ФОТО | Магнетна резонанца покажа што мигрената му прави на мозокот

Многу аспекти на мигрената остануваат медицинска мистерија, но научниците сега направија чекор напред во разбирањето на таа состојба. Со магнетна резонанца на пациентот, тие можат да ги видат ефектите што мигрените ги имаат врз мозокот. Резултатите, кои ќе бидат претставени следната недела на годишниот состанок на Радиолошкото друштво на Северна Америка, се добиени со сликање …

ФОТО | Магнетна резонанца покажа што мигрената му прави на мозокот Read More »

ФОТО+ВИДЕО | 2500 голи луѓе се собраа на плажа за подигнување на свеста за ракот на кожата

Околу 2500 голи доброволци викендот позирале во раните утрински часови на плажата Бонди во Сиднеј и со тоа придонеле до создавање на уметничко дело осмислено за подигнување на свеста за ракот на кожата. Оваа инсталација е најнов проект на американскиот фотограф Спенсер Туник, чија цел е да ги поттикне Австралијците на редовни контроли на кожата. …

ФОТО+ВИДЕО | 2500 голи луѓе се собраа на плажа за подигнување на свеста за ракот на кожата Read More »

ВИДЕО | Користење на вештачка интелигенција за откривање на рак на дојка

Ракот на дојка е сè поголем проблем во земјите во развој, а скрининг програмите за рано откривање се ретки, пишува „Би-Би-Си“. Компанија во Индија разви евтин, но доста прецизен тест кој користи термичка слика и вештачка интелигенција. Иако се смета за помалку сигурен од мамографијата, докторите се надеваат дека тестот може да помогне да се …

ВИДЕО | Користење на вештачка интелигенција за откривање на рак на дојка Read More »

Денеска почнува божиќниот пост: Вака правилно треба да постите

Денеска 28 ноември започнува големиот Божиќен пост. За разлика од Велигденскиот пост, чиј почеток варира, овој пост секогаш започнува на овој датум и трае 40 дена, а завршува со Божиќ (6 јануари). За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божиќен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божиќ, …

Денеска почнува божиќниот пост: Вака правилно треба да постите Read More »

Редовното консумирање на оваа намирница може да го намали ризикот од срцеви проблеми

Љубителите на сирење имаат 38 отсто помали шанси да заболат од срцева инсуфиенција отколку оние што го избегнуваат. Кај нив високиот крвен притисок е за една третина понизок, додека ризикот од дијабетес тип 2 е повеќе од преполовен. Експертите велат дека, иако маснотиите во сирењето може да бидат лоши за нас, калциумот во него може …

Редовното консумирање на оваа намирница може да го намали ризикот од срцеви проблеми Read More »

Истражување тврди: Овој чај го намалува салото на стомакот

Се подразбира дека не постои напивка која магично ќе ве натера да ослабете преку ноќ. Меѓутоа, чајот од нане може да биде многу корисен ако се обидувате да се ослободите од салото од стомакот. Нутриционистката Кортни Д’Анџело рекла за списанието „Eat This, Not That“ дека чајот од нане е еден од најдобрите пијалаци за слабеење. …

Истражување тврди: Овој чај го намалува салото на стомакот Read More »

Шест совети од доктор Елена Арсова: Што да преземете во домашни услови ако ви опаѓа косата

Косата опаѓа природно до одреден степен и сосема е нормално да изгубите малку коса, но кога тoa ќе порасне во сериозна количина влакна од вашата глава, време е сериозно да се позанимавате со оваа појава. Губењето на косата е сосема нормален процес и во многу случаи не е причина за загриженост. Можеме да губиме по …

Шест совети од доктор Елена Арсова: Што да преземете во домашни услови ако ви опаѓа косата Read More »

Д-р Никола Христов, специјалист по кардиоваскуларна хирургија: Комплетна артериска реваскуларизација при коронарна болест на срцето

Коронарната артериска болест е предизвикана од атеросклероза, која ги зафаќа коронарните артерии и доведува до стеснување на нивниот лумен или во потешки случаи доведува до ниво комплетно затнување. Во почетниот стадиум на болеста таа се манифестира со градни болки, стегање во градите, гушење, а при напредни фази на болеста, затнувањето доведува до инфаркт на срцето, …

Д-р Никола Христов, специјалист по кардиоваскуларна хирургија: Комплетна артериска реваскуларизација при коронарна болест на срцето Read More »

Мувла во домот: Научете како да се ослободите од неа и зошто може да биде опасна по живот

Мувлата претставува микроскопски габички кои се размножуваат на влажни подрачја, спори на мувла може да се најдат каде било, а интересно е што честичките се насекаде во атмосферата. Сигнали кои можат да откријат дека имате мувла во вашиот дом се познатите црни дамки на ѕидовите, а може да се појават и како бели или зелени …

Мувла во домот: Научете како да се ослободите од неа и зошто може да биде опасна по живот Read More »

Нов живот, а не еднократен третман за слабеење: Неинвазивната липосукција е совршен начин за слабеење 

Липосукциската исхрана е посебна исхрана што се темели на консумирање природни масти и елиминација на јаглени хидрати. Го поддржува враќањето на исхраната на нашите предци и избегнување конзервирани, полуготови и рафинирани производи. За време на протоколот се консумираат и додатоци на аминокиселини, кои го стимулираат распаѓањето на мастите во организмот. Липосукциската исхрана и аминокиселините Нутриционистот …

Нов живот, а не еднократен третман за слабеење: Неинвазивната липосукција е совршен начин за слабеење  Read More »