Цел свет пука сеир: Погледнете ги најсмешните реакции за падот на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап

Трите апликации Фејсбук, Инстаграм и Ватсап – кои се во сопственост на Фејсбук и работат на заедничка инфраструктура – вчера целосно престанаа да работат, кратко пред 18 часот. Други производи што се дел од истото семејство апликации, како што е Фејсбук Воркплејс, исто така престанаа да работат. Корисниците на Фејсбук едноставно видоа дека нивниот прелистувач …

Цел свет пука сеир: Погледнете ги најсмешните реакции за падот на Фејсбук, Инстаграм и Ватсап Read More »

ВИДЕО: Направена најмалата структура која лета, микрочипови со крила

Научниците ја развија најмалата структура на летање досега – микрочип малку поголем од зрно песок што може да лета. Покрај тоа што може да лета, кога ќе заврши задача, се распаѓа и исчезнува.   Авторите на уредот и студијата, објавени во списанието Nature, посочуваат во воведот дека минијатурни, безжични електронски уреди може да ја формираат основата на идни …

ВИДЕО: Направена најмалата структура која лета, микрочипови со крила Read More »

Наставничка од Србија направи робот „Хелга“, што може да работи и како професор

Наставничката по информатика и компјутерство Милкица Златиќ од Ивањица, Србија, направила автоматизирана технолошка иновација – роботот „Хелга“. Во тој потфат, ѝ помагале учениците за кои, како што вели Милкица, ова било неверојатно искуство. „Хелга“ работи со помош на вештачка интелигенција и може да учествува во наставата, поточно да биде професор. „Хелга“ работи со помош на …

Наставничка од Србија направи робот „Хелга“, што може да работи и како професор Read More »

ВИДЕО | Маск ќе освојува нова област – хуманоидна роботика: Физичката работа ќе биде избор

„Тесла е веројатно најголемата роботска компанија во светот, бидејќи нашите автомобили се получувствителни роботи на тркала. Некако има смисла истото да се стави во хуманоидна форма“, вели претприемачот Илон Маск. Откако доминираше на пазарот на електрични возила и влезе во вселенската трка, сопственикот на компанијата „Тесла“, Илон Маск, објави нова област што сака да ја …

ВИДЕО | Маск ќе освојува нова област – хуманоидна роботика: Физичката работа ќе биде избор Read More »

Илон Маск го освојува вонземскиот рекламен простор

На ракетите, сателитите и милијардерите во вселената ќе им се придружат и рекламите. „Геометриска енергетска корпорација“ (GEC), канадски стартап кој обезбедува технолошки услуги, ексклузивно за „Инсајдер“ изјави дека ќе овозможува рекламирање на вселената со помош на „Спејс-Икс“.   View this post on Instagram   A post shared by SpaceX (@spacex) Самуел Рид, извршен директор и …

Илон Маск го освојува вонземскиот рекламен простор Read More »

„Го провоцираме ѕверот“- Ослабените струи на Атлантскиот океан ќе ја сменат светската клима

Водата во Атлантскиот океан постојано циркулира во сложена шема што влијае на временските услови на неколку континенти. Научници се прашуваат: „Дали овој огромен систем, кој ја вклучува Голфската струја, се забавува поради климатските промени?“. Доколку би се случиле големи системски промени, последиците би можеле да бидат ужасни, со потенцијален побрз пораст на нивото на морето …

„Го провоцираме ѕверот“- Ослабените струи на Атлантскиот океан ќе ја сменат светската клима Read More »

Ви се оди во вселената? „Вирџин Галактик“ ќе ве однесе за 450,000 долари

Компанијата на Ричард Бренсон, „Вирџин Галактик“ објави дека ќе почне со продажба на билети за вселенски летови со почетна цена од 450,000 американски долари по седиште.   View this post on Instagram   A post shared by Virgin Galactic (@virgingalactic) Компанијата за вселенски туризам во четвртокот соопшти дека напредува кон започнување со летови од следната …

Ви се оди во вселената? „Вирџин Галактик“ ќе ве однесе за 450,000 долари Read More »

Ајнштајн имал право | Општата теоријата за релативност потврдена: Научниците забележале светлина зад црна дупка

Астрономите за првпат забележале светли одблесоци на Х-зраци од супермасивна црна дупка во центарот на галаксијата оддалечена 800 метри светлосни години. Истражувачите проучувале карактеристика позната како корона, но телескопите исто така собрале неочекувано „светлосно ехо“. Овие дополнителни зраци биле помали, подоцнежни и со различни бои од светлите одблесоци. Откритието ја потврдува општата теоријата за релативност …

Ајнштајн имал право | Општата теоријата за релативност потврдена: Научниците забележале светлина зад црна дупка Read More »

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден

Социјалната мрежа „Snapchat“ која се заснова фотографии и видеа со проширена реалност во 2021 година забележа зголемен интерес – дури 293 милиони корисници на ден. Акциите на „Snap“, креаторите на Snapchat, се опоравуваат. Откако цената падна на многу ниски 5 долари, компанијата успеа да се крене на нозе со новите потези. Причината зад избегнатиот колапс …

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден Read More »