Голманот на Мароко кој „исчезна“: Морав да одам во болница

Необична ситуација беше забележана во вчерашниот натпревар помеѓу Мароко и Белгија кога голманот на Севиља Боно не се појави на голот на Мароко иако пред почетокот на мечот беше најавен во стартниот тим. Боно беше и на теренот додека се интонираше химната на Мароко, а потоа побарал замена и не го одигра натпреварот. Денес тој …

Голманот на Мароко кој „исчезна“: Морав да одам во болница Read More »

Вардар до Пелистер: Дозволете гостински навивачи, да го вратиме сјајот на македонското дерби

Викендов се игра дербито во македонскиот фудбал во Втората лига помеѓу  Пелистер и Вардар. Со овој натпревар ќе биде отворена и новата трибина на стадионот „Петар Милошевски“. Пред овој натпревар, Вардар испрати апел до своите ривали да се дозволи присуство на гостински навивачи. Исто така од таборот на Вардар истакнуваат дека тие ќе дозволат присуство …

Вардар до Пелистер: Дозволете гостински навивачи, да го вратиме сјајот на македонското дерби Read More »

Пикси: Штета, примивме голови по наши грешки

Мундијалската програма во Катар денес започна со ремито на Србија и Камерун (3:3). Селекторот Драган Стојковиќ – Пикси доби жестоки критики од јавноста по завршувањето на натпреварот и многумина го сметаат за главен виновник. Србија после еден час игра имаше водство од 1:3, а тогаш си дозволи да прими два гола со кој се стави …

Пикси: Штета, примивме голови по наши грешки Read More »

Србите по ремито „удрија“ по Пикси: Игравме без селектор!

Репрезентацијата на Србија денес одигра реми 3:3 против Камерун во дефинитивно најинтересниот натпревар на Мундијалот. Србија прво губеше со 1:0, па дојде до 1:3, сепак дозволи Камерунците со два брзи гола да го изедначат резултатот. Србија по третиот гол на Камерун не создаде многу прилики за гол, дел од играчите како Митровиќ и Костиќ изгледаа …

Србите по ремито „удрија“ по Пикси: Игравме без селектор! Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Спектакуларно реми со шест гола: Србија и Камерун ги поделија бодовите

Денешната програма на Мундијалот во Катар беше отворена со вистински спектакл помеѓу Србија и Камерун, дефинитивно ова беше најдобриот натпревар досега на Светското првенство во Катар, а видовме дури шест  гола (3:3). Србија започна офанзивно Митровиќ ја погоди стативата, потоа влезе и во уште една одлична прилика, но шутираше покрај голот. Кога Митровиќ ги пропушти …

ФОТО+ВИДЕО | Спектакуларно реми со шест гола: Србија и Камерун ги поделија бодовите Read More »

Русија не сака да чека: Ја напушта УЕФА и се приклучува на Азија?

Раководствот на Фудбалскиот сојуз на Русија размислува за напуштање на натпреварите под покровителство на Европската фудбалска конфедерација, УЕФА. Александар Ѓуков, претседателот на Фудбалскиот сојуз на Русија изјави дека Русија повеќе не сака да чека УЕФА да и дозволи да се натпреварува, пренесува „Л’Eкип“. „Иако пред неколку месеци изјавив дека прерано е да размислуваме за приклучување …

Русија не сака да чека: Ја напушта УЕФА и се приклучува на Азија? Read More »

ФОТО | Новата трибина во Битола се отвара за дербито со Вардар

Новата трибина на стадионот „Петар Милошевски“ е готова и таа ќе биде отворена во дербито против Вардар в сабота од 13:00 часот. Општина Битола преку социјалните мрежи потврди дека в сабота се отвара трибината. Според најавите ќе биде дозволен влез и на навивачите на Вардар „Комити“. Сигурно дека дербито со Вардар, познавајќи го ривалството помеѓу …

ФОТО | Новата трибина во Битола се отвара за дербито со Вардар Read More »

Најчудниот фан во Катар: Во дрес на Хрватска навива за Камерун

Србија денес го игра натпреварот против Камерун кој за нив е од голема важност, а порталот „Мондо“ пронајде еден интересе навивач кој ќе навива против Србија. Навивачот како што пишува новинарот Милутин Вујчиќ доаѓа од Индонезија и на натпреварот пристигна во дрес на Хрватска. Во разговорот со новинарот тој истакнува дека не верува дека ќе …

Најчудниот фан во Катар: Во дрес на Хрватска навива за Камерун Read More »

ВИДЕО | Срамен потег на Меси: Во соблекувалната шутира дрес на Мексико

Светското првенство Аргентина го започна со пораз од Саудиска Арабија, сепак Аргентиците се вратија со победа во второто коло против Мексико кога блесна Лионел Меси. Меси со својот втор гол на Мундијалот го отвори резултатот во второто полувреме, а во финишот Енцо Фернандез постигна прекрасен гол за конечните 2:0. Секако по триумфот на Аргентина следуваше …

ВИДЕО | Срамен потег на Меси: Во соблекувалната шутира дрес на Мексико Read More »

ВИДЕО: Германците во финишот до важен бод, сега зависат од Шпанија

Фудбалските репрезентации на Шпанија и Германија ремизираа 1:1 денеска во дербито од второто коло на Светското првенство во Катар. Црвената фурија сега води во групата „Е“ со четири бодови, по три имаат Јапонија и Костарика, а еден Германија. Сите четири селекции имаат шанси за осминафиналето, на 1 декември ќе се играат мечевите од последното трето …

ВИДЕО: Германците во финишот до важен бод, сега зависат од Шпанија Read More »