• Културен печат

Разговор со Весна Станојевска Микиќ: Харфата е специфичен и уникатен инструмент

Харфистката Весна Станојевска Микиќ во соработка со композиторката Ана Пандевска го изведе делото „Урбан пулс“ – за соло харфа и лента, а за композицијата е снимен и видеоспот во режија на Андреј Марјановиќ. Композицијата „Урбан пулс“ – за соло харфа и лента е напишана во електроакустичен стил, односно покрај акустичниот звук на инструментот се додаваат …

Разговор со Весна Станојевска Микиќ: Харфата е специфичен и уникатен инструмент Read More »

Современа технологија за промоција на археолошкото богатство на Стоби

Центарот за социјални иновации „Блинк 42-21“ во соработка со археолозите на локалитетот Стоби на 22 ноември ја презентираше мобилната апликација „Immersium“. Голем број посетители имаа можност да почувствуваат како е да чекориш по стапките на римскиот император Теодосиј за време на неговата прва посета на археолошкиот локалитет Стоби, за која има записи дека се случила …

Современа технологија за промоција на археолошкото богатство на Стоби Read More »

Театарска награда „Биш“ за претставата „ГЛУМиЦИ“ на „Артопија“

Наградата „Биш“, која за првпат беше доделена на 47. Млад отворен театар (МОТ), ја доби претставата „ГЛУМиЦИ“ во колективна режија на колективот „Артопија“. Жирито што одлучуваше за наградата беше во состав Јанко Љумовиќ (продуцент и професор, Црна Гора), Рок Вевар (историчар на танцот и куратор, Словенија) и Наташа Гвозденовиќ (новинарка и театарска критичарка, Србија). – …

Театарска награда „Биш“ за претставата „ГЛУМиЦИ“ на „Артопија“ Read More »

„Или-Или“ ја објави книгата „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска Анѓелков

Издавачката куќа „Или-Или“ ја објави новата книга „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска Анѓелков. Станува збор за трета прозна книга на авторката, која претходно ги објави „Единаесет жени“ (добитник на Роман на годината на „Утрински весник“ во 2011 година) и „Молчи со отворена уста“ (2019). – „Луѓето, а не градот“ е слоевито, хибридно дело, …

„Или-Или“ ја објави книгата „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска Анѓелков Read More »

Признание за издавачки проект на „Македоника литера“ во Кина

Издавачкиот комитет при Кинеската издавачка асоцијација ги одбра најдобрите меѓународни преводни проекти на кинеската литература во рамките на иницијативата за соработка „Појас и пат“. Од неколку стотици издавачки проекти, меѓу 25-те најуспешни проекти досега, избрана е серијата „Најдобрата кинеска литература за деца“, која македонската издавачка куќа „Македоника литера“ ја реализира во соработка со издавачката куќа …

Признание за издавачки проект на „Македоника литера“ во Кина Read More »

Објавена е книгата „Светлината на светот“ од Александар Михајловиќ

Македонскиот поет и прозаист Александар Михајловиќ (1971, Гостивар) е автор на книгите поезија „Алтани и други“ (2019), „Помалку измамени“ (2021) и книгата кратки раскази „Светлината на светот“ (2022). Дипломирал на Педагошкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. Работи како наставник. Добитник е на домашни и странски книжевни награди. – Расказите секогаш предизвикуваат …

Објавена е книгата „Светлината на светот“ од Александар Михајловиќ Read More »

ЦККС организираше трибина со наслов „Новиот прозен (женски) книжевен бран: жената и градот“

Центарот за култура и културолошки студии (ЦККС), на 23 ноември, во Институтот за македонска литература, организираше трибина со наслов „Новиот прозен (женски) книжевен бран: жената и градот“, како дел од проектот „Креативни точки 2022“, поддржан од Град Скопје. Уште со појавата на антологијата „Ветрот носи убаво време“ (приредувачи: Весна Мојсова Чепишевска и Иван Антоновски) се …

ЦККС организираше трибина со наслов „Новиот прозен (женски) книжевен бран: жената и градот“ Read More »

„Култура Бета“ организира книжевно дружење со поетесата Јулијана Величковска во „Буква“

Неформалното младинско здружение „Култура Бета“ го најави книжевното дружење со Јулијана Величковска. Настанот ќе се одржи на 26 ноември, во кафе-книжарницата „Буква“, со почеток во 20 часот. Присутните на настанот ќе можат да проследат разговор посветен на делата и преводите на Величковска, читање од стихозбирките „Комарци“ и „Отворена книга“ и од романот „Годишни времиња“, а …

„Култура Бета“ организира книжевно дружење со поетесата Јулијана Величковска во „Буква“ Read More »

Уметнички танц активизам за подигнување на свеста

Во објектот „Мала станица“ при Националната галерија на 26 ноември, во 19 часот, ќе започне првиот од серијата настани насловени како „Простор за разговор“ или „Dancing (Talking) Table“ во организација на „Интерарт културниот центар“, со поддршка на Швајцарската амбасада во Скопје. Во контекст на темата, родовата еднаквост и семејното насилство, настанот ќе започне со танцов …

Уметнички танц активизам за подигнување на свеста Read More »

Фотоизложба на „Ворлд прес фото“ со приказни за жени што инспирираат промени

По повод Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените – 25 ноември, фондацијата „Ворлд прес фото“ (World Press Photo) и Кралството Холандија во „Мала станица“ претставуваат избор на фотографии со изложбата „Отпорност – приказни за жени кои инспирираат промени“. Родовата еднаквост и правдата се основно човеково право од клучно значење за поддршка на кохезијата …

Фотоизложба на „Ворлд прес фото“ со приказни за жени што инспирираат промени Read More »