• Слободна ТВ

ВИДЕО | Сексуално вознемирување: Професори од УКИМ на студентки им се обраќале со „злато“, „кукле“ и „маче“

Сексуалното вознемирување не е ретка појава, но сензитивноста на темата, ниското ниво на свест и нормализирањето на проблемот го прави сексуалното вознемирување табу-тема чие решение не е доволно достапно. Сексуалното вознемирување дефинирано како несакано внимание, физичко или вербално, врз жени и мажи се среќава во сите сфери на општеството, па оттука и на универзитетите. Во …

ВИДЕО | Сексуално вознемирување: Професори од УКИМ на студентки им се обраќале со „злато“, „кукле“ и „маче“ Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Ивица Боцевски: Европската сага на Македонија трае од ерата на комунизмот

Во 1989 година, тогашните властодршци на земјава кои произлегуваа од Сојузот на комунисти на Македонија, дадоа насоки целокупното законодавство да се прилагоди на европското и тоа најдоцна до 1991 година. Ова за гледачите на „Утрински печат“ го појасни политичкот аналитичар Ивица Боцевски, кој додаде и дека првиот договор меѓу Југославија и Европската економскаска заедница (ЕЗ) …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Ивица Боцевски: Европската сага на Македонија трае од ерата на комунизмот Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Орце Данчевски: Шахот е најдобрата игра за нашите деца

Беше навистина тешко да се убедат надлежните за да се воведе шахот во образовниот систем, вели Орце Данчевски, по чија програма од оваа училишна година, шахот е факултативен предмет во прво и во второ одделение во основните училишта во Македонија. – Првиот обид го имавме во 2011 година, кога по препорака на ЕУ шахот мораше …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Орце Данчевски: Шахот е најдобрата игра за нашите деца Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален

Како дете не ги сакав игрите во кои се повикуваше на војна, но заборавив во желбите да посакам мир, пишува во својата најнова стихозбирка „Празно место“, македонската поетеса Снежана Стојчевска, која денеска беше гостин во „Утрински печат“. – Сега стравот е пореален, бидејќи како веќе да влегуваме во трета светска војна. Прво беше пандемијата со …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Дефокус на Русија од Украина – Казахстан би можел да му забие нож во грб на Путин?

Како поминува времето и војната во Украина се засилува, така во светската јавност започнаа шпекулациите за тоа како и на кој начин Русија планира да се извлече од авантурата наречена Украина. Москва се соочи со жесток отпор на Укрaинците и пред сѐ одлучноста на НАТО земјите-сојузнички, да ја поддржат и помогнат да се одбрани од …

ВИДЕО | Андоновиќ: Дефокус на Русија од Украина – Казахстан би можел да му забие нож во грб на Путин? Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Хајредини: На времето немаше шанса да ургирам да поминат камиони на царина и по цена да не бидам министер!

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини е чест критичар на економските текови и на буџетите. Во моментов во собраниска процедура е Предлог-буџетот за 2023 година. На приходната страна Буџетот ќе тежи 4,6 милијарди евра, или 12,6 проценти повеќе од сегашниот, а на расходната 5,3 милијарди евра или 14,8 проценти повеќе. Хајредини вели дека на расходната …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Хајредини: На времето немаше шанса да ургирам да поминат камиони на царина и по цена да не бидам министер! Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Возачите со предупредување: Ако не ни се исплатат парите, наместо со 30, Скопје ќе биде блокирано со 220 автобуси

Приватните автобуски превозници, денеска на крстосницата пред Т.Ц. Мавровка паркираа 30 автобуси во знак на револт од неисплаќањето на долгот кој кон нив го има ЈСП „Скопје“. Превозниците на протестот најавија дека освен со блокади на сообраќајниците, правдата ќе ја бараат и институционално за што веќе имаат ангажирано адвокатска канцаларија. Приватните превозници од „Макекспрес“ и …

ФОТО+ВИДЕО | Возачите со предупредување: Ако не ни се исплатат парите, наместо со 30, Скопје ќе биде блокирано со 220 автобуси Read More »

ВИДЕО: Есенските реконструкции им ги „истенчија“ нервите на скопјани, Арсовска тврди секое време било добро за работа

Сообраќаен хаос, колони возила, нервозни возачи кои се обидуваат од Аеродром да стигнат кон центарот на градот и заглавуваат на булеварот Кузман Јосифовски Питу поради градежните работи кои се одвиваат на потегот од Транспортен центар до крстосницата со булевар Кочо рацин. Ова е секојдневната слика пред Народна банка откако пред два месеци започна реконструкцијата на …

ВИДЕО: Есенските реконструкции им ги „истенчија“ нервите на скопјани, Арсовска тврди секое време било добро за работа Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Фиљана Кока: Раководството на ЗНМ делува како да е заспано

Фиљана Кока тврди дека се кандидирала за претседателска функција во Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), за да гласно, јасно и на право место да бидат адресирани проблемите на новинарите. – Повеќе од 30 години сум новинар и тоа новинар теренец. Се познавам со сите колеги и ги знам сите проблеми, што ги имаат моите …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Фиљана Кока: Раководството на ЗНМ делува како да е заспано Read More »

ВИДЕО ДЕБАТА Вжештена атмосфера во ТВ дуелот на Сафет Бишевац и Столе Наумов

Интересна и динамична дебата наметнаа гостите во „Утрински печат“, аналитичарот Сафет Бишевац и новинарот Столе Наумов, кои пред сè не се согласни околу начинот на кој се водат преговорите со Бугарија, во поглед на зачленувањето на Република Македонија во Европската Унија. Целата дебата водена од Љубиша Николовски погледнете ја на следниот линк: