Металург подобар од Струга за прва радост сезонава

Ракометарите на Металург конечно ја остварија првата победа во домашниот шампионат откако во петтото коло со 27:22 ја совладаа Струга. Воведните минути поминаа во рамноправна игра во која и двете екипи имаа свои моменти, се до серијата на Металург од 5:1 со која тимот од Автокоманда поведе со 11:6 и водството не го испушти до …

Металург подобар од Струга за прва радост сезонава Read More »

Трагедија во Охрид, почина млад ракометар

Македонскиот спорт денеска е завиен во црно откако животот го загуби младиот ракометар на ГРК Охрид, Јован Николоски. Станува збор за 17-годишно момче кое настапуваше за младинските категории на РК Охрид, а раководството на „сино-белите“ попладнево ја потврди трагичната вест. „Со длабока тага и неверување ја добивме веста за смртта на нашиот Јован Николоски. Јован …

Трагедија во Охрид, почина млад ракометар Read More »

Вардар 1961 ја оправда фаворитската улога против Бутел

Играчите на Вардар 1961 предводени од тренерот Веселин Вујовиќ денеска продолжија со успешните игри и победи сезонава во Суперлигата откако на гостински терен со 27:34 славеа над Бутел. „Црвено-црните“ во текот на целиот натпревар имаа контрола наврезултатот, вечерва настапија без првотимците браќата Њокас, Тото, Гаџа, Дијало.. По првите 10 минути од дуелот Вардар имаше минимална …

Вардар 1961 ја оправда фаворитската улога против Бутел Read More »

Е. Пелистер и Пролет им се вратија на победите во ракометната Суперлига

Е. Пелистер после поразот во дербито од Вардар 1961, денеска забележа триумф во ракометната Суперлига од петтото коло дома убедливо над Радовиш со 42:22. Во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола домаќините после првите 30 минути водеа со 19:10. Кај стрелците во триумфот Граџан осумпати се запиша во листата на стрелците, а еден погодок помалку …

Е. Пелистер и Пролет им се вратија на победите во ракометната Суперлига Read More »

Гаџа понекогаш го нервира Вујовиќ, Кудуз ќе биде подготвен за Монпелје

Вардар 1961 после три кола оваа сезона во Лигата на шампионите моментно го дели првото место со Пик Сегед во рамките од групата „А“ со по пет бодови. Играчите на тренерот Веселин Вујовиќ се во мини серија од две победи и навивачите на овој клуб дека истата ќе продолжи и на 13 октомври кога во …

Гаџа понекогаш го нервира Вујовиќ, Кудуз ќе биде подготвен за Монпелје Read More »

ВИДЕО: Оливие Њокас во идеалниот тим на колото во Лигата на шампионите

Оливие Њокас се најде во идеалниот тим на третото коло во Лигата на шампионите, денеска објавија од Европската ракометна федерација (ЕХФ). Францускиот лев бек беше фантастичен на дуелот против Алборг во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје, постигнувајќи седум голови од кои шест во второто полувреме. Њокас против вицешампионот на Европа покажа дека ќе биде големо …

ВИДЕО: Оливие Њокас во идеалниот тим на колото во Лигата на шампионите Read More »

ВИДЕО: Борко и Митревски, Македонците со најдобрите одбрани на колото во ЛШ

Оваа седмица се одиграа и натпреварите од третото коло во ракометната Лига на шампионите, а ЕХФ вообичаено ги објавува најдобрите пет одбрани на колото. Во најдобрите пет одбрани се наоѓаат двајцата македонски репрезентативци Борко Ристовски и Никола Митревски. И двајцата чувари на мрежата имаа одлични партии, Ристовски блескаше во победата на Вардар 1961 во СЦ …

ВИДЕО: Борко и Митревски, Македонците со најдобрите одбрани на колото во ЛШ Read More »

Лазаров се стекна со највисоката тренерска лиценца на ЕХФ

Капитенот и селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров од денеска е сопственик на највисоката тренерска диплома на ЕХФ, Мастер-коуч. Лазаров го положи последниот тест на кој ја анализираше темата „Репрезентација на Шпанија на Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка 2020 година – освојувач на златен медал (структура на тимот, применета стратегија и оцена …

Лазаров се стекна со највисоката тренерска лиценца на ЕХФ Read More »

Продажба на поединечни билети за дуелите на Вардар со Монпелје, Кил и Пик Сегед

Со цел да им се овозможува на навивачите навреме да обезбедат билет за некој од следните три домашни натпревари во ЕХФ Лига на шампионите од денеска почнува продажбата на поединечните билети за средбите против Монпелје, Кил и со ПИК Сегед. – Првиот меч Вардар го игра против Монпелје на 13 октомври во 20.45 часот. – …

Продажба на поединечни билети за дуелите на Вардар со Монпелје, Кил и Пик Сегед Read More »