите не се дебелеат?

Кинезите многу сакаат да зборуваат за тоа како одредена храна е добра за здравјето, да го споделуваат знаењето што се пренесува од генерација на генерација, а честопати и неповикани ќе понудат совет за тоа дека некоја личност би требало да јаде повеќе од еден вид храна отколку од друг, но никој некогаш не разговара за …

Никогаш не ги бројат калориите: Зошто Кинезите не се дебелеат? Read More »

ВИДЕО | Баба од Грција го „спушти“ на земја славниот готвач: Гордон Ремзи поцрвене од срам

Една постара жена на Санторини на урнебесен начин ја дала својата оценка за кулинарските вештини на славниот готвач Гордон Ремзи – лоша рецензија за салса „верде“ што се подготвува за јадење со ракчиња. Светски познатиот готвач во рамките на својата емисија со двајца колеги патува низ Грција и готви автентични локални јадења. Во една епизода, …

ВИДЕО | Баба од Грција го „спушти“ на земја славниот готвач: Гордон Ремзи поцрвене од срам Read More »

ВИДЕО | Направете плазма коцки со путер од кикиритки, прсти ќе излижете

Бисквитите, односно плазмата, на секој деликатер им дава посебен вкус, па така и на овие колачи. Особено кога ќе се спои со путер од кикиритки – добивате неодолив колач, прстите да ги излижете. Состојки: – 300 гр мелена плазма – 400 гр шеќер во прав – 200 гр путер – 300 гр путер од кикиритки …

ВИДЕО | Направете плазма коцки со путер од кикиритки, прсти ќе излижете Read More »

РЕЦЕПТ | Mартина ни направи колач јајце на око: Десерт готов за 20 мин – сите ќе бидат зачудени и воодушевени!

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска. Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking). Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта. Денес Мартина ни направи колач со праски/кајсии и пандишпан! Колач кој …

РЕЦЕПТ | Mартина ни направи колач јајце на око: Десерт готов за 20 мин – сите ќе бидат зачудени и воодушевени! Read More »

„Victoria’s Secret“ со нов градник за мастектомија: Заедно со Стела Макартни во борба против ракот на дојка

„Victoria’s Secret“ лансира нова линија на градници за мастектомија во заедно со модната дизајнерка Стела Макартни во кампања за борба против ракот на дојка овој октомври. Градникот е дел од пошироката кампања за овој октомври кој е месец за свесност за ракот на дојка. Кампањата има за цел да зборува за знаците на препознавање и …

„Victoria’s Secret“ со нов градник за мастектомија: Заедно со Стела Макартни во борба против ракот на дојка Read More »

Четири прегледи што мора да се направат по 30-тата година

Не без причина, лекарите постојано повикуваат на превентивни систематски прегледи со цел навремено да ги откриете слабостите на вашиот организам и да можете да ги избегнете тешките и долготрајни лекувања. Колку што сме постари, можностите за разни здравствени проблеми сè повеќе се зголемуваат. Поради тоа, стручњаците препорачуваат секоја година да се направи еден систематски преглед …

Четири прегледи што мора да се направат по 30-тата година Read More »

Зошто се случува лажно позитивен тест на ковид-19 кај (не)вакцинираните

Лажно позитивен резултат може да се појави иако не сте заразени со вирусот, според порталот „Харвард хелт“. Колку често се случува? Колку точен ќе биде резултатот од тестот зависи од голем број фактори. Понекогаш станува збор за тоа кога сте се тестирале, но важен е и факторот за тоа колку вируси имате во себе во …

Зошто се случува лажно позитивен тест на ковид-19 кај (не)вакцинираните Read More »

Инфектолог сподели пет совети: Како да не се заразиме со сојот делта

Сојот делта на коронавирусот е позаразен од претходните мутации, поради што многу брзо се прошири низ светот. Д-р Ендрју Добсон, стручњак за интективни болести и професор по еволутивна биологија на Универзитетот Принстон даде пет совети како да не се заразите со оваа варијанта на ковид-19. Вакцинирајте се – Не можам доволно да нагласам колку е …

Инфектолог сподели пет совети: Како да не се заразиме со сојот делта Read More »

Дијабетесот може да биде прв знак за рак на панкреас: Кои симптоми дополнително може да се појават?

Кај лицата што нагло ќе развијат дијабетес во возрасната доба, дефинитивно се советува да се анализира подрачјето на панкреасот. Панкреасот е жлезда со форма на хоризонтално положена тенка круша, а се наоѓа помеѓу желудникот, тенкото црево и ’рбетот. Се состои од три дела. Широкиот дел се нарекува глава, која продолжува на телото и потоа на …

Дијабетесот може да биде прв знак за рак на панкреас: Кои симптоми дополнително може да се појават? Read More »

На денешен ден – 5 октомври

1502.- На своето четврто патување во Америка, морепловецот Кристофер Колумбо ја откри Костарика, земја на брегот на Карипското Море и Тихиот Океан, во Средна Америка. 1582.- Според предлозите на една комисија од познати астрономи, папата Гргур XII изврши реформа на Јулијанскиот календар поради разликата меѓу траењето на календарската (јулијанска) и природната 1582 година. 1713.- Роден е Дени Дидро, …

На денешен ден – 5 октомври Read More »

На денешен ден – 4 октомври

1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн Рембрант, холандски сликар, еден од најпознатите во историјата на европското сликарство кој ја доведе до совршенство хуманизацијата на човековиот лик. Автор е на делата “Ноќна стража”, “Час по анатомија”, “Христос во Емауд” и други. Роден е во Ленда, на 15 јули 1606 година. 1787.- Роден е францускиот политичар и историчар …

На денешен ден – 4 октомври Read More »

ФОТО | Страшната судбина на тројката разделена по раѓањето: Бизарен експеримент им го уништил животот

Тројцата браќа биле дел од експериментот на психологот Питер Б. Нојбауер, со цел да се следи развојот на децата кои растат во различни социо-економски услови, а резултатите од истражувањето не се познати. Едвард „Еди“ Галанд, Дејвид Келман и Роберт „Боби“ Шафран се родени на 12 јули 1961 година и им се предадени на „Louise More …

ФОТО | Страшната судбина на тројката разделена по раѓањето: Бизарен експеримент им го уништил животот Read More »

На денешен ден – 3 октомври

1796.- Предводени од владиката Петар I Петровиќ Његош, Црногорците на Круси ги победија Турците, а во битката загина скадарскиот паша Махмут Бушатли, кој со 23.000 војници се обиде да ја покори Црна Гора. 1824.- Собранието на Мексико го усвои Уставот со кој државата стана независна. 1835.– Роден е францускиот композитор, пијанист, диригент и оргулист Шарл Камиј Сен Санс, романтичар со …

На денешен ден – 3 октомври Read More »

На денешен ден – 2 октомври

1187.- Арапскиот војсководец и египетски султан Саладин го презеде Ерусалим од христијаните, со што во 1189 година ја предизвика Третата крстоносна војна. 1452.- Роден е англискиот крал Ричард III, кој владееше од 1483 до 1485 година кога загина во битката кај Босворт во борбата со трупите на Хенри VII, основач на династијата Тудор. Со загинувањето на Ричард …

На денешен ден – 2 октомври Read More »

Дневен хороскоп за 5 октомври: Среќата ви се насмевнува

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 5 октомври, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Ако се наоѓате во чувствителна фаза, препуштете им на соработниците да се позанимаваат со покомплицираните задачи. Мора да имате добра процена за тоа кој може да ве замени во одлучувачкиот момент. Обидете се да ја поместите границата на толеранција. …

Дневен хороскоп за 5 октомври: Среќата ви се насмевнува Read More »

Доаѓа млада месечина: На овие 4 хороскопски знаци ќе делува многу интензивно!

Сезоната на Вагата е во полн ек, а претставниците на овој хороскопски знак ја чувствуваат позитивната енергија што влијае на нивните односи. Но сега ќе се сконцентрираме на Младата месечина која ќе се случи на 6 октомври во 7:05 часот наутро во знакот на дипломатската Вага. Младата месечина ќе донесе нова енергија која некои знаци повеќе …

Доаѓа млада месечина: На овие 4 хороскопски знаци ќе делува многу интензивно! Read More »

Дневен хороскоп за 4 октомври: Ќе ве мачат сомневања што не се реални

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 4 октомври, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Поради некоја причина, не знаете како да ја искористите вашата интуиција. Ќе ви биде полесно ако ја доверите својата интимност на вашиот најдобар пријател, тоа е личноста која денес најдобро ќе ве разбере. Би било добро да се посветите …

Дневен хороскоп за 4 октомври: Ќе ве мачат сомневања што не се реални Read More »

Дневен хороскоп за 3 октомври: Подготвени сте да се соочите со нови предизвици

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 3 октомври, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Деловната ситуација, колку и да е досадна, е стабилна. Долго време се боревте да се докажете, а сега размислувате да свртите нов лист. Заборавете на работа денес, викенд е, уживајте! Чувствувате нов прилив на енергија што ќе ве однесе …

Дневен хороскоп за 3 октомври: Подготвени сте да се соочите со нови предизвици Read More »

Дневен хороскоп за 2 октомври: Ќе продолжите да ја заведувате личноста на која ѝ фрливте око

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 2 октомври, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Ќе продолжите да ја заведувате личноста на која ѝ фрливте око. А, и вие за неа ќе бидете неодоливи. На тој начин ќе ја зголемите блискоста во односот што го градите. На работа ќе дојде до мали преиспитувања во …

Дневен хороскоп за 2 октомври: Ќе продолжите да ја заведувате личноста на која ѝ фрливте око Read More »

Славчо Попоски прогнозира: Значителна промена на временската состојба кај нас!

– Денес и утре времето во Македонија ќе се задржи сончево и релативно топло преку ден со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Наутро ќе биде релативно СТУДЕНО со минимални температури кој понекаде ќе се спуштат до околу 0 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 20 …

Славчо Попоски прогнозира: Значителна промена на временската состојба кај нас! Read More »

ВИДЕО | Русинка цели 23 години не ја скратила косата, ја мие двапати неделно

 Mедицинската сестра и модел од Русија, која ја растела косата 23 години, открива дека нејзината коса е толку долга што речиси ја допира земјата. Поради својата долга коса, која ѝ ги допира стапалата, оваа девојка привлекува огромно внимание на јавноста и мажите од целиот свет.   @angelika_1mЧик чик ##длинныеволосы♬ оригинальный звук – Angelika_anzhelika Изненадувачки, Анџелика …

ВИДЕО | Русинка цели 23 години не ја скратила косата, ја мие двапати неделно Read More »

ВИДЕО+ФОТО | Кога венчавката ќе се претвори во кошмар: Младоженец останал парализиран откако пријателите го фрлиле во воздух

Највеселата ноќ се претворила во кошмар за младоженецот кој останал неподвижен по прославата на сопствената венчавка која во секунда се претворила во битка за нормален живот. Новопечениот младоженец Ливију Филимон (31) од Романија уживал на венчавката, кога неговите пријатели одлучиле да го прослават бракот, фрлајќи го во воздух. Тоа е обичај што се практикува низ …

ВИДЕО+ФОТО | Кога венчавката ќе се претвори во кошмар: Младоженец останал парализиран откако пријателите го фрлиле во воздух Read More »

Кралицата Елизабета ја покажа емотивната страна: Првпат зборуваше за принцот Филип по неговата смрт

Кралицата Елизабета Втора (95) првпат зборуваше за нејзиниот покоен сопруг во јавноста по неговата смрт. Британската кралица отпатувала во Шкотска на свечаното отворање на парламентот во Единбург. Таа им се обратила на членовите на шкотскиот парламент на свеченото отворање на новата седница. Кралицата отишла да ги посети Шкотланѓаните кои беа препознаени по придонесот во заедницата …

Кралицата Елизабета ја покажа емотивната страна: Првпат зборуваше за принцот Филип по неговата смрт Read More »

Славчо Попоски ве советува: Здравјето пред сè, температурите се горе-долу, еве до кога!

– Според моменталните анализи со кои располагаме, од среда доцна попладне и навечер нашата територија ќе биде зафатена од нов влажен воздушен бран од запад кој ќе услови нови врнежи од дожд како и пад на температурите на воздухот, вели нашиот метео прогнозер Славчо Попоски. Локално, и тоа особено во западните предели ќе има услови …

Славчо Попоски ве советува: Здравјето пред сè, температурите се горе-долу, еве до кога! Read More »

Цел свет пука сеир: Погледнете ги најсмешните реакции за падот на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап

Трите апликации Фејсбук, Инстаграм и Ватсап – кои се во сопственост на Фејсбук и работат на заедничка инфраструктура – вчера целосно престанаа да работат, кратко пред 18 часот. Други производи што се дел од истото семејство апликации, како што е Фејсбук Воркплејс, исто така престанаа да работат. Корисниците на Фејсбук едноставно видоа дека нивниот прелистувач …

Цел свет пука сеир: Погледнете ги најсмешните реакции за падот на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап Read More »

ВИДЕО: Направена најмалата структура која лета, микрочипови со крила

Научниците ја развија најмалата структура на летање досега – микрочип малку поголем од зрно песок што може да лета. Покрај тоа што може да лета, кога ќе заврши задача, се распаѓа и исчезнува.   Авторите на уредот и студијата, објавени во списанието Nature, посочуваат во воведот дека минијатурни, безжични електронски уреди може да ја формираат основата на идни …

ВИДЕО: Направена најмалата структура која лета, микрочипови со крила Read More »

Наставничка од Србија направи робот „Хелга“, што може да работи и како професор

Наставничката по информатика и компјутерство Милкица Златиќ од Ивањица, Србија, направила автоматизирана технолошка иновација – роботот „Хелга“. Во тој потфат, ѝ помагале учениците за кои, како што вели Милкица, ова било неверојатно искуство. „Хелга“ работи со помош на вештачка интелигенција и може да учествува во наставата, поточно да биде професор. „Хелга“ работи со помош на …

Наставничка од Србија направи робот „Хелга“, што може да работи и како професор Read More »

ВИДЕО | Маск ќе освојува нова област – хуманоидна роботика: Физичката работа ќе биде избор

„Тесла е веројатно најголемата роботска компанија во светот, бидејќи нашите автомобили се получувствителни роботи на тркала. Некако има смисла истото да се стави во хуманоидна форма“, вели претприемачот Илон Маск. Откако доминираше на пазарот на електрични возила и влезе во вселенската трка, сопственикот на компанијата „Тесла“, Илон Маск, објави нова област што сака да ја …

ВИДЕО | Маск ќе освојува нова област – хуманоидна роботика: Физичката работа ќе биде избор Read More »

Илон Маск го освојува вонземскиот рекламен простор

На ракетите, сателитите и милијардерите во вселената ќе им се придружат и рекламите. „Геометриска енергетска корпорација“ (GEC), канадски стартап кој обезбедува технолошки услуги, ексклузивно за „Инсајдер“ изјави дека ќе овозможува рекламирање на вселената со помош на „Спејс-Икс“.   View this post on Instagram   A post shared by SpaceX (@spacex) Самуел Рид, извршен директор и …

Илон Маск го освојува вонземскиот рекламен простор Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.   View this …

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги зголемува рефлексите и гарантира оптимално функционирање на безбедносните системи во автомобилот. Правилна позиција на телото …

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од возење не е поврзано со годините, туку со тоа колку сме способни безбедно да учествуваме во …

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години Read More »