Жена во тестамент им оставила 2,8 милиони долари на своите миленици: Не сака ништо да им даде на своите деца

Фото: Пекселс/ ron-lach

Една постара жена од Кина решила своето богатство од 20 милиони јуани (околу 2,8 милиони евра) да им го остави на своите мачки и кучиња, а од тестаментот ги отстранила своите возрасни деца, пишува „Стар“ (Тhestar).

Госпоѓа Лиу од Шангај пред неколку години го напишала својот прв тестамент во кој им ги оставила сите пари и имот на своите деца. Но, во меѓувреме се предомислила бидејќи ниту едно од нејзините три деца не ја посетило кога била болна. Освен тоа, децата ретко ја контактирале.

Во најтешките моменти со неа биле само нејзините миленици – мачки и кучиња. Иако Лиу сакала да им остави пари директно на своите мачки и кучиња, тоа не е легално во Кина, па решила да го префрли наследството на локална ветеринарна клиника, под услов парите да бидат употребени за грижа за нејзините миленици и нивните можни потомци.

Чен Каи, службеник во канцеларијата на Центарот за регистрација во Пекинг Вилс, ја советувал г-ѓа Лиу да најде некој кој ќе ја надгледува ветеринарната клиника за да не се злоупотребат парите.

Друг функционер рекол дека Лиу била предупредена за можните ризици пред да го состави тестаментот. Исто така, ѝ даваат до знаење дека може да ја промени волјата во секое време, доколку се подобри нејзиниот однос со децата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот