Украина објави дека вратила дел од територијата во Запорожје

Украина објави дека вратила 400 метри од својата територија југозападно од Вербове во областа Запорожје. Портпаролот на армијата, Олександар Ступун, рече дека напредувањето кон југ останува тешко поради руските мински полиња и силно зајакнатата одбрана, пишува Гардијан. Селото Вербов е неколку километри источно од Роботин, село што Украина го освои минатиот месец додека се обидува …

Украина објави дека вратила дел од територијата во Запорожје Read More »

Проверка на факти: Дали Украина ги снабдува милитантите на Хамас со оружје на НАТО?

Некои корисници на социјалните мрежи и руски официјални лица велат дека милитантите на Хамас користат оружје што го снабдува Киев. Сепак, нема конкретни докази за да се утврди врската меѓу воениот арсенал на Хамас и Украина. Дали има директна врска помеѓу војната Израел-Хамас и Украина? Некои корисници на социјалните мрежи и руски официјални лица велат …

Проверка на факти: Дали Украина ги снабдува милитантите на Хамас со оружје на НАТО? Read More »

ВИДЕО: Украина нападна руски воен камп во кој имало 3000 руски војници

Украинската безбедносна служба во текот на ноќта од вторник кон среда со беспилотни летала нападнала руски воен камп во близина на воздухопловната база Калино во областа Курск, изјави за „Украинска правда“ извор од разузнавачките кругови. Тој нагласи дека зад експлозиите што се слушнале во рускиот воен камп кај селото Постојаље двори стационирани се украински разузнавачи. …

ВИДЕО: Украина нападна руски воен камп во кој имало 3000 руски војници Read More »

Путин смета дека американската испорака на ракети со долг дострел за Украина е „грешка“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека испораките на САД на ракетите со долг дострел ATACMS на Украина се „грешка“ што ќе создаде дополнителни закани за руските сили, но нема значително да ја промени ситуацијата на фронтот. – Прво, ова секако предизвикува штета и создава дополнителна закана. Второ, секако дека ќе можеме да ги одбиеме …

Путин смета дека американската испорака на ракети со долг дострел за Украина е „грешка“ Read More »

ВИДЕО:Украина тврди дека во нападите на аеродромите во Луганск и Бердјански се уништени руски хеликоптери

Украина објави дека извела воздушни напади на аеродроми во окупираните делови на истокот на земјата, при што биле уништени девет руски хеликоптери. Во нападите на градовите Бердјанск и Луганск, оддалечени 85, односно 100 километри од најблискиот фронт, биле погодени и систем за противвоздушна одбрана и складиште за муниција. Прорускиот гувернер на Запорожје, Владимир Рогов, изјави …

ВИДЕО:Украина тврди дека во нападите на аеродромите во Луганск и Бердјански се уништени руски хеликоптери Read More »

Американските тенкови „Абрамс“ пристигнаа во Украина

Американската војска соопшти дека сите тенкови „Абрамс“ од американско производство што администрацијата на претседателот Џо Бајден му ги вети на Киев пристигнале во Украина. Во Украина пристигнаа 31 тенк, како и сите Украинци кои беа обучени на нив, заедно со муниција и резервни делови за тенковите, изјави полковникот Мартин О’Донел, портпарол на американската армија за …

Американските тенкови „Абрамс“ пристигнаа во Украина Read More »

Русија враќа четири киднапирани украински деца по договорот со Катар

Русија се согласи да врати четири украински деца на нивните семејства, како дел од договорот постигнат со посредство на Катар. Репатријацијата е дел од пилот-шемата за враќање на повеќе од илјадниците деца киднапирани од Русија по нејзината целосна инвазија минатата година. Најмалото дете од четирите има две години, а најстарото 17 години. Украина соопшти дека …

Русија враќа четири киднапирани украински деца по договорот со Катар Read More »

Британците тврдат дека руската компанија Редут регрутира платеници, вклучително и поранешни „вагнеровци“

Британското Министерство за одбрана во дневниот извештај за ситуацијата во Украина наведува дека приватната руска воена компанија Редут регрутира платеници под маската на доброволци, меѓу кои има и поранешни вагнерци. Дирекцијата за разузнавање на рускиот Генералштаб (ГРУ) најверојатно ги надгледува и финансира активностите на групата, вклучувајќи го и нејзиното регрутирање. Од почетокот на инвазијата на …

Британците тврдат дека руската компанија Редут регрутира платеници, вклучително и поранешни „вагнеровци“ Read More »

Путин ја повика Украина да го поништи указот за забрана на преговори доколку сака дијалог со Русија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека ако Украина сака да почне преговори со Русија, треба да го поништи указот за забрана на преговорите и да објави подготвеност за дијалог. „Претседателот на Украина издаде указ со кој се забранува да се водат мировни преговори со нас. Сите, вклучително и тој самиот. Па, како може некој …

Путин ја повика Украина да го поништи указот за забрана на преговори доколку сака дијалог со Русија Read More »

Израелски министер му возврати на Папата Франциск: Очекував осуда за тетористичките акции на Хамас

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, испрати порака до Ватикан „очекував Ватикан да излезе со јасна и недвосмислена осуда на убиствените терористички акции на терористите на Хамас кои повредија жени, деца и повозрасни лица само поради фактот дека се Евреи и Израелци“. „Неприфатливо е дека дадовте изјава во која изразивте загриженост првенствено за …

Израелски министер му возврати на Папата Франциск: Очекував осуда за тетористичките акции на Хамас Read More »