Совршен! Рецепт за чискејк со тиква кој мириса на медењаци

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Чискејкот од тиква е еден од вкусните гласници на есента кој мириса на цимет, морско оревче и ѓумбир. Рецептот не бара многу труд во кујната, а доколку сакате да го искомплицирате, чискејкот можете да го декорирате со прелив од карамела или крем кој ќе го измешате во шлаг со малку цимет.

Пред да го подготвите колачот, подгответе го пирето, така што ќе ја испечете или сварите тиквата, па ќе ја иситнете. Наместо посебно да додавате зачини, можете да користите мешавина од зачини купена во продавница. Покрај класичните бисквити, можете да користите плазма.

Рецепт за чизкејк од тиква:

База:

– 200 г бисквити
– 1 лажица шеќер
1 лажица кафеав шеќер
1/2 лажичка цимет
120 гр стопен путер

Крем:

– 680 г крем сирење
– г кафеав шеќер
– 100 г шеќер
– 80 г кисела павлака
– 1 и ½ лажичка екстракт од ванила
– 250 г пире од тиква
– 3 јајца
– 1 лажичка цимет
– ¼ лажичка морско оревче
– 1/4 лажичка ѓумбир во прав

Подготовка:

Бисквитите измешајте ги со растопен путер, цимет, кафеав и бел шеќер и притиснете ги во калап за печење (22 см). Ставете ги во фрижидер да се изладат додека го подготвувате кремот.

Измешајте го крем сирењето со двата вида шеќер на средна брзина околу 1-2 минути.

Додадете павлака и измешајте, па додајте екстракт од ванила, пирето од тиква и зачините.

Мешајте додека не се соединат. Измешајте ги јајцата едно по едно. Смесата рамномерно распоредете ја врз подготвената кора. Колачот се пече на 175 степени Целзиусови 40 минути.

Оставете ја тортата да се излади на собна температура, а потоа ставете ја во фрижидер и ладете ја 6 часа или преку ноќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот