• Колумни

Збеснавте, граѓански поданици!

Директорот на скопската топлана „Скопје Север“, Куштрим Рамадани, во саботата грубо и со пцости ѝ се нафрли на новинарката на порталот „МКД“, Катерина Додевска, која известуваше за тема од интерес на јавноста – дали оваа топлана смеела да работи на мазут, и дали тоа го направила прескокнувајќи ги прописите и процедурите за користењето на овој …

Збеснавте, граѓански поданици! Read More »

Цената за слободата и државата

Се навикнавме во овие транзициски години на десничарски и неофашистички македонски ревизионизам, многу килави и метилави пазарџии и национални конвертити да фрлаат ѓубре врз македонските ослободители и државотворци. Најперверзно е што меѓу тие болни луѓе има некои што се сметаат за наша општествено-политичка „елита“, а се партизански деца и внуци, персони чии предци се бореле …

Цената за слободата и државата Read More »

Кајмак или бурек?

Милчо Манчевски спаѓа во онаа група автори, меѓу кои се Моцарт, Гауди, Пикасо и многу други, кои се показател на тоа дека уметничкиот израз не е само резултат на човечкиот талент, туку дека сите тие творци биле допрени од божествената или космичка, како сакате, енергија, со чија помош се материјализираат нивните дела, во она што …

Кајмак или бурек? Read More »

Демократска плутократија и банкарски социјализам

Мислата дека оној што го контролира минатото ја контролира и иднината не е едноставна за спознавање, зашто не е плитка по својата природа, со азурна или дури со тиркизна боја, како морските брегови чиешто дно лесно се гледа, зрачејќи со топлина и мек песочен комфор. Не, оваа Орвелова мисла е во темна, длабока ултрамарин боја, …

Демократска плутократија и банкарски социјализам Read More »

Хегемонија на фудбалската магија

Какви самити Г-8 или Г-20! Овој Г-32 сепак е најважен: Светското првенство во фудбал, единствениот настан што е во состојба да маѓепса милијарди луѓе ширум планетата и целосно да го блокира животот во 32 земји учеснички. Со должна почит, какви се тоа спортови што се играат со рака, што би рекол еден мој пријател, поранешен …

Хегемонија на фудбалската магија Read More »

Потенцијалот на Европското ракометно првенство за жени

Европското сениорско првенство во ракомет за жени е еден од најважните спортски настани што некогаш сме ги организирале во нашата држава. На наше големо задоволство, на нашиот „паркет“ заиграа најдобрите женски репрезентации од Европа, привлекувајќи големо меѓународно внимание како на екраните така и во салата „Борис Трајковски“. Но, настрана спортските резултати, кои секако дека ни …

Потенцијалот на Европското ракометно првенство за жени Read More »

Новиот ветар од Калето

Задува ново ветре откај Калето. Не толку одамна го избркавме Прибе, на Бејли мандатот му заврши, но еве нова извесност за македонската сегашност и за нашата блиска иднина. Новото лице се вика Анџела Агелер. Новата американска амбасадорка во Република Северна Македонија. Можеме да негираме, можеме да игнорираме колку што сакаме, но фактите говорат дека странците, …

Новиот ветар од Калето Read More »

Онишченко на системот уништенко?!

Испровоциран и збунет од ова што ни се случува, во неможност да ги следам настаните и брзо нешто да сторам, барем да ги прекорам главните јун(а)ци на уништувањето на системот ставени во незамисливи и неочекувани улоги, посакав да сум драматург и да напишам трагедија за нашето измачување, урнисување и пропаѓање за да остане забележано сведоштво …

Онишченко на системот уништенко?! Read More »

Сирените на културата

Македонец заглавен во сообраќајниот метеж кај „Веро Џамбо“ мисли дека ако ја стисне сирената, ќе му се вклучи зеленото светло на семафорите кај Железничката станица, а ако легне со главата врз сирената, дека зеленото ќе свети сè додека тој не дојде на ред да помине. Во Брисел свират само автомобилите на полицијата и на брзата …

Сирените на културата Read More »

Чудни чуда

Оваа колумна е некаков обид за сублимат што планираме да го направиме во почетокот на идната година во едно ексклузивно обраќање во кое би сакале да направиме процена на тоа како и каде ќе се движат работите во геополитиката. Сепак, бидејќи тогаш ќе треба да се занимаваме со суштински работи, сега малку за оние кои, …

Чудни чуда Read More »