Шведскиот борбен авион кој може да направи разлика во Украина

Грипен авиони / Фото EPA-EFE/SANDOR UJVARI HUNGARY OUT

Меѓународно познатите авиони Грипен имаат способности кои на Украина и се многу потребни во нејзината контраофанзива против Русија, пишува Еуроњуз. По долгогодишни обиди да набави борбени авиони Ф-16 од САД и другите членки на НАТО, Украина наскоро може да има уште еден извор на модерни воени авиони.

Извештаите во Шведска велат дека владата на земјата размислува да испрати авиони Грипен од шведско производство на Украинците за да им помогне во нивната борба против Русија – додавајќи уште една димензија на вмешаноста на нордиските и балтичките земји во војната.

И покрај тоа што приемот на Шведска во НАТО сè уште зависи од кажувањето на Унгарија и Турција (од кои последната се обидува да обезбеди сопствени воени авиони Ф-16 од САД), шведските воздухопловни сили веќе тренираат украински пилоти на своите познати авиони.

На прес-конференција со шведскиот премиер Улф Кристерсон во август, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги нарече авионите Грипен „гордоста на Шведска“, велејќи дека „цврсто верува дека Грипен може да ја направи слободата многу посигурна“.

По долготрајните напори да се убедат САД да дадат дозвола за трансфер на Ф-16 од нивните европски сојузници, изгледите за побрза испорака на Грипен ќе бидат привлечни за Украинците бидејќи тие силно притискаат против руските позиции во југоисточниот дел на земјата во особено.

И покрај децениската цврста воена неутралност, Шведска помина голем дел од Студената војна загрижена за потенцијалот за советска акција во балтичката област, и на тој начин разви силна одбранбена способност, која пак ја направи извозник на воен хардвер. А Грипен е еден од неговите најстрашни производи.

Произведен од воздушниот гигант Сааб АБ, Грипен има одредени предности во однос на Ф-16, од кои некои го прават особено погоден за украинската војна.

Како прво, тој е дизајниран имајќи го на ум вистинскиот противник: како што објаснува британската одбранбена тинк-тенк РУСИ, авионот „експлицитно е дизајниран да се спротивстави на руските САМ [ракетни системи земја-воздух] и брзите авиони летајќи многу ниско и имајќи внатрешен пакет за електронско војување и лесен за одржување и ракување од дисперзирани бази со мобилни тимови во возилата“.

Грипен исто така ја има предноста што може да полетува и слетува на оштетените писти, па дури и секојдневните патишта, и може целосно да го сервисира мал екипаж на земја без потреба да се врати во добро опремена воздушна база. Всушност, тој е специјално дизајниран да може да се лансира при многу брзо пресврт од дисперзирани сили во сурови средини.

Тоа би можело да има голема важност за Украина, чии бази се силно погодени од руски ракети и артилерија далеку зад линијата на фронтот. И иако трансферот на Ф-16 од одредени европски оператори доби зелено светло, изгледите дека друг добавувач би можел да дојде со повеќе разноврсна предност е примамлива.

Сепак, голем дел од влијанието на Грипен може да биде за наративот и впечатокот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот