Украина објави дека вратила дел од територијата во Запорожје

Последици од нападот во Запорожје - Фотографија ЕПА, Катерина Хлочко

Украина објави дека вратила 400 метри од својата територија југозападно од Вербове во областа Запорожје.

Портпаролот на армијата, Олександар Ступун, рече дека напредувањето кон југ останува тешко поради руските мински полиња и силно зајакнатата одбрана, пишува Гардијан.

Селото Вербов е неколку километри источно од Роботин, село што Украина го освои минатиот месец додека се обидува да се турка на југ кон Азовското Море.

Украинската армија објави дека нејзините сили биле под оган во близина на градовите Купјанск и Авдијевка. Ступун рече дека руските сили „не престануваат со нивните обиди да ја опколат Авдиевка и продолжуваат да вршат притисок таму“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот