ФОТО + ВИДЕО | Најфреквентниот пешачки премин во светот: Повеќе од милион луѓе поминуваат во текот на еден ден

Фото: Richard A. Brooks / AFP / Profimedia

Најфреквентниот пешачки премин во светот е вистинска слика за лудилото, метежот и шаренилото на Токио, па не е невообичаено што често ги инспирира уметниците и аматерите.

Најфреквентниот пешачки премин во светот се наоѓа во областа Шибуја во Токио, која е дом на многу знаменитости, но и места на модерна и поп култура кои мора да се видат, па затоа е препознаен и како место за возбудлив ноќен живот, место каде што луѓето доаѓаат да се покажат и да видат кој е таму.

Фото: Morio Taga / Jiji Press Photo / Profimedia

Но, големата фреквенција на самиот премин се должи на една од најфреквентните железнички станици во светот, од која практично се излегува на оваа раскрсница. Ова е станицата Шибуја, местото каде што светски познатото куче Акита Хачико секој ден десет години по неговата смрт го чекаше својот сопственик да излезе од возот.

Фото: Morio Taga / Jiji Press Photo / Profimedia

Над 2.500 луѓе минуваат низ пешачкиот премин во областа Шибуја во еден „зелен“ интервал, а тој број во еден ден расте на милион или повеќе. Самиот пешачки премин поминува десет сообраќајни ленти, пет огромни зебри ги поврзуваат најфреквентните места на овој фреквентен и модерен кварт, а патот на пешаците им го покажуваат огромните екрани кои се синхронизираат со секој премин и дополнително ги предупредуваат пешаците на црвени или зелени семафори, а на нив се испишани и други знаци информации и известувања како временска прогноза, пишува „Пункуфер“.

Иако го носи прекарот „брзање“ или „гужва“, речиси е неверојатно на оваа раскрсница сообраќајот да се одвива без никакви застои и проблеми.

Фото: Richard A. Brooks / AFP / Profimedia

Се разбира, најдобриот поглед на раскрсницата е од птичја перспектива, па затоа околните облакодери често имаат платформи за фотографирање на преминот (за што во некои случаи се наплаќа такса).

Најдобар поглед на овој премин од патот е оној од Старбакс на северната страна на раскрсницата, каде што е вистинско чудо да се најде празно седиште и кој работи со најголем профит од сите гранки на таа франшиза во светот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот