Американските тенкови „Абрамс“ пристигнаа во Украина

Фото: NARA & DVIDS Public Domain Archive

Американската војска соопшти дека сите тенкови „Абрамс“ од американско производство што администрацијата на претседателот Џо Бајден му ги вети на Киев пристигнале во Украина.

Во Украина пристигнаа 31 тенк, како и сите Украинци кои беа обучени на нив, заедно со муниција и резервни делови за тенковите, изјави полковникот Мартин О’Донел, портпарол на американската армија за Европа и Африка.

– Го исполнивме нашиот дел од договорот. Од овој момент, на нив останува да одредат кога и каде ќе ги покажат своите способности, додаде О’Донел.

Воените претставници велат дека може да помине некое време додека Абрамс да бидат испратени на бојното поле, бидејќи Киев допрва треба да одлучи кога и каде ќе ги користи.

– Мислам дека Украина ќе биде прониклива за тоа кога и каде ќе ги користи“, рече О’Донел. „Тенкот „Абрамс“ е пеколно оклопно возило, но не е сребрен куршум. На крајот на краиштата, решителноста на Украина да се пробие е најважна.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот