„Си-ен-ен“ открива зошто Русија троши толку дронови врз Киев

Фото Твитер

Утринскиот руски напад врз Киев е 14-ти напад на главниот град на Украина овој месец. Украинските власти проценуваат дека Русија рано утринава испратила повеќе од 50 нападни беспилотни летала кон главниот град. Огромното мнозинство е уништено од противвоздушната одбрана, а жртвите и штетите се чини дека се минимални, според градските власти.

Па зошто Русија вложува толку многу напор за толку ограничени резултати? „Си-ен-ен“ пишува дека тоа се всушност евтини напади и дека Русите имаат две цели.

Прво, беспилотните летала Шахед од Иран се евтин начин да му нанесат барем малку „болка“ на Киев, кој беше поштеден од руската инвазија во поголемиот дел од минатата година. Русија купила стотици вакви беспилотни летала, кои чинат приближно 20 пати помалку од проектилите.

Оваа болка е психолошка колку и физичка. Ноќните напади испраќаат илјадници луѓе во засолништа и подруми. Прозорците се искршени, урнатини паѓаат по улиците.

Од почетокот на инвазијата, сирената за воздушен напад во Киев е вклучена кумулативни 887 часа.

Најблиската историска паралела може да биде нацистичката употреба на крстосувачки ракети V2 „doodlebug“ против Лондон на крајот на Втората светска војна, според анализата на „Си-ен-ен“.

Нападите се случија во текот на ноќта додека главниот град на Украина се подготвуваше да го прослави Денот на Киев, одбележувајќи го основањето на градот пред повеќе од 1.500 години. Тоа веројатно не е случајно. Но, сè упатува на фактот дека и покрај исцрпеноста, односот на градското население кон власта и инвазијата со ваквите напади повеќе се стврдна отколку што ослабе.

Ослабена противвоздушна одбрана

Повисоката цел на руската страна е дека со испраќањето дронови Шахед веројатно ќе ја истроши воздушната одбрана на Украина и ќе ги принуди да ја трошат оскудна муниција на роеви беспилотни летала.

Повеќекратните извештаи во текот на изминатите неколку месеци, вклучително и проценките на протечените воени проценки на САД, укажаа на критичните празнини во слоевитата воздушна одбрана на Украина, особено бидејќи нејзиниот систем С-300 од советската ера е деградиран и муницијата за таквите системи станува сè потешко да се најде.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот