Украинците велат дека собориле единаесет руски дронови низ земјата

Фото: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Во текот на ноќта Русија изврши нов масовен напад со беспилотни летала врз јужните и централните региони на Украина.

Во нападот врз Криви Рог е оштетена трафостаница, поради што без струја се домаќинствата и индустриските потрошувачи во градот. Во моментов, наведува Униан, околу 40.000 потрошувачи се без струја.

Украинските воздухопловни сили утринава соопштија дека руските сили ја нападнале Украина во текот на ноќта со 24 нападни дронови „Шахед-136/131“, а украинската ПВО уништила 11 летала.

Најмалку седум руски нападни дронови ги промашиле своите зададени цели, се додава во соопштението на украинските водухопловни сили, пренесе Укринформ.

Украинската армија додава дека на терен се уште се утврдуваат последиците од последниот ноќен руски напад со беспилотни летала.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот