И покрај апелите од САД, Франција не се откажува!

Франција е решена да воведе данок за интернет-гигантите, потенцираше францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер од Букурешт, и покрај повиците од страна на САД да се откажат од таа мерка.

„Одлучивме да воведеме данок за големите дигитални компании за поефикасен даночен систем на светско ниво“, изјави Ле Мер реагирајќи на изјавата на шефот на американската дипломатија Мајк Помпео, кој го повика францускиот колега Жан-Ив Ле Дријан да се откажe од овој потег.

Ле Мер се наоѓа во Букурешт каде што ќе биде одржан состанок на министрите за финансии од Европската Унија (ЕУ).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот