Шефовите на дипломатиите на седум балтички и нордиски земји во посета на Киев

Шефовите на дипломатиите на седум балтички и нордиски земји денеска се во Киев во знак на поддршка на Украина, која се соочува со прекини на струја предизвикани од руските воздушни напади врз енергетската инфраструктура. Ние, министрите за надворешни работи на Естонија, Финска, Исланд, Летонија, Литванија, Норвешка и Шведска, денеска сме во Киев за да ја …

Шефовите на дипломатиите на седум балтички и нордиски земји во посета на Киев Read More »

Град во Кина не ризикува, реши да ги олабави ковид-мерките

Градската власт на Урумчи најави намалување на ковид ограничувањата откако почнаа протести ширум Кина. Локалните власти на денешната прес-конференција најавија дека од утре жителите на Урумчи, каде живеат околу четири милиони луѓе, може да патуваат со автобуси за да ги извршат неопходните работи во нивните области. На одредени суштински бизниси во регионите со низок ризик …

Град во Кина не ризикува, реши да ги олабави ковид-мерките Read More »

САД ја сметаат Кина за „сериозна закана“ во трката за вселената

Брзиот воен напредок на Кина се повеќе ја загрозува надмоќта на САД во вселената, изјави денеска Нина Армано, која командува со вселенската дивизија на американската војска. Генерал-полковничката Армано рече дека Кина постигнала значителен напредок во вселенската технологија, вклучително и во областите како што се сателитски комуникации и вселенски летала за повеќекратна употреба, што овозможува брза …

САД ја сметаат Кина за „сериозна закана“ во трката за вселената Read More »

Тротоарите во Франција само за пешаците, тротинетите со регистарска табличка

Националниот совет за безбедност на патиштата на Франција (ЦНСР) ќе препорача „законски да се дефинираат” тротоарите како резервирани за пешаци, како одговор на ризикот од судир со велосипеди или тротинети. Помошникот за мобилност на патиштата Давид Белиард изјави дека препораката уследи откако во Париз достапни се 15.000 тротинети за самопослужување, го доведе во прашање нивниот …

Тротоарите во Франција само за пешаците, тротинетите со регистарска табличка Read More »

Москва ја поздрави иницијативата на Ватикан за мировни преговори, но тврди дека Киев не го сака тоа

Кремљ во понеделникот објави дека ја поздравува понудата на некои земји, вклучително и Ватикан, да обезбедат преговарачка платформа за решавање на украинскиот конфликт, но дека Киев со својата позиција го прави тоа невозможно. „Се разбира, ја поздравуваме таквата политичка волја, но со оглед на де факто ситуацијата што сега ја имаме на украинската страна, такви …

Москва ја поздрави иницијативата на Ватикан за мировни преговори, но тврди дека Киев не го сака тоа Read More »

ВИДЕО | Вооружени мажи упаднале во болница во Еквадор, сакале да убијат тинејџер

Полицијата во Еквадор уапси седуммина вооружени напаѓачи кои упаднале во болница и се обиделе да убијат тинејџер кој се лекувал таму. Членовите на бандата ги зеле медицинските сестри како заложници и размениле оган со полицијата. „Сите заложници се ослободени и никој не е повреден. Напаѓачите се уапсени“, соопштија локалните власти, цитирани од Би-Би-Си. Надлежните веруваат …

ВИДЕО | Вооружени мажи упаднале во болница во Еквадор, сакале да убијат тинејџер Read More »

Си ќе направи „сѐ што е потребно“ за да ги запре протестите, велат експертите

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе направи „сѐ што е потребно за да ги запре уличните протести“, изјави кинески експерт за „Скај њуз“. Професорот Стив Цанг, директор на кинескиот институт СОАС, рече: „Си Џинпинг ќе им нареди на партијата, владата и полицијата да направат сѐ што е потребно за да се врати редот на улиците“. Тој …

Си ќе направи „сѐ што е потребно“ за да ги запре протестите, велат експертите Read More »

Ерупција на хавајскиот вулкан Мауна Лоа, најактивниот на светот

Американската геолошка служба денеска соопшти дека синоќа се активирал најактивниот вулкан во светот, Мауна Лоа на Хаваи. Ерупцијата на вулканот Мауна Лоа почна синоќа во калдерата, проширувањето на кратерот формиран на врвот на вулканот. Истекувањето на лавата во моментот е ограничено на областа под врвот на вулканот и не ги загрозуваат населбите во подножјето.

Штрајк на австриските железничари: Инфлацијата е 11 отсто, тие бараат зголемување од 12 отсто на платите

Поради штрајк целосно е во прекин железничкиот сообраќај во Австрија. Еднодневниот предупредувачки штрајк ги погоди и сите меѓународни железнички врски со Австрија. Германскиот оператор „Дојче Бан” најави дека ноќните возови од и до Австрија ќе бидат во прекин до утре. Во Австрија инфлацијата достигна 11 отсто, а железничарите бараат просечно зголемување од 12 отсто на …

Штрајк на австриските железничари: Инфлацијата е 11 отсто, тие бараат зголемување од 12 отсто на платите Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Дефокус на Русија од Украина – Казахстан би можел да му забие нож во грб на Путин?

Како поминува времето и војната во Украина се засилува, така во светската јавност започнаа шпекулациите за тоа како и на кој начин Русија планира да се извлече од авантурата наречена Украина. Москва се соочи со жесток отпор на Укрaинците и пред сѐ одлучноста на НАТО земјите-сојузнички, да ја поддржат и помогнат да се одбрани од …

ВИДЕО | Андоновиќ: Дефокус на Русија од Украина – Казахстан би можел да му забие нож во грб на Путин? Read More »