Путин ја повика Украина да го поништи указот за забрана на преговори доколку сака дијалог со Русија

Владимир Путин
Владимир Путин / Фото: EPA-EFE/MIKHAIL METZEL

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека ако Украина сака да почне преговори со Русија, треба да го поништи указот за забрана на преговорите и да објави подготвеност за дијалог.

„Претседателот на Украина издаде указ со кој се забранува да се водат мировни преговори со нас. Сите, вклучително и тој самиот. Па, како може некој да преговара ако не го сака тоа, тие дури издадоа регулаторен документ кој ги забранува тие преговори“, рече Путин во интервју за Кинеската државна телевизија во пресрет на посетата на Пекинг.

Тој додаде дека украинската страна, доколку сака да започне преговори, прво треба да ја поништи таа уредба.

„И да објавиме подготвеност за тие преговори. Ние сме подготвени, вклучително и да ги искористиме предлозите на нашите кинески пријатели“, рече Путин.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот