Ковачевски: АД ЕСМ е гарант и стабилизатор на цената на електричната енергија, објавуваме меѓународен повик за набавка на јаглен

Со нашиот план за ископ на јаглен и производство на електрична енергија, ние имаме стабилно производство и ги задоволуваме потребите на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум за снабдување на домаќинствата, по цена значително пониска од пазарната, со цел да не се почувствува ценовен шок кај граѓаните, порачува генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски. Но, додава, …

Ковачевски: АД ЕСМ е гарант и стабилизатор на цената на електричната енергија, објавуваме меѓународен повик за набавка на јаглен Read More »

Заев: Цел ни е младите да бидат мотивирани да отворат свој бизнис

Нашата конечна цел е работен ангажман на сите млади, тие да бидат мотивирани да отворат свој бизнис тука, што веќе тргна како процес. Верувам дека ќе бидеме одличен пример во регионот за стартап можностите, иновативноста и технолошкиот развој, истакна денеска премиерот Зоран Заев. – За останатите млади имаме огромна побарувачка на квалификувани кадри од приватниот …

Заев: Цел ни е младите да бидат мотивирани да отворат свој бизнис Read More »

Единаесет руски тур-оператори ќе лансираат програми за зимски туризам во Северна Македонија

По најавата за два нови директни летови на руската авионска компанија „Нордвинд“ со кои се поврзаа Москва и Санкт Петербург со Скопје, 11 руски тур-оператори заедно со претставникот на „Нордвинд“ пристигнаа во посета на државава. Како што соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), руските тур-оператори се од целата територија на Руската Федерација …

Единаесет руски тур-оператори ќе лансираат програми за зимски туризам во Северна Македонија Read More »

Бектеши: Состојбата будно се следи, ако треба ќе ги искористиме механизмите за да нема ценовни шокови

Ако е потребно, ќе ги искористиме механизмите за да нема ценовни шокови, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши во врска со вчерашното предупредување на преработувачите дека храната драстично ќе поскапи. Бектеши по средбата со дел од еснафот на Старата скопска чаршија нагласи дека состојбата будно се следи. – Будно ја следиме ситуацијата во делот …

Бектеши: Состојбата будно се следи, ако треба ќе ги искористиме механизмите за да нема ценовни шокови Read More »

Заев: Ќе се креираат стратегии за развој на македонскиот стартап еко-систем

Стартапите се иднината на нашата економија и со заедничка работа ќе ја позиционираме нашата земја како регионален Хаб во нашиот простор и нашиот регион. Затоа Владата со сите засегнати министерства и институции ќе даде реална и конкретна поддршка и ќе преземе мерки и чекори за предлог мерките од хартија да станат функционални со што полесно …

Заев: Ќе се креираат стратегии за развој на македонскиот стартап еко-систем Read More »

Заев: Цената на струјата е стабилна, даден е налог за вклучување на третиот блок на РЕК Битола

Граѓаните не треба да стравуваат дека цената на струјата ќе се зголеми бидејќи се преземени сите чекори за стабилна цена, а за компаниите и за институциите веќе е даден налог за вклучување на третиот блок на РЕК Битола, порача денеска премиерот Зоран Заев по најавите дека е можна енергетска криза во регионот. На прес-конференцијата во …

Заев: Цената на струјата е стабилна, даден е налог за вклучување на третиот блок на РЕК Битола Read More »

МАПАС: Вкупните средства во вториот и третиот столб со раст од 15 отсто во 2020 година

Вкупните средства на задолжителните и доброволните пензиски фондови во 2020 година достигнаа 89,5 милијарди денари, односно скоро 13,5 отсто од бруто-домашниот производ за 2020 година, соопштија од Агенцијата за супервизија на капитално финансираното пензиско осигурување – МАПАС посочувајќи дека пензиските фондови за релативно кратко време ја вратиле и надминале намалената вредност на средствата и постигнале …

МАПАС: Вкупните средства во вториот и третиот столб со раст од 15 отсто во 2020 година Read More »

Оглас за работна позиција – директор на Регионална школа за јавна администрација (ReSPA)

Регионалната школа за јавна администрација (ReSPA) распишува конкурс за работна позиција – директор. ReSPA е регионална организација со седиште во Даниловград, Црна Гора, основана во 2010 год. како заедничка иницијатива финансирана од членови на ReSPA и Европската комисија. Директорот ќе раководи со Секретаријатот на ReSPA и ќе биде задолжен да овозможи редовно и ефикасно функционирање …

Оглас за работна позиција – директор на Регионална школа за јавна администрација (ReSPA) Read More »

Храната драстично ќе поскапи, некои цени ќе бидат повисоки и за 50 проценти

Драстично поскапување на храната, во некои сектори и 40-50 отсто, на сувомеснати производи меѓу 15 и 40 проценти, како и поскап леб, најавуваат преработувачите. Тие бараат итна средба со вицепремиерот Фатмир Битиќи за изнаоѓање соодветни решенија што би го ублажиле ударот од ценовниот шок врз потрошувачите. Ова беше кажано на вчерашната прес-конференција во Стопанската комора, …

Храната драстично ќе поскапи, некои цени ќе бидат повисоки и за 50 проценти Read More »