Одбележани 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски, основоположник на македонската фолклористика

Институтот за македонска литература со научен собир одбележа 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски (1912-2004), основоположник на македонската фолклористика, и половина век од објавувањето на целокупниот опус на собирачот на народни умотворби Марко Цепенков, во 10 тома од редакција под раководство на Пенушлиски. Цепенков и Пенушлиски ги врзуваа многу работи – нивната долговечност, несебичното …

Одбележани 110 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски, основоположник на македонската фолклористика Read More »

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален

Како дете не ги сакав игрите во кои се повикуваше на војна, но заборавив во желбите да посакам мир, пишува во својата најнова стихозбирка „Празно место“, македонската поетеса Снежана Стојчевска, која денеска беше гостин во „Утрински печат“. – Сега стравот е пореален, бидејќи како веќе да влегуваме во трета светска војна. Прво беше пандемијата со …

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ Снежана Стојчевска: Во 80-тите го потценивме мирот, а сега стравот од војна е реален Read More »

Македонскиот филм „Преекспонирано” имаше светска премиера на фестивалот во Каиро, но е забранет за јавно прикажување

Македонскиот филм „Преекспонирано”, кој ја имаше светската премиера на Интернационалниот фестивал во Каиро, бил еден од шесте филмови кој бил забранет за јавно прикажување, пишува Ал Џезеира на арапски. Иако фестивалот тврди дека филмовите не биле цензурирани или забранети, потврдуваат дека за одредени филмови, меѓу кои и македонскиот „Преекспонирано”, биле ставени ограничувања за влез, односно …

Македонскиот филм „Преекспонирано” имаше светска премиера на фестивалот во Каиро, но е забранет за јавно прикажување Read More »

Венко Андоновски по десет години објавува нов роман

Eдно од најголемите имиња на македонската книжевна сцена, авторот и професор Венко Андоновски има нов роман, „Папокот на светлината“. Десет години по објавувањето на последниот роман „Ќерката на математичарот“ и 22 години од „Папокот на светот“, книгата што ги освои речиси сите значајни книжевни награди (Роман на годината, „Стале Попов“, „Балканика“ и руската награда „Југра“), …

Венко Андоновски по десет години објавува нов роман Read More »

Есеистиката на Горан Стефановски ги обедини македонистите и јужнославистите од Љубљана, Загреб и Скопје

На настанот којшто, по повод 70 години од раѓањето на Горан Стефановски, на 24 ноември, хибридно – со физичко и виртуелно присуство, се одржа на Одделот за славистика при Филозофскиот факултет на Универзитетот во Љубљана, покрај словенечките студенти се приклучија и студенти од Филозофскиот факултет на Универзитетот во Загреб и од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ …

Есеистиката на Горан Стефановски ги обедини македонистите и јужнославистите од Љубљана, Загреб и Скопје Read More »

Успешно е реализиран проектот „Мониторинг на православно културно наследство” во Кумановско-осоговската епархија

Целта на проектот е увид во тековната состојба на црковните објекти, мапирање на нивната локација и достапноста, за кои последователно ќе се имплементираат стручните зафати и пропратни интервенции. Проектот се спроведуваше по иницијатива на ИКОМОС Македонија, заедно во соработка со МПЦ-ОА, финансирани од страна на Амбасадата на САД. Задачата на стручните лица од тимовите е …

Успешно е реализиран проектот „Мониторинг на православно културно наследство” во Кумановско-осоговската епархија Read More »

ВИДЕО: Претставата „Што е силеџија“, вечерва во Театарот за деца и младинци

Вечерва во 20 часот на сцената на театарот за деца и младинци ќе игра претставата „Што е силеџија“ на авторите Горјан Милошевски и Хана Миленковска која воедно е и режисерка на оваа претстава која говори за врсничкото насилство и проблемите на младите луѓе. Во разговорот за емисијата „Утрински печат“ режисерката Хана Миленковска објаснува како настанал …

ВИДЕО: Претставата „Што е силеџија“, вечерва во Театарот за деца и младинци Read More »

Свитата „Стокинг хедс“ на Ива Дамјановски ќе биде изведена во КИЦ

Културно-информативниот центар – Скопје ја најави изведбата на свитата „Стокинг хедс“ (Stalking Heads) на Ива Дамјановски на 23 ноември, со почеток во 19:19 часот, во „Салон 19:19“. „Стокинг хедс“ на Ива Дамјановски е дело посветено на вревата и обид за спој на поезијата и музиката. Претставува реобмислување на македонскиот народен мелос во импресионистички стил. Ива …

Свитата „Стокинг хедс“ на Ива Дамјановски ќе биде изведена во КИЦ Read More »

Нов музички проект од Аудиокултура

Со настап во живо на дуетот Алембик во чиј состав членуваат Ива Дамјановски и Виктор Танасковски, официјално започна реализација на нов музички концепт во организација на Аудиокултура насловен “Крај Вардарот сесии” во Аудиокултура. Основна идеја на проектот е промоција на музиката и квалитетниот звук во простор кој високо ги надминува стандардните подиуми како концертна сала …

Нов музички проект од Аудиокултура Read More »

МСУ го доби престижното Специјално признание за креативност во рамките на наградата „Жива” за најдобар словенски музеј

Музејот на современата уметност од Скопје го доби престижното Специјално признание за креативност како кандидат од Република Северна Македонија во рамките на доделувањето на наградата „Жива” за најдобар словенски музеј, што ја доделува Меѓународната фондација „Форум на словенските култури” со седиште во Љубљана, Р Словенија. На свечената церемонија на доделувањето на наградите, која се одржа …

МСУ го доби престижното Специјално признание за креативност во рамките на наградата „Жива” за најдобар словенски музеј Read More »