Герасимовски со национален рекорд на пливачкиот митинг „Делфин спринт“

ПВК Орион ја започна зимската сезона со многу медали и четири пехари за најдобри пливачи/Фото: ПВК Орион

Како што известуваат од ПВК Орион – Скопје, нивниот пливач Василиј Герасимовски постави нов рекорд на меѓународниот пливачки митинг „Делфин спринт“.

Во дисциплината 50 метри слободни, категорија помлади пионери Герасимовски имаше резултат 28,15 секунди. На тој начин го поправи својот стар рекорд кој беше со време од 28,63 секунди.

Покрај рекордот ПВК Орион ја започна зимската сезона со многу медали и четири пехари за најдобри пливачи.

Од претходно е најавено на 10 октомври 2021 година на Олимпискиот базен Центар, клубот ќе го организира четвртиот „Орион Куп мини 2021“ кој оваа година ќе биде со изменета програма, но се останува на заложбата помладите категории на пливачи да бидат застапени и акцентот е ставен токму на тоа.

Поради почитување на протоколите и безбедноста,натпреварот ќе се одржи без присуство на публика.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот