ВИДЕО ПРЕМИЕРА: „Политиканти“ на „Слободен печат“, гости новинарите Симоновска и Николовски

Politikanti

Во вечерашното издание на поткастот „Политиканти“ гости се новинарите Мирослава Симоновска и Марјан Николовски.

Поради написите за состојбите во МПЦ-ОА, уредникот на порталот Религија.мк Марјан Николовски, беше повикан пред црковниот обвинител на Македонската православна црква. Николовски објаснува што ги иритирало црковните власти да го сослушуваат за да донесат суд за неговоте новинрски написи.

Новинарката на „Слободен печат“ Мирослава Симоновска со Орданоски и Јовановски зборува за истрагата за случајот со цитостатиците на Онкологија, скандал кој токму Симоновска го отвори и предочи пред македонската јавност.

Следете „Политиканти“ на „Слободен печат“:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот