Макрон вели дека рускиот напад во Украина во кој загинаа двајца француски доброволци е „кукавички“

Емануел Макрон / Фото EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Францускиот претседател Емануел Макрон го оцени како „кукавички и бесрамен чин“ рускиот напад во Украина, во кој загинаа двајца француски хуманитарни работници.

„Искажувам солидарност со сите волонтери кои се посветени на помагање на населението“, напиша Макрон на платформата „Икс“.

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека двајца француски хуманитарни работници загинале, а тројца се повредени во руски напад во Берислав, на југот на Украина.

Шефот на француската дипломатија Стефан Сежурне го осуди „руското варварство“.

„Русија ќе мора да одговара за своите злосторства“, рече Сежурне, кој не прецизираше од која хуманитарна организација биле жртвите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот