Во близина на Херсон убиени двајца француски доброволци

Фото Архива на СП

Двајца француски доброволци се убиени, а неколку други лица се полесно повредени за време на вчерашниот руски напад врз Берислав, место во близина на градот Херсон, во јужна Украина, соопштија локалните власти.

„Странски доброволци се убиени во руски напад врз Берислав“, напиша на Телеграм гувернерот на регионот Керсон, Олександр Прокудин.

„Руската армија уби двајца француски државјани. Уште тројца странци се полесно повредени, како и еден Украинец“, напиша Прокудин, кој не ги прецизираше точните функции на доброволците, пренесе Бета.

Во Украина, терминот доброволци често пати се користи за персоналот на хуманитарните организации.

И украинската полиција соопшти дека во напад со дрон загинале двајца мажи од француска националност, а повредени се други тројца мажи и една жена.

Полицијата најави отворање истрага за прекршување на воените закони и обичаи.

Берислав, град што пред војната имал околу 12.000 жители, се наоѓа на северниот брег на реката Дњепар, блиску до линијата на фронтот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот