Трговските конфликти ја загрозуваат кревката светска економија

фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

Во овој момент, со забавувањето на глобалниот раст и сè поголемите проблеми на многу земји со долговите, не е време за економска „самоексплоатација“ на трговските војни.

Со овие зборови светската јавност ја предупреди iзвршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

„Од клучно значење е да се избегне погрешната политика, а тоа особено важи за трговијата. Мораме да ги избегнеме раните кои самите си ги нанесовме, како царините и другите ограничувања“, рече Лагард на конференцијата на отворањето на Пролетната средба на ММФ и Светска банка.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот