Новата доктрина на Бајден насочена кон признавање на независна палестинска држава?

Фото: Википедиа

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден развива нова доктрина која вклучува преземање чекори кон создавање на демилитаризирана, но остварлива палестинска држава, пишува колумнистот на „Њујорк тајмс“, Томас Фридман.

Според него, тој план би вклучувал некаква форма на американско признавање на демилитаризирана палестинска држава на Западниот Брег и Појасот Газа, што би се остварило само кога Палестинците ќе развијат кредибилни институции и безбедносни капацитети, така што таквата држава би била одржлива и безопасна за да му се заканува на Израел.

Таа нова „доктрина на Бајден“ ќе вклучува и зајакнување на врските со Саудиска Арабија, заедно со нормализирање на врските меѓу Ријад и Ерусалим, како и одржување на цврст воен став кон Иран и неговите сојузници.

„Ако не постои толку голема, храбра доктрина, кризата во регионот ќе метастазира на начини што ќе го зајакне Иран, ќе го изолира Израел и ќе ја остави способноста на Америка да влијае на настаните во распад“, смета Фридман, посочувајќи дека масовниот напад на Хамас врз Израел на 7 октомври ја принуди администрацијата на Бајден фундаментално да го преиспита својот поглед на Блискиот Исток.

Тој прецизира дека доктрината на Бајден би имала три насоки . Еден од нив би била силен и решителен став кон Иран, вклучително и силна воена одмазда против сојузниците на Иран во регионот како одговор на убиството на тројца американски војници во базата во Јордан.

„ Втората насока би било преземање на невидена американска дипломатска иницијатива за промовирање на палестинска држава -.Претставниците на администрацијата на Бајден се консултираат со експерти во и надвор од американската влада за различните форми ова признавање на палестинската државност може да ги преземе“, рече Фридман.

Третата насока ќе опфати значително проширен безбедносен сојуз на САД со Саудиска Арабија, кој исто така ќе вклучи нормализација на односите на Ријад со Израел – доколку израелската влада е подготвена да прифати дипломатски процес што води кон демилитаризирана палестинска држава предводена од трансформирана палестинска управа. .

„Ако администрацијата успее да го собере ова – и тоа е големо „ако“ – доктрината на Бајден би можела да стане најголемото стратешко преуредување во регионот од Договорот од Кемп Дејвид во 1979 година“, се оценува во текстот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот