Најлошото можно сценарио за Загреб од невремето: „Ако пукне насипот на реката Сава, најмалку 342.000 граѓани ќе бидат загрозени“

Во документот „Проценка на ризикот од големи несреќи за подрачјето на градот Загреб“, кој го подготвија експерти од различни профили во 2019 година за градот Загреб, се разгледани најлошите можни сценарија за земјотрес, поплава, индустриски се опишани несреќи, топлотни бранови и епидемии. Така, се наведува најлошото можно сценарио за поплава, при што во опасност би биле над 300.000 луѓе.

Мост на Сава Загреб PA-EFE/ANTONIO BAT

Посебна грижа на службите не е само покачувањето на нивото на водата, кое достигна три највисоки нивоа во историјата на мерењата во Загреб и неговата околина, туку и фактот што протокот на Сава беше на рекордни нивоа. Ова е невиден товар за насипите кои се веќе натопени од дожд.

„Катастрофални би биле последиците од поплавата предизвикана од пукањето на Савскиот насип. Иако тешко дека ќе пукне насипот Сава поради одржување на објектите за заштита на водата, во случај на вакво сценарио, покрај големи штети, ќе се влоши и квалитетот на животот во поплавените подрачја, ќе има значителен број на долгорочно раселени лица, а епидемиолошката состојба ќе биде многу сериозна“, се наведува во документот.

Река Сава EPA-EFE/ANTONIO BAT

Извршена е проценка на ризикот од поплави на населените места и населението на подрачјето на градот Загреб. Резултатите од проценката покажуваат дека околу 342.578 жители на градот Загреб се во опасност од поплави, што е нешто повеќе од 43 отсто од населението на градот.

„Ваков бран на вода секако би предизвикал одреден број загинати, повредени и затрупани луѓе под урнатините, додека дел од населението би останало без елементарни услови за живот, без редовно снабдување, здравствена заштита и слично. Во случајот на презентираното сценарио, потенцијалниот број на загрозено население би бил околу 275.000, а штетите за економијата би достигнале сума од 138 милијарди куни, се наведува во документот, пишува 24сата.хр.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот