Вселенското летало „Орион“ го надмина рекордот поставен од „Аполо 13“

Во саботата, „Орион“ полета подалеку од кое било вселенско летало дизајнирано да носи човечки астронаути досега, надминувајќи го претходниот рекорд поставен од „Аполо 13“ во 1970 година. Во 10:17 часот по средноевропско време, Орион бил приближно 249.666 милји (401.798 километри) од Земјата, пренесува „engadget.com“. „Артемис I беше дизајниран да ги нагласи системите Орион и се одлучивме …

Вселенското летало „Орион“ го надмина рекордот поставен од „Аполо 13“ Read More »

ФОТО | Џон Мекфал е првиот астронаут со физичка попреченост

Џон Мекфал е специјализант по ортопедска хирургија во Англија. Овој 41-годишен доктор во своето слободно време сака да трча и да вози велосипед на планина. Сега Мекфал стана првиот кандидат за астронаут со физички хендикеп во историјата, одбран од Европската вселенска агенција (ЕСА), пишува CNET. „Секогаш сум имал голем интерес за науката, генерално, а вселенското …

ФОТО | Џон Мекфал е првиот астронаут со физичка попреченост Read More »

ИНФОГРАФИК: Трката за Месечината продолжува

По два неуспешни обиди за лансирање во август и септември, мисијата „Артемис 1“на НАСА минатата недела конечно полета кон Месечината. Планирано е прелетувањето да биде почеток на новата програма на лунарните мисии на американската влада речиси точно педесет години по завршувањето на проектот Аполо, со кој се спуштија првите луѓе на Месечината. Оттогаш, ниту една …

ИНФОГРАФИК: Трката за Месечината продолжува Read More »

Фејсбук се менува од први декември

Фејсбук ги информираше корисниците дека од следниот месец ќе отстрани четири полиња со информации од профилот. Овие полиња вклучуваат религиозни ставови, политички ставови, адреси и полето „заинтересирани за“, што укажува на сексуалната ориентација на корисникот. Промената ќе стапи на сила на 1 декември. Портпаролот на компанијата рече дека причината за промената е да се олесни …

Фејсбук се менува од први декември Read More »

Сите брендови на „Фолксваген“ го прекинаа огласувањето на Твитер

„Фолксваген“ е последниот производител на автомобили што ја прекина употребата на Твитер, откако социјалната мрежа ја презеде милијардерот Илон Маск, најбогатиот човек на светот. Сите брендови на групацијата „Фолксваген“, меѓу кои се „Ауди“, „Ламборгини“, „Бентли“ и „Порше“, ги паузираат платените активности на Твитер, потврди компанијата во средата. „Фолксваген“ претходно ги советуваше своите брендови да прекинат …

Сите брендови на „Фолксваген“ го прекинаа огласувањето на Твитер Read More »

НАСА: Луѓето ќе живеат на Месечината во наредните десет години

Како што соопштија од НАСА за „Би-би-си“, извесно е дека луѓето ќе имаат прилика да живеат на Месечината уште во текот на оваа деценија. Хауард Ху, водител на програмата за лунарното летало Орион, изјави дека станиците на Месечината ќе бидат потребни за поддршка на идните мисии. Ху порача дека лансирањето на ракетата Артемис, која го …

НАСА: Луѓето ќе живеат на Месечината во наредните десет години Read More »

Телескопот на НАСА откри нови неверојатни снимки од вселената

Последната фотографија од телескопот „Џејмс Веб“ на НАСА открива ново небесно дело кое во својот облик многу потсетува на песочен часовник составен од портокалова и сина прашина што се исфрла од новосоздадена ѕвезда во неговиот центар, пишува „Гардијан“. „Околниот црн диск што е речиси голем колку нашиот соларен систем ќе ја храни со протоѕвездата со …

Телескопот на НАСА откри нови неверојатни снимки од вселената Read More »

ТикТок „падна“ ширум светот

Услугите на социјалната мрежа ТикТок попладнево се недостапни за корисници ширум светот, објавија светските медиуми. Падот на апликацијата се случил околу 16 часот денеска по наше време. ТикТок се соочува со сериозни технички проблеми по вторпат во последниот месец. Апликацијата, која е во сопственост на кинеската компанија ByteDance, на почетокот на овој месец беше недостапна …

ТикТок „падна“ ширум светот Read More »

Илон Маск се предомисли: Повеќе нема претплата за „синото знакче“

Твитер ја суспендираше својата нова услуга за претплата од 8 долари со која добива сино знакче како потврда за автентичноста на профилот, бидејќи нејзиното воведување резултираше со голем број лажни профили со потврда за автентичност, како што се „автентичните“ профили на „ Исус Христос“ или Џон Ленон“. Посакуваното сино знакче претходно беше резервирано за автентичните …

Илон Маск се предомисли: Повеќе нема претплата за „синото знакче“ Read More »

ВИДЕО | „Ме отпуштија“: Поранешна вработена во „Мета“ во солзи по одлуката на Закерберг

Компанијата „Мета“, во чија сопственост се Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, започна да отпушта работници. Околу 11.000 вработени, односно околу 13 отсто од вкупниот број работници, ќе добијат отказ, а ова е најзначајното намалување на работни места во историјата на оваа компанија. „Сакам да преземам одговорност за оваа одлука и за тоа како дојдовме дотука. Знам …

ВИДЕО | „Ме отпуштија“: Поранешна вработена во „Мета“ во солзи по одлуката на Закерберг Read More »