И покрај апелите од САД, Франција не се откажува!

Франција е решена да воведе данок за интернет-гигантите, потенцираше францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер од Букурешт, и покрај повиците од страна на САД да се откажат од таа мерка.

„Одлучивме да воведеме данок за големите дигитални компании за поефикасен даночен систем на светско ниво“, изјави Ле Мер реагирајќи на изјавата на шефот на американската дипломатија Мајк Помпео, кој го повика францускиот колега Жан-Ив Ле Дријан да се откажe од овој потег.

Ле Мер се наоѓа во Букурешт каде што ќе биде одржан состанок на министрите за финансии од Европската Унија (ЕУ).

Видео на денот