Украина објави дека вратила дел од територијата во Запорожје

Украина објави дека вратила 400 метри од својата територија југозападно од Вербове во областа Запорожје. Портпаролот на армијата, Олександар Ступун, рече дека напредувањето кон југ останува тешко поради руските мински полиња и силно зајакнатата одбрана, пишува Гардијан. Селото Вербов е неколку километри источно од Роботин, село што Украина го освои минатиот месец додека се обидува …

Украина објави дека вратила дел од територијата во Запорожје Read More »