Дали Фолксваген се подготвува да го исклучи Сеат?

Кога би сакале да ја избереме најзапоставената марка во рамките на Фолксваген Груп, тоа најверојатно ќе биде Сеат, па не е чудно што иднината на шпанската компанија се доведува во прашање. И покрај тоа, шефот на Фолксваген смета дека Сеат има перспектива. Неодамна беше забележан успех со лансирањето на брендот Купра, а паралелно понудата беше …

Дали Фолксваген се подготвува да го исклучи Сеат? Read More »

Рено гради мрежа од 200 станици за брзо полнење

Автомобилската индустрија брзо се оддалечува од возилата со мотори со внатрешно согорување и соодветно на тоа Рено планира да изгради мрежа на станици за брзо полнење за електрични автомобили долж автопатиштата низ Европа. Одделот за услуги за е-мобилност на францускиот производител на автомобили, Мобилајз, соопшти дека ќе отвори 200 станици за брзо полнење до средината …

Рено гради мрежа од 200 станици за брзо полнење Read More »

Новиот Range Rover Sport претставен во Македонија

Моќен. Драматичен. Бескомпромисен. Новиот Range Rover Sport ја имаше својата премиера на македонскиот пазар со ексклузивно претставување пред вљубениците на британската марка Land Rover, со автентичен настан во просториите на продажно-сервисниот центар на Jaguar Land Rover во Скопје. Исто како и на светската, новиот Range Rover Sport дебитираше на македонската сцена на дело и во …

Новиот Range Rover Sport претставен во Македонија Read More »

Личниот автомобил на принцезата Дијана е продаден на аукција за 650.000 фунти

За личниот автомобил што покојната принцеза Дијана го користела во периодот од 1985 до 1988 година, анонимен купувач платил вкупно 737.000 фунти на аукција одржана викендов недалеку од Лондон. По наддавањето од купувачи од Дубаи и САД, „Ford Escort RS Turbo“ од 1985 година изгледа дека сепак ќе остане во земјата на своето потекло, бидејќи …

Личниот автомобил на принцезата Дијана е продаден на аукција за 650.000 фунти Read More »

Нова генерација УЛТРА горива, со Dual Action Technology

Макпетрол АД како општествено одговорна компанија и компанија која се грижи за задоволување на потребите на своите ценети потрошувачи секогаш е во чекор со најновиот техничко-технолошки напредок во примената на најновите адитиви за подобрување на карактеристиките на горивата како од експлоатационен така и од заштитен карактер на самото возило како и животната средина. Во соработка …

Нова генерација УЛТРА горива, со Dual Action Technology Read More »

„Мерцедес“ и „Тојота“ сакаат да отворат фабрики во Србија, тврдат владини функционери

Република Србија може да добие две нови фабрики на познатите автомобилски компании „Мерцедес“ и „Тојота“, јавуваат српските медиуми. Магазинот Недељник пишува дека биле започнати преговори за градење на фабриките, повикувајќи се на добро информиран претприемач вклучен и во германската и во српската бизнис заедница. „Преговорите се во тек со неколку светски произведувачи на автомобили. Најдалеку …

„Мерцедес“ и „Тојота“ сакаат да отворат фабрики во Србија, тврдат владини функционери Read More »

Групацијата АУТОМАКЕДОНИЈА одбележува 75 годишен јубилеј: Запознајте го новото лице на Аутомакедонија!

По 75 години постоење на пазарот, под мотото „Годините не се само бројка“, Групацијата денес се збогува со постоечкиот и го претставува целосно новиот корпоративен идентитет на „Аутомакедонија“, како и на компаниите кои се дел од оваа групација. Јубилејното лого и мотото на „Аутомакедонија“ – „Годините не се само бројка“, ги отсликуваат долгогодишната традиција, докажаниот …

Групацијата АУТОМАКЕДОНИЈА одбележува 75 годишен јубилеј: Запознајте го новото лице на Аутомакедонија! Read More »

Електрична верзија на автомобилот „Фиат Панда“ ќе се произведува во Крагуевац

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска објави дека во фабриката за производнство на автомобили „Фиат“ во Крагуевац ќе се произведува електричен автомобил од типот „Фиат Панда“. Вучиќ вели дека новата инвестиција во фабриката за автомобили во Крагуевац ќе биде вредна 190 милиони евра, од кои 48 милиони евра ќе бидат издвоени од републичкиот буџет. Според …

Електрична верзија на автомобилот „Фиат Панда“ ќе се произведува во Крагуевац Read More »

Легендарното „Рено 4“ доби летечка верзија

Ретко кој модел на автомобил е толку препознатлив како познатиот „Рено 4“. Автомобилот кој почнал да се прави пред 60 години ја доби својата летечка верзија за овој јубилеј. Многумина го нарекувале автомобил на иднината кога првпат се појавил на патиштата во 1961 година, пишува CGNT. The Renault AIR4 concept flying car. It looks like …

Легендарното „Рено 4“ доби летечка верзија Read More »

ВИДЕО | Барзов: Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2

Барселона ќе биде на програма на почетокот на месецов, бидејќи во организација на Авто бест жирито имаме и Еко бест челинџ, кој е свртен кон новите технологии и новите автомобили – електричните, изјави за „Утрински брифинг“, Крумислав Мишко Барзов. Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2, …

ВИДЕО | Барзов: Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2 Read More »