Девет кривични пријави за палење стрништа во Штипско

Фото: илустрација

Земјоделец од карбинското село Таринци е фатен како пали стрниште. Тоа предизвикало пожар кој вчера е пријавен во Територијалната противпожарна единица и Полициската станица – Штип.

В.В (43) од село Таринци, по собирање на земјоделската култура, го запалил стрништето при што предизвикал пожар. Пожарот бил изгаснат од Територијалната противпожарна единица Штип. По комплетирање на случајот против В.В. ќе биде поднесена соодветна кривична пријава, вели портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова.

Панајотова вели дека за седум месеци СВР – Штип има поднесено девет кривични пријави за палење стрништа низ источниот регион. Најголем дел или четири се за сторени седум кривични дела во светиниколскиот регион.

Во текот на вчерашниот ден пожар од заплаено стрниште е предизвикан и во селото Чешиново. Пожарот е локализиран од страна на пожарникарите. 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот