Ахмети: Ковачевски разговара со Таравари за влез во Влада, ресорите се мала работа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, изјави дека во тек се преговори на премиерот Димитар Ковачевски и в.д.претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари за можен влез на опозициската партија во Владата. Тој не коментираше дали ДУИ би се откажала од министерства за Алијанса да стане дел од Владата и рече дека тоа се ситни прашања …

Ахмети: Ковачевски разговара со Таравари за влез во Влада, ресорите се мала работа Read More »

Ахмети: Ковачевски разговара со Таравари за влез во Влада, ресорите се мала работа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, изјави дека во тек се преговори на премиерот Димитар Ковачевски и в.д.претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари за можен влез на опозициската партија во Владата. Тој не коментираше дали ДУИ би се откажала од министерства за Алијанса да стане дел од Владата и рече дека тоа се ситни прашања …

Ахмети: Ковачевски разговара со Таравари за влез во Влада, ресорите се мала работа Read More »

ВИДЕО | Сексуално вознемирување: Професори од УКИМ на студентки им се обраќале со „злато“, „кукле“ и „маче“

Сексуалното вознемирување не е ретка појава, но сензитивноста на темата, ниското ниво на свест и нормализирањето на проблемот го прави сексуалното вознемирување табу-тема чие решение не е доволно достапно. Сексуалното вознемирување дефинирано како несакано внимание, физичко или вербално, врз жени и мажи се среќава во сите сфери на општеството, па оттука и на универзитетите. Во …

ВИДЕО | Сексуално вознемирување: Професори од УКИМ на студентки им се обраќале со „злато“, „кукле“ и „маче“ Read More »

Има напредок во санкционирање на насилниците врз жени и девојчиња, но има уште многу работа

Проблемот со семејното насилство е актуелен и 68 отсто од жртвите за психичко, физичко или економско малтретирање се жени, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој денеска се обрати на трибината „Мултисекторски пристап за ефикасна заштита на жени и девојчиња изложени на насилство”, во организација на Македонскиот полициски синдикат и невладината организација „ЕХО”, што …

Има напредок во санкционирање на насилниците врз жени и девојчиња, но има уште многу работа Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Ивица Боцевски: Европската сага на Македонија трае од ерата на комунизмот

Во 1989 година, тогашните властодршци на земјава кои произлегуваа од Сојузот на комунисти на Македонија, дадоа насоки целокупното законодавство да се прилагоди на европското и тоа најдоцна до 1991 година. Ова за гледачите на „Утрински печат“ го појасни политичкот аналитичар Ивица Боцевски, кој додаде и дека првиот договор меѓу Југославија и Европската економскаска заедница (ЕЗ) …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Ивица Боцевски: Европската сага на Македонија трае од ерата на комунизмот Read More »

Пет лица повредени во сообраќајката кај Пробиштип, патот е пуштен за сообраќај

Пет лица се повредени во сообраќјната несреќа, која се случи околу 12.20 часот кај местото викано Перово долче на патот Пробиштип-Кратово. Според првичните информации од СВР-Штип, едно возило излетало од коловозот, во кое се превезувале пет лица, од нив четворица се хоспитализирани во Кратово, а едно лице во болницата во Куманово. Увидот од страна на …

Пет лица повредени во сообраќајката кај Пробиштип, патот е пуштен за сообраќај Read More »

Регионална акција: Во четврток ќе бидат засадени 100 платани и јавори во Кисела Вода

Вкупно 800 дрвја ќе бидат засадени на 1 декември во повеќе градови во регионот, вклучително и во Скопје, во општина Кисела Вода, во рамките на регионалната акција „Дрво на пријателството“ што ја спроведува Европскиот фонд за Балкан во соработка со AirCare/Мој Воздух во Македонија и други локални партнери во сите земји од регионот на Западен …

Регионална акција: Во четврток ќе бидат засадени 100 платани и јавори во Кисела Вода Read More »

Советниците изгласа, Арсовска не доби збор: Социјално загрозените граѓани ќе добијат еднократна помош за трошоците за струја

Граѓаните од социјално ранливите семејства ќе добијат еднократна парична помош во износ од 1100 денари за изминат месец за покривање на дел од потрошената струја. Ова беше изгласано денеска во Советот на Град Скопје, а во рамките на дискусијата беше предложен и амандман од советниците на ВМРО-ДПМНЕ, со кои се предложија и прифатија две измени …

Советниците изгласа, Арсовска не доби збор: Социјално загрозените граѓани ќе добијат еднократна помош за трошоците за струја Read More »

Центарци со пензии помали од 17.518 денари ќе добијат финансиска инјекција до Нова година

Градоначалникот на Центар Горан Герасимовски изјави дека пензионерите кои ќе се пријават на јавниот повик за доделување еднократна финансиска поддршка ќе ја добијат до крајот на месец декември. Станува збор за доделување на финансиска помош во висина од 3.300.000 денари на пензионери жители на Општина Центар чии пензии се со висина не поголема од 17.518 …

Центарци со пензии помали од 17.518 денари ќе добијат финансиска инјекција до Нова година Read More »

Пајаци и блокатори за 220 возила во Општина Центар

Јавното претријатие „Паркинзи на Општина Центар” и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје, за седум дена санкционираа 220 непрописно паркирани возила, што го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. За ова денеска информираа од Одделението за односи со јавност при ЈП Паркинзи на Општина Центар. Во периодот од 21.11. до 27.11.2022 …

Пајаци и блокатори за 220 возила во Општина Центар Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Возачите со предупредување: Ако не ни се исплатат парите, наместо со 30, Скопје ќе биде блокирано со 220 автобуси

Приватните автобуски превозници, денеска на крстосницата пред Т.Ц. Мавровка паркираа 30 автобуси во знак на револт од неисплаќањето на долгот кој кон нив го има ЈСП „Скопје“. Превозниците на протестот најавија дека освен со блокади на сообраќајниците, правдата ќе ја бараат и институционално за што веќе имаат ангажирано адвокатска канцаларија. Приватните превозници од „Макекспрес“ и …

ФОТО+ВИДЕО | Возачите со предупредување: Ако не ни се исплатат парите, наместо со 30, Скопје ќе биде блокирано со 220 автобуси Read More »

ЕУ бара Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

Европската унија денеска ја повика Црна Гора веднаш да ја прекине блокадата на институциите и да ја нормализира ситуацијата во земјата. Потсетуваме и инсистираме сите политички чинители да се воздржат од секакви дејствија кои би можеле дополнително да ја продлабочат институционалната криза во државата и да го нарушат функционирањето на демократските институции. Тие треба да …

ЕУ бара Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите Read More »

Унгарија и догодина може да ги ограничи цените на горивото

Унгарија наредна година може да ги ограничи цените на горивото само доколку продолжат да пристигнуваат испораките на нафта од Русија и ако енергетската компанија МОЛ продолжи со преработка во рафинеријата Сажаломбата без прекин, предупреди владата. Пред една година, владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан ги ограничи цените на горивото за да ги заштити граѓаните од …

Унгарија и догодина може да ги ограничи цените на горивото Read More »

Украинец и Унгарец уапсени на Прешево-Табановце со 268.000 евра

Српската полиција на граничниот премин Прешево -Табановце ги уапсила украинскиот државјанин В.П.(37) и унгарскиот државјанин П.К.(42), кај кои пронашле 268.000 евра, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи на Србија. Унгарецот и Украинецот се осомничени за перење пари и задржани во притвор до 48 часа. Прекршокот бил откриен кога на редот за контрола на излез од …

Украинец и Унгарец уапсени на Прешево-Табановце со 268.000 евра Read More »

Во Србија од 1 јануари поскапува струјата за 8 и гасот за 11 отсто

Агенцијата за енергетика на Србија одобри поскапување на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година. Од почетокот на 2023 година цената на киловат час струја ќе биде повисока за домаќинствата за осум проценти, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек по 400 киловати …

Во Србија од 1 јануари поскапува струјата за 8 и гасот за 11 отсто Read More »

Блинкен со честитка за Албанија по повод 110-годишнината од независноста

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска им ја честиташе на граѓаните на Албанија 110-годишнината од независноста и воедно и 100-годишнината од американско-албанските дипломатски односи и широкото, силно партнерство. – Чест ми е да во иметот на САД да ја честитам незавсноста. САД се горди што одбележуваме 100 години од воспоставувањето дипломатски односи. Почестени сме што …

Блинкен со честитка за Албанија по повод 110-годишнината од независноста Read More »

Шефовите на дипломатиите на седум балтички и нордиски земји во посета на Киев

Шефовите на дипломатиите на седум балтички и нордиски земји денеска се во Киев во знак на поддршка на Украина, која се соочува со прекини на струја предизвикани од руските воздушни напади врз енергетската инфраструктура. Ние, министрите за надворешни работи на Естонија, Финска, Исланд, Летонија, Литванија, Норвешка и Шведска, денеска сме во Киев за да ја …

Шефовите на дипломатиите на седум балтички и нордиски земји во посета на Киев Read More »

Град во Кина не ризикува, реши да ги олабави ковид-мерките

Градската власт на Урумчи најави намалување на ковид ограничувањата откако почнаа протести ширум Кина. Локалните власти на денешната прес-конференција најавија дека од утре жителите на Урумчи, каде живеат околу четири милиони луѓе, може да патуваат со автобуси за да ги извршат неопходните работи во нивните области. На одредени суштински бизниси во регионите со низок ризик …

Град во Кина не ризикува, реши да ги олабави ковид-мерките Read More »

САД ја сметаат Кина за „сериозна закана“ во трката за вселената

Брзиот воен напредок на Кина се повеќе ја загрозува надмоќта на САД во вселената, изјави денеска Нина Армано, која командува со вселенската дивизија на американската војска. Генерал-полковничката Армано рече дека Кина постигнала значителен напредок во вселенската технологија, вклучително и во областите како што се сателитски комуникации и вселенски летала за повеќекратна употреба, што овозможува брза …

САД ја сметаат Кина за „сериозна закана“ во трката за вселената Read More »

Тротоарите во Франција само за пешаците, тротинетите со регистарска табличка

Националниот совет за безбедност на патиштата на Франција (ЦНСР) ќе препорача „законски да се дефинираат” тротоарите како резервирани за пешаци, како одговор на ризикот од судир со велосипеди или тротинети. Помошникот за мобилност на патиштата Давид Белиард изјави дека препораката уследи откако во Париз достапни се 15.000 тротинети за самопослужување, го доведе во прашање нивниот …

Тротоарите во Франција само за пешаците, тротинетите со регистарска табличка Read More »

Москва ја поздрави иницијативата на Ватикан за мировни преговори, но тврди дека Киев не го сака тоа

Кремљ во понеделникот објави дека ја поздравува понудата на некои земји, вклучително и Ватикан, да обезбедат преговарачка платформа за решавање на украинскиот конфликт, но дека Киев со својата позиција го прави тоа невозможно. „Се разбира, ја поздравуваме таквата политичка волја, но со оглед на де факто ситуацијата што сега ја имаме на украинската страна, такви …

Москва ја поздрави иницијативата на Ватикан за мировни преговори, но тврди дека Киев не го сака тоа Read More »

Поевтинуваат нафтените деривати, бензините за два денари, дизелот за еден денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во однос на одлуката од 24.11.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините …

Поевтинуваат нафтените деривати, бензините за два денари, дизелот за еден денар Read More »

Во Суботица живеат најмногу сопственици на криптовалути на Балканот

Дали знаете кој град на Балканот има најмногу сопственици на криптовалути? Станува збор за светот во кој работат бизнисмени, банки, големи компании и многу други. Некои луѓе од Суботица веќе се запознаени со термини како криптовалута, блокчејн, токенизација. Сепак, за повеќето од нас тоа се сè уште табу теми. „Суботица е прва на Балканот по …

Во Суботица живеат најмногу сопственици на криптовалути на Балканот Read More »

Во близина на Сребреница се откриени злато, сребро, олово и цинк

Генералниот директор на компанијата „Дрина ресурс“ од Сребреница, Александар Мишковиќ, на презентацијата на резултатите од геолошките истражувања извршени на подрачјето на оваа општина изјави дека на локалитетот Брежани на длабочина е откриено злато. од 80 метри, јавува Радио-телевизија на Република Српска. Рано е да се зборува за количеството и процентот на тој метал во еден …

Во близина на Сребреница се откриени злато, сребро, олово и цинк Read More »

Ќе нема доволно свинско месо на германските трпези

Експертите стравуваат дека по енергетската криза Германија ќе се лизне во прехранбениот сектор и дека во иднина месото ќе доаѓа од Шпанија. Германија, еден од најважните светски извозници на свинско месо, трпи огромни загуби во овој сектор и прашање е како долго ќе може да ја задржи оваа позиција. До средината на ноември се заклани …

Ќе нема доволно свинско месо на германските трпези Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Хајредини: На времето немаше шанса да ургирам да поминат камиони на царина и по цена да не бидам министер!

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини е чест критичар на економските текови и на буџетите. Во моментов во собраниска процедура е Предлог-буџетот за 2023 година. На приходната страна Буџетот ќе тежи 4,6 милијарди евра, или 12,6 проценти повеќе од сегашниот, а на расходната 5,3 милијарди евра или 14,8 проценти повеќе. Хајредини вели дека на расходната …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Хајредини: На времето немаше шанса да ургирам да поминат камиони на царина и по цена да не бидам министер! Read More »

Одбележани 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски, основоположник на македонската фолклористика

Институтот за македонска литература со научен собир одбележа 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски (1912-2004), основоположник на македонската фолклористика, и половина век од објавувањето на целокупниот опус на собирачот на народни умотворби Марко Цепенков, во 10 тома од редакција под раководство на Пенушлиски. Цепенков и Пенушлиски ги врзуваа многу работи – нивната долговечност, несебичното …

Одбележани 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски, основоположник на македонската фолклористика Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален

Како дете не ги сакав игрите во кои се повикуваше на војна, но заборавив во желбите да посакам мир, пишува во својата најнова стихозбирка „Празно место“, македонската поетеса Снежана Стојчевска, која денеска беше гостин во „Утрински печат“. – Сега стравот е пореален, бидејќи како веќе да влегуваме во трета светска војна. Прво беше пандемијата со …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален Read More »

Македонскиот филм „Преекспонирано” имаше светска премиера на фестивалот во Каиро, но е забранет за јавно прикажување

Македонскиот филм „Преекспонирано”, кој ја имаше светската премиера на Интернационалниот фестивал во Каиро, бил еден од шесте филмови кој бил забранет за јавно прикажување, пишува Ал Џезеира на арапски. Иако фестивалот тврди дека филмовите не биле цензурирани или забранети, потврдуваат дека за одредени филмови, меѓу кои и македонскиот „Преекспонирано”, биле ставени ограничувања за влез, односно …

Македонскиот филм „Преекспонирано” имаше светска премиера на фестивалот во Каиро, но е забранет за јавно прикажување Read More »

Венко Андоновски по десет години објавува нов роман

Eдно од најголемите имиња на македонската книжевна сцена, авторот и професор Венко Андоновски има нов роман, „Папокот на светлината“. Десет години по објавувањето на последниот роман „Ќерката на математичарот“ и 22 години од „Папокот на светот“, книгата што ги освои речиси сите значајни книжевни награди (Роман на годината, „Стале Попов“, „Балканика“ и руската награда „Југра“), …

Венко Андоновски по десет години објавува нов роман Read More »

Есеистиката на Горан Стефановски ги обедини македонистите и јужнославистите од Љубљана, Загреб и Скопје

На настанот којшто, по повод 70 години од раѓањето на Горан Стефановски, на 24 ноември, хибридно – со физичко и виртуелно присуство, се одржа на Одделот за славистика при Филозофскиот факултет на Универзитетот во Љубљана, покрај словенечките студенти се приклучија и студенти од Филозофскиот факултет на Универзитетот во Загреб и од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ …

Есеистиката на Горан Стефановски ги обедини македонистите и јужнославистите од Љубљана, Загреб и Скопје Read More »