ВИДЕО | Гаф на шпанска новинарка: Тони Крос бил разочарување на Мундијалот

Шпанската новинарка Кристина Куберо во познатата емисија „Ел Чирингито“ го привлече вниманието со гафот во кој го вклучи Тони Крос и германската репрезентација. Куберо зборуваше за разочарувањата на Мундијалот, па така во групата фудбалери кои ја разочарале го додаде и Тони Крос кој воопшто не играше на Мундијалот затоа што се прости од репрезентацијата на …

ВИДЕО | Гаф на шпанска новинарка: Тони Крос бил разочарување на Мундијалот Read More »

ФИФА: Немаше наместени натпревари на Светското првенство во Катар

Аргентина го освои Светското првенство во Катар, а ФИФА соопшти дека не нашла индикации за „манипулации“ или какви било нерегуларности на натпреварите. Имено, работната група за интегритет внимателно ги прегледуваше снимките од 64 одиграни натпревари на Светското првенство за да види дека нема ништо сомнително. Во доставениот извештај се тврди дека вакви случаи не се …

ФИФА: Немаше наместени натпревари на Светското првенство во Катар Read More »

ВИДЕО: Ришарлисон го има најубавиот гол на Светското првенство во Катар

Во првото коло од групната фаза на Мундијалот, бразилскиот репрезентативен напаѓач Ришарлисон беше двоен стрелец против Србија. Фановите избраа, гласаа, Ришарлисон го има најубавиот гол на Светското првенство во Катар. Освен играчот на Тотенхем, во конкуренција за најубав гол на СП беа и Нејмар и Килијан Мбапе. Ришарлисон севкупно запиша три погодоци на СП, еднаш …

ВИДЕО: Ришарлисон го има најубавиот гол на Светското првенство во Катар Read More »

ВИДЕО | Ремек-дело кое вреди да се погледне: Патот на Меси до светскиот трон

Аргентина по пауза од 36 години на Мундијалот во Катар стигна до посакуваната светска титула, а Лионел Меси конечно го освои трофејот кој му недостасуваше во блескавата кариера. Меси во Катар беше вистински лидер на Аргентина и со пет награди играч на натпреварот заслужено го освои и признанието за МВП на првенството. Постигнуваше голови, асистираше …

ВИДЕО | Ремек-дело кое вреди да се погледне: Патот на Меси до светскиот трон Read More »

Француската легенда „удри“ по Дешамп: Вакво финале беше подарок за нас, Зидан треба да биде нов селектор

Во едно од најдобрите финалиња во историјата на Мундијалите Аргентина беше подобра од Франција на пенали откако во 120 минути фудбал натпреварот заврши 3:3. Франција за поголемиот дел од фудбалската јавност важеше за фаворит пред почетокот нанатпреварот, а легендарниот Криштоф Дугари испрати критики за Дешамп. Според Дугари нов селектор на Франција треба да биде Зидан. …

Француската легенда „удри“ по Дешамп: Вакво финале беше подарок за нас, Зидан треба да биде нов селектор Read More »

„Салт Бае“ ја доби првата забрана за присуство на спортски настан по циркузот во Катар

Познатиот турски готвач, Нусрет Гочке, познат и како „Салт Бае“ во изминатите денови беше во центарот на вниманието поради циркусот кој го направи во финалето на Светското првенство. Гокче налути многумина со неговотo однесување и доби критики бидејќи изгледаше како да ги малтретира аргентински репрезентативци кои уживаа со освоениот пехар. Two days after when Messi …

„Салт Бае“ ја доби првата забрана за присуство на спортски настан по циркузот во Катар Read More »

Аргентина ја освои светската титула, но Бразил остана на врвот на вечната табела на Мундијалите

Во неделата заврши Светското првенство во Катар кое ќе се памети по титулата на Аргентина, но ова првенства понуди и многу возбудувања видовме 172 гола што е рекорд на Мундијалите. Успехот на Аргентина и победата на пенали по спектакуларните 120 минути кои завршија со резултат 3:3 вечно ќе се памети. Меѓутоа добриот настап на Аргентина …

Аргентина ја освои светската титула, но Бразил остана на врвот на вечната табела на Мундијалите Read More »

ВИДЕО | Сите голови од Катар

На Светското првенство во Катар беа постигнати вкупно 172 гола, што е апсолутен рекорд во историјата на Мундијалите. Погледнете ги сите голови од Катар 2022 на следниот линк:

Рекордерот Меси

Аргентинската репрезентација е новиот светски првак во фудбал, а Лионел Меси покрај тоа што беше избран за најдобриот фудбалер на Мундијалот, тој може да се пофали и со мноштво на соборени рекорди. Асот на Пари Сен Жермен на патот до титулата постави дури 12 поединечни рекорди, кои само потврдуваат дека е еден од најдобрите фудбалери …

Рекордерот Меси Read More »

Аргетинците објаснија зошто и Кун Агуеро доби златен медал

Серхио Агуеро беше репрезентативец на Аргентина повеќе од 10 години и пред нешто повеќе од една година со овој тим ја освои Копа Америка, но не ни помислуваше дека тоа ќе биде негов последен настап во дресот на Гаучосите. Неколку месеци подоцна, додека играше за Барселона, беше откриено дека Агуеро има проблеми со срцето, а …

Аргетинците објаснија зошто и Кун Агуеро доби златен медал Read More »