ВИДЕО| Пожар на плоштадите, трактори на улиците: Протестот на земјоделците го блокираше Брисел

Трактори на плоштадите, пожари околу спомениците и блокиран сообраќај во центарот на градот – ова се сликите кои од утрово пристигнуваат од Брисел каде втор ден по ред се одржува голем протест на земјоделците.

Агенциите јавуваат дека  дека пред зградата на парламентот се запалени големи пожари, дека пепел лета на сите страни, а во тој дел од градот се е блокирано.

Според The ​​Times од Брисел, земјоделците на повеќе од 1.000 трактори се собрале во знак на протест, што предизвикало прекин на сообраќајот околу плоштадот Луксембург.

„Сега на плоштадите има околу 1.000 трактори“, изјави портпаролот на градската полиција во Брисел, додавајќи дека во целиот град има околу 1.300 такви возила.

Затворени се неколку клучни патишта и тунели во градот.

Во четвртокот наутро, центарот на Европскиот кварт, вклучувајќи го и плоштадот Луксембург, исто така беше затворен од полицијата бидејќи земјоделците ги окупираа овие улици.

Најголем дел од земјоделците се млади Белгијци од југот на земјата, но има и земјоделци од странство, вклучително и Италија.

Во околните улици има масовно полициско присуство.

Во четвртокот наутро, околу 09:00 часот, полицијата констатирала дека се се одвива без проблеми и дека досега немало никакви инциденти.

Но, на самиот плоштад Луксембург, кој се наоѓа пред Европскиот парламент, гореа два големи пожари и беа испразнети колички со измет.

Има информации и за земјоделци кои фрлаат јајца кон главната зграда на парламентот.

Земјоделците почнаа да ги блокираат автопатите во неделата и продолжија да го попречуваат сообраќајот на клучните белгиски патишта во понеделник, вторник и среда.

Протести беа одржани и во пристаништето Антверпен, што резултираше со блокирани премини, спречувајќи ги бродовите да продолжат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот