• Бајден

Новата доктрина на Бајден насочена кон признавање на независна палестинска држава?

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден развива нова доктрина која вклучува преземање чекори кон создавање на демилитаризирана, но остварлива палестинска држава, пишува колумнистот на „Њујорк тајмс“, Томас Фридман. Според него, тој план би вклучувал некаква форма на американско признавање на демилитаризирана палестинска држава на Западниот Брег и Појасот Газа, што би се остварило само кога …

Новата доктрина на Бајден насочена кон признавање на независна палестинска држава? Read More »