Експерт открива кога е премногу студено да го шетате кучето

Фото: Pexels / Elina Volkova

За време на зимските температури, кои често можат да бидат под нулата, освен на сопственото здравје, треба да внимавате и на здравјето на вашите крзнени пријатели.

Додека шетањето на вашето куче на студ е генерално во ред, сепак ќе треба да преземете дополнителни мерки на претпазливост кога излегувате во најстудените денови.

Експертката Лорна Винтер, советува на која температура е премногу студено за да го шетате вашето куче на отворено, пишува „Метро“.

„Доколку температурата е околу минус пет или пониска, најдобро е да ги чувате вашите миленици на затворено или да излегувате многу кратко. Затоа што ако на вас ви е ладно, најчесто и на кучињата им е ладно“, изјави Лорна Винтер.

Се разбира, сите сме виделе многу слики од кучиња кои уживаат во снегот, особено хаски, но некои раси на кучиња реагираат полошо на студот од другите. Општо земено, поголемите кучиња со подебело и двојно крзно подобро поминуваат на снегот. Додека пак, расите кои имаат пократко влакно и помала градба потешко се справуваат со студот.

Лорен вели дека чизмите за кучиња можат да помогнат во некои ситуации, но не треба премногу да се потпираат на нив.

„Земете им облека. Без разлика дали ќе се одлучите за едноставен џемпер, палто или нешто друго, тоа ќе му помогне на вашето куче да остане затоплено кога е надвор“, додава Лорна.

Исто така, ако не можете да обезбедите топла соба за кучето во вашиот дом, погрижете се да има доволно ќебиња или поголеми перници, душек, за да не лежи на ладен под.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот